Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 905)
Herec Jan Grygar, řečený Honza, napsal ve chvílích, kdy nebylo do čeho píchnout, novelu A tak krásně jsme si žili. Původní jednoaktovou hru, kterou uvedl v době po covidu na malé scéně pod hledištěm Mahenova divadla, rozšířil o další kapitoly a vydal v knižní podobě s ilustracemi Rostislava Pospíšila.
Přečetl jsem ji jedním dechem.
Grygarův literární hrdina se jmenuje Karel. Nekomplikovaný dělník s darem výmluvnosti, vtipný glosátor a fanda fotbalové Sparty. Dvacet let žije v panelovém bytě spořádaným manželským životem se svou Marií. Jejich syn Pepík emigroval do Austrálie. Občas volá otci a tvrdí, že přiletět nemůže. Mobilním přítelem rodiny je spolupracovník z dílny Jirka. Dobrá duše, tajný obdivovatel paní Marie.
Karlovo fandovství přerůstá v bezohlednou zvrhlost. Nevnímá manželčino onemocnění, nechápe kritičnost její zdravotní situace, Mariinu smrt si uvědomí až v krematoriu na pohřbu.
Nejpůsobivější je závěrečná část, ve které Karel ztrácí zájem o fotbalovou Spartu, vede dialogy se zpopelněnou, plete oblečky na nebožčinu urnu a chodí s ní na výlety tam, kde jim bývalo hezky.
Jirka i syn Pepík se domnívají, že se zbláznil.
Závěr novely je morbidně zvláštní. Karel se koupá v tůni dávného zasnoubení. Utopí při tom popel i urnu milované Marie.
Svítá. Pod okny kvetou šeříky. Je dubnové chladno. Vařím si kávu. Myšlenkami zalétám na vrchovinu do chalupy hereckého barda Jana Grygara.
Pod kopcem jsou vody Křetínky a coby kamenem dohodil Kunštát. Za chalupou vzrostlý sad.
Od města a divadla ho dělí padesát kilometrů.
Brno – Komín, 22. 4. 2024
Jan Grygar: A tak krásně jsme si žili. Ilustrace Rostislav Pospíšil, 128 stran, vydalo nakladatelství XYZ.
Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 905)
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)