Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Blogy

    Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 268)

    Adepti muzikálového oboru herectví Divadelní fakulty JAMU vstoupili do školního roku šťastně a s plnou parádou s vokálně-tanečně-pohybovou esejí o společném večerním stolování nazvanou výstižným slovem Večeře. Libreto a hudbu ke znamenité podívané napsali pánové Zetel, David Strnad, Miroslav Ondra a Mario Buzzi. V choreografii Davida Strnada a režii Zetela je uváděna ve světové premiéře…

    Deset krychliček a pět krychlí moderních, lehce přenosných praktikáblů v otevřeném prostoru vystačilo aktérům v černých trikotech s nabílenými obličeji a trpaslíkovskými kápěmi na hlavách k vytváření úsměvné pohody. Esej o setkávání lidí u společné večeře měl sedm částí. Jejich názvy byly promítány na horní část horizontu.

    Pěvecky a pohybově velmi náročná se zdál být hned ten první – Recepce u královny. Pohybová kejklení a tenorové popěvky s nadhledem a vtipem evokovaly královské radovánky. Šermířský souboj s jídelními příbory a napichování soupeře na vidličku se staly demonstrací zdatnosti studentů. V pěveckých partech však byla znát premiérová nervozita…

    Esej o setkávání lidí u společné večeře měl sedm částí. FOTO Facebook

    Večírek nevázaný, byl střídán Večírkem vázaným. Precizní pohybová charakteristika postav, taneční lehkost a šarm mě okouzlily. Chtělo se tleskat.

    Za nejzdařilejší část považuji čtvrtou nazvanou Dožínky. Kompozice nehybných těl připomínající manýristický obraz odpočívajících ženců a smíšený sborový zpěv dívčích a chlapeckých hlasů a nesoucí se holou plání divadelní plochy se poznenáhlu rozezněl do juchavě radostné cody… Diváci se roztleskali…

    Filosoficky nejvážnějším příběhem byla část nazvaná Doma pojednávající o snaze rodičů udržet rozpadající se rodinu.

    Hospůdka, rozverný žánrový obrázek o popíjení piva a následném močení pánů u pisoárových žlabů, byla artistní i rozevlátá. FOTO Facebook

    Hospůdka, rozverný žánrový obrázek o popíjení piva a následném močení pánů u pisoárových žlabů, byla artistní i rozevlátá. Nepřekročila míru vkusu…

    V poslední, sedmé části se schylovalo ke svatební hostině. Pěly se svatební chorály, pozvedaly číše a ženich s nevěstou pluli ku štěstí… Sbor svatebčanů se vytrácel, až se vytratil zcela.

    Po chvíli se odlíčení herci a herečky, bez trpasličích čepic, vraceli na jeviště s pochutinami rychlého občerstvení v rukou. Hladoví studenti hltali svou večeři…

    Tvůrcům se podařilo vytvořit inscenaci, kterou se bude moci škola prezentovat na studentských festivalech světa. FOTO Facebook

    Byl konec.

    Tvůrcům se podařilo vytvořit inscenaci, kterou se bude moci škola prezentovat na studentských festivalech světa. Pedagogové představili deset adeptů muzikálového herectví, kteří prokázali, že již dnes zvládnou složité komparsové scény v jakémkoliv jevištním projektu. Až příští inscenace však ukáží, kdo z nich roste v hereckou osobnost sólisty…

    Brno – Komín, 11. 9. 2017  

    Divadlo na Orlí, Brno – Buzzi, Zetel, Strnad: Večeře. Vokálně-tanečně-pohybová esej o společném večerním stolování. Libreto Zetel, David Strnad a kolektiv, texty písní Mario Buzzi, Zetel, Miroslav Ondra, hudba Mario Buzzi, režie Zetel, choreografie David Strnad, výprava Zetel, light design Tomáš Příkrý, zvuk Dušan Souček, Vít Kraváček, dramaturgie Miroslav Ondra, režijní spolupráce Barbora Chovancová, hudební příprava Lenka Císařová, produkce Ladislav Horák. Hrají: Filip Biró, Simona Fedorková, Stanislava Hajduková, Lukáš Hlavatý, Svetlana Hruškociová, Klára Jelínková, Eliška Machačová, Libor Matouš, Alžběta Trembecká, Patrik Foldesi – studenti ateliéru muzikálového herectví MgA. Stanislava Slováka. Světová premiéra 10. září 2017.


    Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 268)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,