Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 365)
Dvě sezony jsem hrál v ostravském Divadle Petra Bezruče. Jeho tehdejší ředitel, básník, dramatik a režisér Saša Lichý si mě povolal z Brna. Poskytl mi „herecké“ ubytování v centru Ostravy a choval se ke mně jako k vlastnímu synovi. Často se mnou chodíval na procházky.
V kočárku vozil malého Norberta a nabádal mě k obdivu města, které si umí vážit kumštýřů. Černou strouhu Ostravici nazýval budoucím potokem hvězd, padající saze struskou v povětří a zapopelenou trávu zelenou loukou. Netroufal jsem si oponovat. Jen jednou jsem špitnul: Ostrava smrdí… Ředitel se zachmuřil: Jezdím do Brna často. Že by mi vonělo, tak to jsem si nevšiml…
Na Ostravu se přivalil srpen a s ním sovětské tanky. Proháněly se ostravskými ulicemi, hrčely pod okny, túrovaly a smrděly.
Vydal jsem se se Sašou Lichým na ředitelskou vycházku. Syn Alexander i v kočárku se vezoucí Norbert mávali československými vlaječkami. Ostravané lezli po tancích, na železné obludy psali křídou Váňo, idi damoj…
Od radniční věže byla slyšet střelba samopalů. Vojáci zalezli do tanků a spustili motory. Čpavý dým z výfuků nás začal dusit. Utíkali jsme zakouřenou ulicí až k Sýkorovu mostu. Tam se dalo dýchat. Kýchali jsme, smrkali, malý Norbert se rozplakal.
Za zády se nám ozval ženský hlas: Ogaři, kupte si „kvašáky“. U kádě seděla babka přepásaná vlňákem s barevným šátkem na hlavě. Vstávala jsem ve dvě a teď tady mají vojska manévry. Pane, udělejte s tím něco. Nemám žádný kšeft. Koupili jsme si kyselé okurky a ředitel odpověděl: Matko, obávám se, že vám nepomohu. Na tato klání jsem tuze malý pán… Jeďte domů, tady asi nic víc neutržíte…
Byly to smutné dny a noci… Hráli jsme Jana Husa a Těžkou Barboru.
Ostrava mi k srdci nepřirostla. V šedesátém devátém jsem získal angažmá v Mahenově divadle a vrátil jsem se do smrdutého Brna. Sašu odvolali z funkce, stihl ho infarkt a již není. Zbyla jen vzpomínka na dobrého člověka, pro kterého bylo divadlo vším.
Brno – Komín, 25. 7. 2018
Věnováno památce českého divadelníka Saši Lichého
P. S.
Saša Lichý (* 29. 8. 1925, Ostrava, † 31. 12. 1986, Ostrava) – dramatik a básník, vlastním jménem Alexander Lichý. Lichého žena Evelyn Lichá (* 1940, sňatek 1959) byla tanečnicí Divadla Petra Bezruče v Ostravě, starší syn Alexander Lichý (* 1960) je přírodovědec, mladší Norbert Lichý (* 1964) je herec ostravského divadla a hudební skladatel. Saša Lichý v roce 1945 spolu s přáteli (mj. s Oldřichem Daňkem, Zdeňkem Dřevojánkem a Štěpánkou Ranošovou) založil v Ostravě divadelní sdružení Kytice, v němž působil jako herec a režisér. v roce 1968 ve funkci ředitele divadla (1966–71) uvedl v aktualizované podobě Těžkou Barboru Voskovce a Wericha a Lerouxovu hru Fantom v opeře a postavil se do čela protestních akcí ostravských divadelníků proti okupaci. V roce 1971 byl zbaven funkce, jeho hry se nesměly uvádět a do roku 1978 mohl působit jen jako režisér. V roce 1978 byl postižen těžkým infarktem.
Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 365)
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)