Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Blogy

    Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 313)

    Brněnské divadlo Polárka pokračuje v odvážné cestě realizování angažovaných titulů. Jeho nejnovější inscenace, určená dětem od jedenácti let – Prezidenti Cesta tam a zase je toho dokladem.

    Trojice scenáristů – Tereza Lexová, Simona Petrů a Vítězslav Větrovec – napsali výpověď o svém pohledu na dějiny státnosti Československé republiky. V úvodní části evokují prezidentské volby současnosti s kamerami, moderátorkami a čtyřmi prezidentskými kandidáty, jejichž rétorika vyvolávala smích diváků… Aby iluze voleb byla dokonalá, obdrželi diváci volební lístky a za plentou v předsálí se rozhodovali, komu dají svůj hlas.

    V úvodní části evokují prezidentské volby současnosti s kamerami, moderátorkami a čtyřmi prezidentskými kandidáty. FOTO DP

    Ve druhé části rozehrál režisér Vítězslav Větrovec férii bojů o vznik společného státu Čechů a Slováků, osudových zápasů o jeho udržení na mapě nemocné a zájmy mocných zmítané Evropy. Dramatická mozaika krutostí, šklebů, pepřená sarkasmy, ironiemi a komediální nadsázkou měla dějový spád i sdělnost.

    Ve druhé části rozehrál režisér Vítězslav Větrovec férii bojů o vznik společného státu Čechů a Slováků… FOTO Facebook DP

    Příjemně překvapily herecké výkony. Miroslav Sýkora obdařil postavu T. G. Masaryka důstojností, rozvážností a přímostí jednání. Vít Piskala svého Eduarda Beneše stylizoval do strojené, výbušné loutky, malé figurky na šachovnici světa, cestující časem s velkým kufrem údělu. Václav Dvořák byl sympatickým představitelem muže, který se do historie Československa zapsal nedobrými skutky. Klementa Gottwalda deklasoval vtipnými komentáři a nechával divákovi vůli rozhodnout se… Lubomír Stárek vytvořil postavu Gustáva Husáka jako blekotavého, krutými ranami osudu zraňovaného muže končícího svůj život větou: Kdybych nevěřil v komunismus, proč bych žil… Kateřina Francová chytře, plasticky a s komediální nadsázkou vykreslila podobizny manželek čtyř prezidentů – Charlotty Masarykové, Hany Benešové, Marty Gottwaldové a Magdy Husákové. Monika Okurková a Barbora Kocmánková byly moderátorkami, co vskutku nikomu nestranily. Alfred Texel byl Čechem Janem Husem, který opuštěn svými mocnými ochránci na hranici pro pravdu uhořel…

    Alfred Texel byl Čechem Janem Husem, který opuštěn svými mocnými ochránci na hranici pro pravdu uhořel… FOTO Facebook DP

    Představení režiséra Větrovce nechává v divákovi rezonovat otázky Jak tomu bude z Českým státem dál? Bude Čechům ponecháno právo volby? Jestli ano, koho sobě zvolí…?

     

    Jak tomu bude z Českým státem dál? FOTO DP

    P. S. V programu k inscenaci uvedli tvůrci citát české novinářky Mileny Jesenské, umučené za války v koncentračním táboře Ravensbrück: Nikdy nic nebylo zadarmo a nikdy nic nestálo tolik krve jako lidská svoboda. A během desetiletí a staletí vytvořil se na světě nepsaný zákon: nedostane nic, kdo nebojuje, ztratí vše každý, kdo se nebrání.

    Brno – Komín, 11. 2. 2018

    Divadlo Polárka, Brno – Tereza Lexová: Prezidenti Cesta tam a zase. Režie Vítězslav Větrovec, dramaturgie Simona Petrů, výprava Stanislav Cibulka, hudba Tereza Koláčková. Hrají: Lubomír Stárek, Vít Piskala, Miroslav Sýkora j.h., Václav Dvořák j.h., Kateřina Francová, Barbora Kocmánková j.h., Monika Okurková j.h. Premiéra 10. února 2018.


    Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 313)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,