Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Blogy

    Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 439)

    Bojuji s nastupujícím jarem. Držím se. Jen můj dech je divný… Cestou z tramvaje od divadla Mahenova k Divadlu na Orlí procházím dýmovou clonou tří kuřáků. Jsou rychlejší, jdou přede mnou a je jim dobře. Mně ne…

    Na strmých divadelních schodech stál přítel hasič. Špatně se mi dýchá, řekl… Lapal jsem po dechu. Asi je něco se vzduchem, odpověděl jsem… Zájem o vystoupení studentů pražské umělecké školy je veliký. Naštěstí krajové sedadlo v první řadě je volné. Přítel hasič řekl: Čekal jsem vás, tak jsem vám místo držel…

    Přichází sympatický mladý muž s kufrem. Tvrdí, že hledá byt, stůl a klid…Foto Michal Hančovský

    Dodýchávám schodovou alpinistiku a koukám na laťkový plůtek před sebou. Kousek za ním, na kovových nožkách stojí nevzhledná, vykuchanému obřímu televizoru podobná špeluňka. Barová zpěvačka oděná v zlatavou róbu se vlní u mikrofonu a zpívá píseň o městu měst New York… Přichází sympatický mladý muž s kufrem. Tvrdí, že hledá byt, stůl a klid…

    Múza Mab mi bzučela do uší: Významný český spisovatel Egon Hostovský se narodil v Hronově v roce 1908 do židovské rodiny jako nejmladší z osmi dětí. Otec byl spolumajitelem nevelké textilní továrny. Hostovský působil na ministerstvu zahraničí a po německé anexi emigroval do USA. V roce 1947 se vrátil do Československa, ale záhy z republiky opět odešel. Zemřel v roce 1973 v Montclair ve státě New Jersey. V roce 1947 vydal román Cizinec hledá byt o údělu věčného cizinectví. Doktor Václav Marek je český exulant, který odchází po skončení druhé světové války do USA s cílem dokončit zde svoji průlomovou vědeckou práci…

    Režisér inscenace zvolil metodu rychle se střídajících groteskních obrazů. Foto Michal Hančovský

    Režisér inscenace Tomáš Loužný zvolil metodu rychle se střídajících groteskních obrazů. Epizody podnájemní anabáze mladého vědátora situoval do odrbané bytové kukaně s kulatou dírou ve stropě. Hybnějším scénám určil domicil dolů před kutloch. Studenti střídali kostýmy. Snažili se o převtělování do charakterů rozličných postav. Byli přesní v dikci, výbušní, muzikální a drželi závratné tempo představení. V dryáčnictví projevu jsem však postrádal specifičnost jemnosti židovského humoru.

    Zpěvačka ve zlatavém hávu zpívá břeskně krásnou melodii New York, New York, New York… Foto Michal Hančovský

    Také tragičnost věčného poutníka hledajícího životní jistotu a lidské porozumění nebyla dostatečně přesvědčivá. V románu doktor Václav Marek umírá. V inscenaci však zápasí s mikrofonem, svíjí se, ohýbá jej a křečovitě se směje. Zpěvačka ve zlatavém hávu zpívá břeskně krásnou melodii New York, New York, New York

    Byli přesní v dikci, výbušní, muzikální a drželi závratné tempo představení. Foto Michal Hančovský

    Opouštěl jsem divadlo. Přítel hasič mával a múza Mab mi bzučela do uší: Snad nejste zklamán?

    Prošel jsem Měnínskou branou a řekl: Ne, ne, naopak. Velmi zajímavé představení. Poučné. Studenti prokázali zvládnutí hereckého řemesla. Budoucnost mají před sebou. Rád je zase uvidím…

    Mab pravila: Vy jste hodnej člověk

    Jakýsi chodec mě předešel a kouřil. Smrad cigarety mi pronikal do plic…

    Brno – Komín, 7. 3. 2019

    Disk, Praha – Egon Hostovský, Tomáš Loužný, Kateřina Slezáková: Cizinec hledá byt. Dramaturgie: Kateřina Slezáková. Výprava: Kateřina Soukupová. Hudba: Ivo Sedláček a citace. Pohybová spolupráce: Martina Diblíková. Režie: Tomáš Loužný. Hrají: Adam Langer, Sára Affašová, Michala Gatialová, Barbora Poláchová, Martina Šindelářová, Josef Honzík, Petr Jeřábek, Jakub Svojanovský. Premiéra: 15. 9. 2018. Psáno z reprízy 5. 3. 2019, Divadlo na Orlí, Brno.


    Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 439)

    1. Zdeněk Pololáník

      Avatar

      Díky Jaroslavu Tučkovi,
      za jeho neúnavnou činnost- informace o představeních probíhajících na brněnských scénách, a to nejen o obsahu hry, který dovede vyvolat obraz, ale i o inscenátorech, především režisérech, jejich zaměření. Invenční, kteří chtějí a mají co divákům přinést a jakkoliv obohatit – může to být i uvolnění a duchaplnou zábavou a takové, jejichž uvolněná morálka, oplzlosti v textu i „choreografii“ ukazují na snahu zaujmout podobné návštěvníky představení a jiné, slušné k opuštění sedadel. Tyto tzv. módní vlny nejsou nic nového. Uvolňování morálky však vede jen k degeneraci. A využívat k tomu umění?

      27.04.2019 (21.50), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

      • Jaroslav Štěpaník

        Avatar

        Mohu se jen připojit
        naprostým souhlasem k výstižnému a přesnému komentáři pana Pololáníka.

        28.04.2019 (7.20), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,