Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Blogy

    Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 276)

    Moji milí, jistě znáte pohádku o neposlušném Budulínkovi, kterého na ocásku povozila chytrá liška a z liščí nory jej, klučíka nezbedného, vysvobodili na housličky a bubínek hrající dědeček a babička. Jestli ji neznáte, zajděte si do brněnské Radosti, tam ji hrají…

    Octnete se v lesní hudební školce. FOTO archiv DR

    Trochu jinak, než ji pamatují ti, kteří četli pohádku Boženy Němcové. Octnete se v lesní hudební školce. Babička uvaří hrášek, dědeček bude hrát na mechem obrostlém harmoniu a učit zpívat pěnkavy, vránu, prasátko, jelena i lišku. Budulínka uvidíte, jak k tomu všemu tluče na pokličky, hrnce a bubínek. Vaše děti si začnou pozpěvovat a vy budete mít chuť přidat se také… S vervou hrané představení vás strhne s sebou…

    Představení principála Vlastimila Pešky je hravé, nápadité, kořeněné laškovnými popěvky. Jeho herci divadlem žijí, hrají se srdcem na dlani. Věřte, vrátil jsem se do dětských let. Bylo mi, jako kdysi u tety Květy, která hrála Budulínka na vlastnoručně z almary stvořeném divadélku. Na prsty si navlékala hadříky a za hlavičky maňásků ji posloužily brambory. Hrála na černé pianino a zpívala – Budulínku, dej mi hrášku, povozím tě na ocásku. Brambůrky jsme pak měli k obědu… jen tak, na vodě… to víte, šlo o válečnou produkci…

    Představení principála Vlastimila Pešky je hravé, nápadité, kořeněné laškovnými popěvky. FOTO archiv DR

    Měsíčku na nebi vysokém, vidíš do příbytků lidí, ječí liška a mé oči vidí naparující se svůdnou paní lišku pohrávající si s dlouhým ohonem jako s šálou. Je to hudbymilovná liška. Chce být operní divou. Liščí vytí se zařezává do uší. Dáma má šarm a krásné tělo. Je jí plné jeviště. Při koruně vysokého cis spokojně cekne – Je to tam… Herečka Michaela Baladová, představitelka lišky, je komediant a umí.

    Loutku Budulínka vodí a mluví Michaela Rofterová. Půvabné dívce bylo „dáno“, Paňáca jí pod rukama ožívá. Hraje si s ním a vkládá do něj svou duši. Petr Šmiřák hraje trochu toporného jelena, vodí loutky lišáčka a majestátního pana Jezevce. Čiší z něj dobráctví a pohoda.

    Klouček po mé levici špitl: Maminko, takového tatínka bych chtěl… Maminka se zeptala: Myslíš s těmi parohy…?

    Loutku Budulínka vodí a mluví Michaela Rofterová. FOTO archiv DR

    Vrána kráka, Kateřina Höferová, taky. Poletuje z role do role. Je úspěšnou Dealerkou i Lištičkou. Vladimír Řezáč je nadšenec, oči mu září, a kdyby šlo o to, aby létal povětřím, věřím, že by se to naučil… Jeho Čuník vystrkuje pupík, jako by to byla ozdoba. Je Lišánkem, panem Liškou a Zřízencem ZOO. Kdyby byl v inscenaci lev, zajisté bude i tím lvem… Leona Ondráčková se v postavě paní Dědečkové prezentuje laskavou tváří dobromyslné ženy, co vládne vařečkou i selským rozumem. Bodrým hybatelem pohádkového dění je Karel Hegner. Jeho pan řídící Dědeček s nadhledem vede výuku, s gustem hraje na housle i na harmonium, zpívá a naivní liščata cpe s rozkoší do pytle…

    Je stará divadelní pravda, že umění a dovednost režiséra poznáte dle toho, jak mu v představení hrají herci. FOTO archiv DR

    Je stará divadelní pravda, že umění a dovednost režiséra poznáte dle toho, jak mu v představení hrají herci. Tým Vlastimila Pešky zvládá loutkařinu na výbornou.

    Kdo nevěří, ať tam běží…

    Brno – Komín, 30. 9. 2017

    Divadlo Radost, Brno – Vlastimil Peška: Budulínek z hudebky, pohádková komedie pro nejmenší. Režie a scénická hudba: Vlastimil Peška, výprava: Irena Marečková, pohybová spolupráce: Helena Dvořáková, dramaturgická spolupráce: Eva Janěková. Hrají – Budulínek: Michaela Rofterová nebo Alžběta Zalubilová (posluchačka Konzervatoře Brno), Pan Dědeček, ředitel lesní hudební školy: Karel Hegner, Paní Dědečková, babička Budulínka: Leona Ondráčková nebo Dagmar Novotná, Liška: Michaela Baladová, Pan Jelen, Lišáček a Jezevec: Petr Šmiřák, Vrána, Lištička a Dealerka firmy Liška: Kateřina Höferová, Čuník, Lišánek, Pan Liška a Zřízenec ZOO: Vladimír Řezáč. Premiéra 29. září 2017


    Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 276)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,