Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Nahlédnutí do výtvarné sbírky – makety a busty

    Sbírka Divadelního oddělení říká mnohé o české scénografii 20. století. Obsahuje řádově desetitisíce předmětů – od drobných náčrtků, skic a půdorysů až po brilantní malířské výtvory. Scénické a kostýmní návrhy z naší sbírky jsou každou chvíli k vidění na výstavách, ať už Národního muzea, či jiných institucí, v současné době třeba v Českém muzeu hudby na výstavě Hudba a pohádka. Zlomek sbírky, ale výstavně velmi atraktivní, tvoří scénické modely. Ostatně jakkoli např. česká scénografická avantgarda vycházela z malířské tradice, pro 20. století, kde se pohled na scénografii značně proměnil, jsou modely nakonec i výmluvnějším svědectvím o pojetí prostoru. Výtvarníci je posílali do soutěží, vznikaly jako podklad pro debatu mezi scénografem a režisérem či pro dílny, nebo často zjevně i ex post jako památka na inscenaci a výstavní artefakt. V naší sbírce je jich několik set – a díky digitálnímu studiu Národního muzea jsou v současné době už všechny profesionálně nafoceny, zbývá fotografie upravit a doplnit metadaty.

    Oddělení digitalizace prioritně skenuje a fotí sbírkové předměty, které putují na výstavy, a připravuje podklady pro publikace, přičemž slouží všem oddělením Historického muzea. Je tak maximálně vytíženo, tedy spíše přetíženo. Nicméně Divadelnímu oddělení se daří prosadit i systematickou fotodokumentaci sbírek, především té výtvarné. Profesionálně nafoceny jsou také všechny busty, jichž je ve sbírce zhruba 150, bronzových a sádrových – významní herci a zpěváci minulosti (namátkou: Otýlie Sklenářová-Malá, Leopolda Dostalová, Eduard Kohout, Ema Destinnová, Vilém Zítek), dramatici (Alois Jirásek, J. K. Tyl, Karel Čapek aj.), další osobnosti. O fond jsme málem přišli v roce 2002, kdy depozitář v Terezíně zaplavila voda. Nicméně z popovodňových dotací se podařilo desítky bust zrestaurovat, jsou tak v perfektním stavu a připraveny na vystavení. Jedna právě putuje do Werichovy vily, kde v těchto dnech otevírají expozici věnovanou Osvobozenému divadlu: slavná dvojbusta Voskovce a Wericha od Otakara Švece – sochaře, o kterém se v poslední době hodně mluví v souvislosti s díly na téma Stalinův pomník na Letné. Spolu s ní zapůjčujeme na Kampu také maketu Bedřicha Feuersteina k Baladě z hadrů – přijďte se podívat!


    Komentáře k článku: Nahlédnutí do výtvarné sbírky – makety a busty

    1. Jaromír Farník

      Avatar

      dobrý den,
      stále hledám informace o bustě V+W od O. Švece, jednak o té malé sádrové, ale i velké polychrom dřevo, která bývala v divadelním oddělení. Odkud se u vás vzaly, kolik jich bylo, po kom jsou atd. Já mám svou teorii, kterou chci porovnat s tou vaší. Vím, že když sádru dražil pan Hejtmánek, tak ani o ní nic nevěděl a měl mylné informace.

      05.07.2018 (11.39), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,