Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 854)
Jaroslav Štěpaník, redaktor dávno zaniklého listu Svobodné slovo, napsal hru František aneb Divné fógl o samorostlém filosofovi, podivínském korektoru Moravská orlice, kterému se říkávalo brněnský Sokrates. Její realizace se ujali slavkovští ochotníci.
Požádal jsem autora o zaslání scénáře a s chutí se ponořil do neuvěřitelných dobrodružství rodáka z hanáckých Topolan Františka Vymazala, jehož velkou vášní byla četba novin a knih.
Má mysl se vydala na pouť. Bloudila uličkami Starého Brna, sledovala Františka po hospůdkách, pavlačových špeluňkách i honosných bytech. Byla svědkem soukromé výuky německy mluvící dcerušky gymnaziálního profesora, postála u hrobu Dobrovského, naslouchala Mendelově přednášce a navštívila i Barvičovo první české knihkupectví.
S myšlenkou škoda, že realizaci hry neuvidím, jsem usnul.
Zázraky se však dějí. V sobotu v pět pro mě přijeli manželé Štěpaníkovi a slalomem mezi dopravními zábranami odvezli do Slavkova.
Před budovou Klubu Bonapart dýmal bělostný kouř. Místní totiž opékali nad plamenem vykuchaný skelet vepře! Čmoud se valil do foyeru, pronikal do restaurace i do divadelního sálu. Dýmem proběhla nevěsta, za ní umouněný ženich a dětičky v bílých sukničkách se smály a smály. Kdyby skrz dým přicválal na koni sám Napoleon, dusivý sen by byl dokonalý.
Je tady nezvykle rušno, řekl pan Štěpaník, odvedl mě do hracího sálu a usadil vprostřed první řady. Představení začne za hodinu. Tady budete mít klid…
Zabalil jsem si nohy a ozvala se múza: Prvními slavkovskými ochotníky byli studenti, kteří v roce 1867 sehráli Klicperovy jednoaktovky. Současný Divadelní spolek sdružuje asi čtyřicet členů. Štěpaníkova hra zaujala režiséra a duši slavkovských ochotníků Stanislava Olbrichta již před pěti lety. Problémy s virovými omezeními však její realizaci odsunuly až do dnešních dnů.
Přicházejí diváci, rozevírá se opona a představení začíná. Drobotina, měšťané, měštky, studenti, policajt, omladina, bělovlasý pan farář, tři pohádkové sudičky, šansoniér s mikrofonem a stařecký František Vymazal ve svátečním mantlu tvoří malebný obraz.
Režisér otvírá příběh hrdiny epilogem.
Mnohohlavý dav se rozchází, sudičky vyslovují sudbu, na jevišti zůstává František v podobě školáka odcházejícího na vandr do Brna. Jednotlivé epizody jeho života tvoří chvátající sled důležitých okamžiků.
Představení protkávané zpěvem prezentuje vtipnost a ironický nadhled autora. Výtečná je jednoduchá, funkční scéna, umožňující plynulý tok děje.
Z nadšeně hrajících amatérů mě zaujali představitelé drobných roliček: Radek Kachlíř (Knihkupec), Miroslav Slováček (Farář), Elena Knotková (Hostinská u Rašovských) a Petra Vyšehradská (Mařka, uklízečka v knihkupectví). Největší uznání však zaslouží Marta Šujanová, představitelka Herty, a především Adam Šimoník za suverénní zvládnutí role nerudného samotáře Františka Vymazala.
Dlouhý potlesk potvrdil, že slavkovští mají své ochotníky i divadlo rádi.
P. S. Múza pravila prorocky: Hra pana Štěpaníka si v ničem nezadá s profesionálním jevištěm.
Brno – Komín, 26. 9. 2023
Divadelní spolek Slavkov u Brna – Jaroslav Štěpaník: František, aneb „Divné fógl“. Autor textů písní a hry: Jaroslav Štěpaník, režie: Stanislav Olbricht, klavírní improvizace: Jarmila Mašová, návrh scény: Stanislav Olbricht a Jarmila Pospíšilová, kostýmy: Jarmila Pospíšilová, světla a zvuk: Lubomír Vojtek a Jan Matyáš, nápověda: Marie Kostíková, Jana Zrebná a Silva Skokanová. Hudba k písním a jejich interpretace Luboš Javůrek. Premiéra 19. května 2023 /zde/. Psáno z reprízy 23. září 2023, Klub Bonaparte, Slavkov.
///
Více o inscenaci na i-DN:
GeoBlog Ladislava Vencálka (No. 38)
…
Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 854)
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)
Milena Michaela Orsi
Děkuji panu Tučkovi
za jeho mimořádně kvalitní reportáže z divadelních divadelních inscenací, na které se mnozí z nás nedostanou a které nám svým skvělým stylem psaní přibližuje.
Pan Jaroslav Tuček, výborný herec a jedinečný dlouholetý ředitel DNP, vidí divadlo profesionálním okem a předkládá nám přesný a trefný popis inscenací, které shlédl.
Děkuji, pane řediteli!
30.09.2023 (10.52), Trvalý odkaz komentáře,
,