Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 486)
Americko-australský dramatik David Seidler napsal divadelní hru Králova řeč v roce 2009. Je to příběh o králi, který vladařem být nechtěl, protože měl vadu řeči. Dle hry stvořil scénář ke stejnojmennému, čtyřmi Oskary oceněnému filmu, který se v roce 2010 stal světovým hitem. Do té doby, neměla veřejnost o řečové vadě britského krále Jiřího VI. a o zásluhách logopeda Lionela Loguea na jejím odstranění, ani potuchy.
David Seidler, který sám v dětství trpěl vadou řeči, nezískal za života královny Alžběty souhlas k provedení hry. Teprve když v roce 2002 královna matka zemřela, pustil se do psaní. Jevištní podoba Královy řeči byla ve Velké Británii uvedena až po světovém úspěchu stejnojmenného filmu v únoru 2012 v Yvonne Arnaud Theatre v Guuildorfu.
Brněnská inscenace Královy řeči měla českou premiéru 15. března 2013, ale shodou osudových náhod, možnost uvidět ji, mi unikala.
V době vrcholících tahanic Britského impéria o formu odchodu z Evropské unie jsem získal vstupenku do druhé řady Mahenova divadla a skrze průrvy praktikáblových schodů sledoval její poprázdninovou reprízu.
Na organtýnovou stěnu byly promítány chmury předválečného impéria, obrázky politických aktérů a letadel. Na předscéně, po obou stranách, opatřeny vysokými přístupovými stupni, stály stolky, křesla a židle tvořící prostor pro závažná jednání krále Jiřího V. či logopeda Lionela Logue. Po zdvižení organtýnové clony se divákům představily mlhavě omšelé siluety vzdušných ochozů královského paláce a v jeho šerosvitu tušený mobiliář. Jen vladařský trůn s vysokými stupni schodů zářil mocenským svitem.
Vpád do dění historických skutečností je razantní. Král Jiří V. je nemocen. Obává se o osud impéria. Agresivita německého fašismu a Hitlerovy snahy zvrátit výsledky první světové války ho zneklidňují. Má dilema, kdo po něm usedne na královský trůn. Prvorozený syn, princ velšský David, je milovníkem slastí, příznivcem fašismu i jejich německého vůdce. Druhorozený, vévoda z Yorku Bertie, koktou, neschopným plynulého slovního projevu…
Propadám šarmu vtipně hraného textu. Herci jsou znamenití.
Vladimír Krátký je králem Jiřím V., osobností, mocnářem, tvrdícím, že řemeslem rodu je povalování se s grácií na trůnu. Eva Novotná je chytrou a prozíravou vévodkyní z Yorku Alžbětou. Sjednává svému manželovi výuku u logopeda.
Král Jiří V. umírá.
Martin Sláma hraje postavu vévody z Yorku excelentně. Je zakomplexovaným mužem, který za pomoci logopeda získá sebedůvěru a zvládne svou těžkou řečovou vadu. Ladislav Frej je hereckou hvězdou představení, romantickým pedagogem rozmáchle patetických gest, bravurně ovládajícím hlas i výslovnost. Jejich dialogy, kořeněné jemným humorem, byly hereckými orgiemi i oslavou komediantství…
Politika velkého formátu, Winstona Churchilla hrál suverénní Zdeněk Dvořák. Tichým, nenápadným, vlivným arcibiskupem z Canterbury Cosmo Langem byl nevině se tvářící Jaroslav Kuneš. Unaveným ministerským předsedou Stanley Baldwinem přesvědčivý Jan Grygar. Zajímavou studii lehkomyslného fanfaróna, prince velšského, předvedl David Kaloč. Praktickou a výřečnou Australanku Myrtle Lionelovou, logopedovu manželku, hrála Ivana Milbachová jako ženu, co ví, zač je toho v Londýně loket.
Vynikající hra Davida Seidlera vrcholí provoláním krále Jiřího VI. vyzývajícím lid k obraně vlasti proti vojskům německého fašismu.
Režisér Martin Stropnický nijak nečaroval s efekty. Soustředil se na vedení herců, nechal vyniknout autorovu chytrému pohledu pod sukně Britského impéria.
Báječná, u diváků rezonující inscenace mě nadchla. Obdivoval jsem vše. I statečnost hereckých bardů zdolávajících vysoké stupně schodů sídla monarchie.
Diváci odměnili výkony herců dlouhými ovacemi vstoje.
Brno – Komín, 23. 9. 2019
Národní divadlo Brno – David Seidler: Králova řeč. Překlad: Jitka Sloupová, režie: Martin Stropnický, dramaturgie: Lucie Němečková, scéna: Adam Pitra, kostýmy: Sylva Zimula Hanáková, hudba: Petr Malásek. Osoby a obsazení – Bertie, vévoda z Yorku: Martin Sláma, Lionel Logue, logoped: Ladislav Frej j. h., Alžběta, vévodkyně z Yorku: Eva Novotná, Myrtle, Lionelova manželka: Ivana Milbachová j. h., Cosmo Lang, arcibiskup z Canterbury: Jaroslav Kuneš j. h., Winston Churchill: Zdeněk Dvořák j. h., David, princ velšský: David Kaloč, Král Jiří V., otec Bertieho a Davida: Vladimír Krátký, Stanley Balwin, ministerský předseda: Jan Grygar. Premiéra 15. března 2013. Psáno z reprízy 19. 9. 2019 v Mahenově divadle, Brno.
///
Více o brněnské inscenaci Králova řeč na i-DN:
…
Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 486)
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)