Divadelní noviny Aktuální vydání 22/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

22/2024

ročník 33
24. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Muzeum české loutky a cirkusu slaví kulatiny

    LoutkaV roce 2006 otevřelo Národní muzeum v historickém centru Prachatic Muzeum české loutky a cirkusu. V inspirativním prostředí původně renesančního domu, který koncem 19. století dostal klasicistní fasádu, dává nahlédnout do tří svébytných, a přitom v historii propojených světů: loutkového divadla, cirkusu a kouzel. V podstřešním výstavním sále dosud Národní muzeum prezentovalo třiadvacet(!) krátkodobých výstav: adaptovalo pro Prachatice úspěšné výstavy (Život je jen náhoda, Veselí kostlivci, Dětský svět za císaře pána ad.), hlavně tu ale Divadelní oddělení NM vytvořilo řadu autorských výstav, převážně na témata loutkářská (Malíři Boškové z Vlachova Březí, Loutkářská šatna Anny Suchardové-Brichové), cirkusová (Zašlé časy života v maringotkách, Cirkus jede do světa) či obecně divadelní (Malý velký herec Jindřich Mošna). Kromě toho Muzeum české loutky a cirkusu nabízí loutková představení (letos na podzim se uskuteční už popáté Přehlídka loutkového divadla) a desítky tvůrčích dílen.

    Oslavy desátého výročí začaly v rámci Muzejní noci, na kterou do prachatického muzea 10. června přišlo přes 730(!) návštěvníků. Otevřena byla nová výstava Vodníci. Expozice je to výrazně divadelní: scénické a kostýmní návrhy připomínají Dvořákovu Rusalku a Jiráskovu Lucernu a hlavně je vystaveno přes třicet loutek vodníků ze sbírky Divadelního oddělení NM (sériově vyráběné loutky, loutky od řezbářů Aloise Šroifa či Vojtěcha Suchardy, loutky podle návrhů výtvarníků Karla Štapfera, Karla Svolinského, Jaroslava Horejce ad.) a několik zapůjčených z bavorského Augsburgu (mj. hlavní figura z německé hry Vodník z Prahy). Výstava je to ale nejen divadelní: ukazuje, jak v posledních dvou staletích zobrazovali Vodníka významní čeští literáti, malíři, televizní a filmoví tvůrci. Obě jeho podoby: Vodníka jako vyloženě zlou, záludnou příšeru žijící v hlubinách řek, potoků a jezer, v mlýnských náhonech a opuštěných tůních. Lámal ledy, zvedal vody, trhal hráze a působil povodně, lákal lidi k vodě a topil je. A Vodníka, jak ho známe z českých pohádek: mužíčka se zelenými vlasy a zeleným fráčkem s pentličkami – na barevné pentle a lesklá zrcátka lákal děvčata, aby je stáhl do své vodní říše a oženil se s nimi.

    Výstava bude k vidění do 16. října, na konci června k ní ještě přibude výstavka k historii českého kabaretu od časů zpěvních síní konce 19. století po současné retrokabarety: pomocí fotografií, rukopisů a tisků přiblíží melancholicko-groteskní atmosféru kabaretních sálů a nastíní osudy jejich největších hvězd. Zveme vás tímto do krásně opraveného městečka Prachatice, ideálního místa pro letní výlet!

    LENKA ŠALDOVÁ


    Komentáře k článku: Muzeum české loutky a cirkusu slaví kulatiny

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,