Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 638)
Múza řekla: Dejte se do gala. A motýlka na krk. Stanete se divákem svátečního představení.
Vila Tugendhat je ojedinělým funkcionalistickým dílem. Nechal ji postavit v příkrém svahu a na své náklady textilní průmyslník Alfred Löw – Beer pro dceru jako svatební dar. Německý architekt Ludwig Miese van der Rohe vypracoval návrh stavby v roce 1928 dle přání novomanželů Grety a Fritze Tugendhatových. V roce 2001 byla vila zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. Britský spisovatel Simon Mawer do světově proslulé vily situoval děj románu Skleněný pokoj. Ředitele Městského divadla Stanislava Mošu román natolik zaujal, že jej neváhal uvést – ve své dramatizaci a režii – na jeviště. Scénu vytvořil německý scénograf Christoph Weyers, kostýmy navrhla Andrea Kučerová, hudbu složil Zdeněk Merta. Skleněný pokoj měl světovou premiéru v roce 2015. Do dnešního dne bylo odehráno 125 zcela vyprodaných repríz.
Přímý přenos inscenace začíná…
V hledišti divadla, uprostřed sametově červených sedadel, sedí herec. Vítá televizní diváky.
Kamera snímá prolog.
Píše se rok 1969. Končí iluze socialismu s lidskou tváří, nastupuje tvrdá realita zvaná normalizace. Československu je vnucena dočasná přítomnost sovětských vojsk. Město si připomíná sedmdesátiny vily Tugendhat. Soudruh Láník, kdysi šofér rodiny majitelů, provádí generalitu Rudé armády a další vybrané hosty proslavenými prostorami. Je mezi nimi nevidomá madam Liesel Landauerová s dcerou. Tedy ta, která dostala vilu od otce věnem.
Jevištní dekorace se proměňuje.
Mladá paní Liesel s chotěm Viktorem se na svatební cestě setkávají s okouzlujícím architektem, který dokáže fantazie mladé dámy sladit se svou vizí moderního domu.
Můj dům, můj hrad je postaven. Manželé jsou šťastni.
Viktor Landauer se ve Vídní setká, jak tomu v románech bývá, se studentkou, která si na studia vydělává přítulností. Z vídeňských cest pana Viktora se narodí dcera.
Paní Liesel má přítelkyni, rozvernou a hříšnou Hanu Hanákovou, manželku bohatého židovského podnikatele.
Pán domu přivádí do vily vídeňskou milenku i s dítětem jako společnici nudící se manželky Liesel.
Mab šeptá: Je to jako u Balzaka.
V Německu se dostává k moci Hitler. Během křišťálové noci jsou vražděni Židé a rozbíjeny výlohy jejich krámů…
Rodina Landauerů z Brna prchá. Vilu Tugendhat zabírá Německá říše.
Šofér Láník se stává úslužným poskokem nových pánů. Podnikatel Hanák je poslán do koncentračního tábora a jeho rozverná paní rozehraje milostný románek s německým správcem vily. Když otěhotní, je zatčena a deportována do vězení v Německu.
Brno zažívá letecké bombardování, jehož cílem je významný zbrojařský komplex. Několik bomb dopadne na zahradu vily. Tlaková vlna roztříští velká okna skleněného pokoje.
Brno je osvobozeno od Němců. Do vily vtrhnou vojáci Rudé armády. V přízemních prostorách ustájí své koně. Jejich průvodcem se stane nezničitelný šofér Láník…
Svobodná vila je z konfiskována státem – Československou republikou. Tedy již podruhé.
Vyprávění osudů vily a jejich hrdinů inscenátoři uzavírají slavnostním připomenutím výročí vzniku stavby.
Velkolepě pojatý příběh jednoho z nejbohatších a nejúspěšnějších moravsko-průmyslových klanů je barvitou historickou freskou hodnou obdivu. Udivuje scénickými proměnami, hudebními kolážemi, režijní nápaditostí a hereckými výkony aktérů.
Múza uznale pokyvuje hlavou: Fakt, skvělá inscenace. Tři a půl hodiny bylo na co se koukat.
Dodal jsem: Ano, ano, skvělé dílo a vskutku historická vila. V jejich stěnách a na její zahradě dospěli předsedové svých vlád, pánové Klaus a Mečiár, k dohodě o rozpadu Československa na dva samostatné státy.
P. S. …skleněný prostor se stával skleněným snem, snem, který se hodil k atmosféře nového státu, v němž žili. Státu, kde nebylo podstatné, kdo je Čech, kdo je Němec a kdo Žid, kde vládla demokracie a kde věda a umění společně usilovaly o to, aby přinesly štěstí všem…
Brno – Komín, 12. 2. 2021
Městské divadlo Brno – Simon Mawer, Stanislav Moša: Skleněný pokoj. Režie: Stanislav Moša. Scéna: Christoph Weyers. Kostýmy: Andrea Kučerová. Hudbu Zdenek Merta. Hlavních rolí se zhostili: Pavla Vitázková (Liesel Landauerová), Petr Štěpán (Viktor Landauer), Ivana Vaňková (Hana Hanáková), Zdeněk Junák (Oskar Hanák), Michal Isteník (šofér, soudruh) a další členové souboru MDB. Světová premiéra 7. 2. 2015. Román Skleněný pokoj (The Glass Room) byl nominován na nejprestižnější britskou literární cenu – The Man Booker Prize. Psáno z přímého přenosu ČT Art 8. 2. 2021.
Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 638)
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)
Zdeněk Pololáník
Obdiv Tučkově vynalézavosti.
I v této době umlčení kultury a hudby dovede Jaroslav Tuček najít námět, zajímavě jej zpracovat, vyzdobit přiléhavými ilustracemi a předložit čtenářům. Žádné přerušení činnosti, pasivní čekání, až se zase všechno dá do pohybu. To není jeho styl. Holt umí!
21.02.2021 (19.52), Trvalý odkaz komentáře,
,