Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Blogy

    Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 641)

    Múza tiše recituje: Ve fujtajblové době / nesmrtelnost střeží ústavnost, / všichni jen lžou / a lžící pílují kost… // Lépe bude-li, / vědět vám dají, / netraťte naději, / sypte ji na chléb / se solí, / sůl máte-li. 

    Múzo, co to je?!

    Verše Neznámého z Facebooku.

    Aha!

    Milý pane, věnujte se řádkům Facebooku, dovíte se mnohé, budete v obraze. Stará paní si stěžuje: „Děláte si z nás legraci.“ Nebo: Co se nyní děje v Terénu? V únoru 2021 jsme uvedli tři umělecké projekty, Bára Bažantová: Hladová zeď, Zuzana Janečková: Dveře a Matyáš Zeman: Jupiter.

    Múza ťuká na klávesnici. Zpráva za zprávou se sune obrazovkou.

    Hladová zeď Báry Bažantové sestává ze dvou performativních zásahů do veřejného prostoru Brna. Foto Terén

    Hladová zeď Báry Bažantové sestává ze dvou performativních zásahů do veřejného prostoru Brna, jejichž součástí je fotodokumentace od Markéty Wagnerové. První se odehrál v Křenové ulici před úřadem práce, kde autorka během otvíracích hodin stála před vstupem do budovy a v kole štěstí nabízela možnost vytočit si smlouvu na pracovní pozici při stavbě “hladové zdi”. Část druhá byla potom samotná stavba. Zeď vyrostla a následně zase zmizela z plácku pod platany, kde se Bratislavská ulice kříží s Hvězdovou.

    Zeď vyrostla a následně zase zmizela z plácku pod platany, kde se Bratislavská ulice kříží s Hvězdovou. Foto Terén

    Zajímavý je povzdech počtáře: Bilance ročního boje s pandemií, namísto jedné, roušky dvě!

    Jiný mudrc se domnívá, že: Vláda přišla na to, jak mohou občané vyřešit veškeré světové problémy…:

    – pokud epidemie neustoupí před faktem, že jsme nejlepší, vezměte si respirátor. Pokud to nezabere, vezměte si respirátory dva.
    – pokud vás trápí zvyšující se ceny nájmů, vezměte si respirátor. Pokud se ceny nesníží, vezměte si respirátory dva.
    – trápí vás množství lidí bez domova? Vezměte si respirátor. Pokud bezdomovců neubude, vezměte si respirátory dva.
    – snížit odtok peněz do daňových rájů lze jednoduše. Vezměte si respirátor. Pokud se to nezlepší, vezměte si druhý.
    – globální klimatické změny zastavíte, když si vezmete respirátor. Pokud se nezastaví, vezměte si druhý.

     Poté čtu a v zádech mě mrazí: Včera, těsně před půlnocí, odešla do nebe krmit všechny pejsky piškoty moje máma. Kdo jste ji znal, pošlete za ní vzpomínku.

    Další zpráva: Máme nedostatek lékařů a zdravotních sester. Namísto toho, abychom přilákali ke studiu zdravotnických oborů více mladých lidí, zkrátili vzdělávání všeobecných sester a zjednodušili specializační vzdělávání lékařů, najímáme pracovníky do zdravotnických zařízení ze zahraničí.

    Herečka Sarah Haváčová se rozhodla být brigádnicí, dobrovolnou zdravotní sestrou v nemocnici Karla Boromejského. Foto FB Sáry Haváčové

    Sarah Haváčová, krásná a talentovaná herečka, se rozhodla být brigádnicí, dobrovolnou zdravotní sestrou v nemocnici Karla Boromejského. Píše: Pacientovi s covitem je zima, chce, abych ho přikryla dekou. Říkám, to bude dobré. Sípá: „Nebude. Sestro, všechno stojí za hov…“ Dopovídám za něj: „-no!.  

    Múza šeptá: Hele, dobří známí nezahálí: Paměťová linie – otisky, šlépěje, svědectví kurátorovaná Ukulem a Flávou ve skupině HaDi friends. Dokumenty, vzpomínky, fotografie z historie HaDivadla z představení, ze zájezdů, večírků, soustředění…

    Paměťová linie – otisky, šlépěje, svědectví… Na obrázku jeden z dávných plakátů vznikajícího HaDivadla – revoluční epos (voicebandové pásmo z El Carových textů). Foto FB HaDi

    Výtečně, to je skvělé, potěším se… Snad.

    Na monitoru se zjevuje reklama. Hledáte akordy, texty, nebo noty pro klavír, či piano? Připravili jsme pro vás skladby od nejjednodušších pro začátečníky až po velmi obtížné kusy, které si mohou dovolit zahrát jen ti nejlepší. Skladby jsou nejen označeny stupněm obtížnosti, kde u těch snadnějších je např. levá ruka na klavíru velmi zjednodušena, ale najdete tu i skladby jako doprovod zpěvu (ve zvláštní osnově), stejně jako ty, které hrají melodii již v pravé ruce (tzv. right-hand melody).

    Projekt Dveře Zuzany Janečkové vznikl jako site-specific performance v denním stacionáři pro seniory v Domově Naděje Brno–Vinohrady. Foto Terén

    Mab pouští rozhovor sedmnáctileté klavíristky, které zákeřná rakovina znehybnila ruce. Mladinká umělkyně začala skládat písničky a zpívat. Moderátorka říká, to je láska na celý život. Dívka ji opraví – na dožití…

    Proboha, múzo, nenašla bys něco optimističtějšího?

    Jak je libo, milý pane: Blaničtí rytíři konečně vyjeli. Byli prý spatřeni, jak se snaží nepozorovaně opustit republiku…

    Brno – Komín, 23. 2. 2021


    Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 641)

    1. Boleslav Bílý

      Avatar

      Tady se právě krásně ukazuje
      nesmyslnost těch roušek a respirátorů. Do nedávna stačila „jen“ jedna rouška. Pak se ovšem řeklo, že jedna rouška nestačí a že jsou třeba dvě. Nyní už bylo řečeno, že ani dvě roušky nestačí a že je třeba respirátor. Já už jen očekávám, kdy se řekne, že je třeba mít dva respirátory. Teď nám to možná zní jako nesmysl, ale to mi zněly i ty dvě roušky – předtím, než to bylo nařízeno vládou.
      Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tohle nejsou žádná opatření, tohle je prostě cirkus.

      30.03.2021 (16.10), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,