Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Blogy

    Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 412)

    Již po druhé v krátkém čase jsem zamířil do areálu bývalých městských jatek – do Industry. Opět jsem ucítil chlad ovzduší a obdivoval se aktérům. Hráli sedmdesát minut na studeném betonu bosí nebo jen v punčochách…

    Petr Pithart, významný politik, premiér ČR za Občanské hnutí, předseda Senátu Parlamentu České republiky za KDU-ČSL, napsal koncem sedmdesátých let pozoruhodnou knihu Osmašedesátý, ve které podrobuje události pražského jara 68 sžíravé kritice.

    Jiří Honzírek, šéf nemajetného divadla Feste, vytvořil z druhé kapitoly Pithartovy knihy rychle kvapící, zapomínanými fakty překvapující přednášku. Na bělostnou plochu uprostřed tísnivého prostoru tří bílých stěn naskládal z gramofonových desek číslici 92. Cizinec obsluhoval němý gramofon, zastával i funkci služebného pinkla a lámanou češtinou divákům sdělil: Česká otázka je otázkou světa.

    Selfie Petra Pitharta a Jiřího Honzírka. Foto Facebook Divadla Feste

    Pěvecké hvězdy – Václav Neckář, Marta Kubišová a Helena Vondráčková – poskakovaly, kroutily těly a prozpěvovaly Máme u nás mejdan… Usedly na bílé židličky a počaly chrlit věty o tom, jak to vlastně bylo s bratrským svazkem Čechů a Slováků ve společném státě.

    Zamyšlení v době stého výročí vzniku Československa, tedy v čase, ve kterém se Evropa podobá přesýpacím hodinám, je trefa na hlavičku neoprávněné pýchy češství. Inscenace, argumentující historickými fakty, stopuje vývoj touhy Čechů vrátit domovině zašlou slávu mocného království i diplomatickou obratnost zakladatelů společné vlasti Čechů a Slováků. Zdůrazňuje nesplnění slibu vytvořit Slovenskou federaci v rámci Československa, což vedlo k vážným neshodám a nakonec i k rozpadu republiky na dva samostatné územní celky.

    Pěvecké hvězdy – Václav Neckář, Marta Kubišová a Helena Vondráčková – poskakovaly, kroutily těly a prozpěvovaly Máme u nás mejdan… Foto Facebook Feste

    Je připomenuta doba českého obrození i slovenského národovectví, vzniku a budování společného státu, aktivní spolupráce Slováků s Hitlerovým Německem i podíl na rozpadu Československa. Je hodnoceno Slovenské národní povstání a velká pozornost je věnována Gustávu Husákovi v protiněmeckém odboji. Jeho věznění v důsledku vykonstruovaných protistátních procesů i demagogické počínání v krizových okamžicích „přátelské pomoci“ armád dirigovaných Sovětským svazem. Je zmíněno ignorantství prezidenta Novotného k instituci Matica Slovenská i jeho přehlíživý vztah k požadavkům Slováků. Prostoru se dostalo i Alexandru Dubčekovi, sjezdu českých spisovatelů a Vysočanskému sjezdu českých komunistů…

    Režie Jiřího Honzírka se soustředila na střídmý, ukázněný projev herců. Množství verbálních sdělení přerušuje krátkými vsuvkami pohybu a zpíváním a capella. Nestůj a pojď, u nás máme mejdan je leitmotivem inscenace. Vinylové gramodesky jsou z podlahy přenášeny a zavěšovány na bílé zdi. Papírové obaly s tisky Ultraphon jsou rozvěšovány jako ozdobné girlandy. Metalické balonky nabízejí stříbřitou naději – HAPPY NEW YEAR.

    Papírové obaly s tisky Ultraphon jsou rozvěšovány jako ozdobné girlandy. Foto Facebook Feste

    Barevné konfety, cinkot skleniček a říčný zvuk frkaček, které vymršťují jazyky stejně dlouhé, jako jsou těla chameleonů, spolu s předáváním elpíček do rukou cizince a jeho posměšné frknutí, to vše dokazuje marnou chtivost českého živlu státi se světovým… Režie výrazně podtrhuje Pithartovo ironické zamyšlení nad osudem české otázky, která stále není světem zodpovězena.

    Herecké výkony jsou vzácně vyrovnané. Veronika Soumarová, představitelka Marty Kubišové, je přísnou, posmutnělou ženou. Karel Vondráček je rozevlátým Václavem Neckářem a Lucie Ingrová přitažlivě zářící Helenou Vondráčkovou. Jejich bleskový spíkrovský projev v závěru představení, poněkud oslabený drobnými brepty a paměťovými výpadky, je vzhledem k halové sibérii hoden obdivu.

    Múza Mab jen zvolala: Strašná zima, letím, na viděnou. A zmizela v mrazivém ovzduší. Naštěstí jel od brány Industry autobus. Bylo v něm teplo…

    Brno – Komín, 23. 1. 2019

    Divadlo Feste, Brno – Petr Pithart: Pýcha osamělosti. Režie: Jiří Honzírek. Hrají: Lucie Ingrová, Veronika Soumarová, Karel Vondrášek, Wesam Fakher. Premiéra 18. 10. 2018 v prostoru pro kulturu Industra. Psáno z reprízy 22. 1. 2019.

    ///

    Více zde:

    Události v kultuře, ČT 18. 11. 2018

    Nový (ne)divadelní prostor pro živé umění

    Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 410)


    Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 412)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,