Divadelní noviny Aktuální vydání 18/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

18/2024

ročník 33
29. 10. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Zprávy

    Národní divadlo zahajuje 133. sezonu

    Národní divadlo, česká první divadelní scéna, nabídne od září 2015 do června 2016 na všech svých jevištích (Národní divadlo, Státní opera, Stavovské divadlo a Nová scéna) 22 premiér. Tři připraví soubor Baletu, Činohra nazkouší devět nových inscenací a devět operních titulů rozšíří repertoár souboru Opery Národního divadla a Státní opery. Novým projektem přispěje i Laterna magika.

    FOTO archiv ND

    FOTO archiv ND

    Divadelní sezona 2015/2016 bude první sezonou nového uměleckého ředitele Činohry Daniela Špinara, předposlední sezonou uměleckého šéfa Baletu Petra Zusky a poslední sezonou před zahájením rekonstrukce budovy Státní opery. V září 2015 končí práce na restaurování prezidentských salonků, v listopadu 2015 pak dojde k ukončení několikaleté rekonstrukce fasády historické budovy Národního divadla.

    Během léta bylo založeno Národní včelstvo. Několik včelích úlů je nyní umístěno v areálu skladu dekorací u Apolináře a na jaře dojde k jejich transportu na balkon Národního divadla. První „Národní med“ bude k dispozici na podzim 2016.

    Barování: Filip Rajmont a Sandra Nováková. FOTO archiv

    Barování: Filip Rajmont a Sandra Nováková. FOTO archiv

    V neděli 6. září otevře Národní divadlo v přímém přenosu České televize komponovaným benefičním pořadem Barování Sandry Novákové a Filipa Rajmonta symbolicky sezonu všech divadel v republice. Na piazzetě Národního divadla uslyšíte pěvkyni Jitku Svobodovou s árií z opery Jana Kučery Rudá Marie, uvidíte tanečníky Baletu  Národního divadla a Laterny magiky nebo ukázku z nejnovější inscenace režiséra Ondřeje Havelky V rytmu swingu buší srdce mé. Chybět nebudou tradiční účinkující Barování: Dora Bondy, Ondřej Ruml, Lenka Nová, Štěpán Klouček, Elis nebo Vojtěch Lavička a Gipsy.Spirit. Večerem provede člen Činohry ND Filip Rajmont. V improvizovaném hledišti pod širým nebem usednou umělečtí ředitelé všech souborů. Odpoledne v 15:00 na piazzetě zahraje pro děti Studio DAMÚZA pohádku Lakomá Barka. Od 16:00 Divadlo Spektákl přiveze na žebřiňáku Frašku o Dušanově duši. V průběhu odpoledne si diváci budou moci vyrobit tričko s motivem Nová krev Národního divadla.

    Balet ND

    Petr Zuska, šéf baletu Národního divadla. FOTO archiv

    Petr Zuska, šéf baletu Národního divadla. FOTO archiv

    Sezonu 2015/2016 zahájí Balet Národního divadla premiérou Louskáček a Myšák Plyšák. Po deseti letech uvádění úspěšné verze režiséra a choreografa Youriho Vàmose Balet ND připravuje inscenaci úplně novou, jejímž tvůrcem je Petr Zuska, choreograf a umělecký šéf. Legendární vánoční pohádku, jejíž kořeny vyrůstají z magického příběhu E. T. A. Hoffmanna a který posléze Marius Petipa přepracoval v baletní libreto, představí v novém originálním duchu. Za zvuků krásné a notoricky známé Čajkovského hudby se bude odvíjet příběh plný poetiky, humoru, obrazů a kouzel. Kouzel zimy, adventního a vánočního času, tajemna Prahy a českých či středoevropských tradic těchto svátků a pochopitelně neohraničitelné svobody, imaginace dětské duše a snů. Premiéry se uskuteční 3. a 4. 12. 2015 v Národním divadle.

    Na jevišti Státní opery uvede Balet ND druhou premiéru sezony, která se uskuteční 3. a 4. 3. 2016. Jedná se o baletní ztvárnění známé pohádky H. Ch. Andersena Sněhová královna. Tato inscenace byla vytvořena v roce 2007 pro Anglický národní balet britským choreografem Michaelem Corderem. Příběh dívky Gerdy a chlapce Kaye, kterého krutá královna uvězní ve svém zámku, je podobenstvím o síle přátelství a lásky, která láme ledy a veškerá zákeřná kouzla. Kromě náročných tanečních partů a pohádkové scénografie se diváci mohou těšit na krásnou hudbu Sergeje Prokofjeva.

    Třetí premiéra se uskuteční na Nové scéně 9. a 10. 6. 2016. Bude se jednat o složený večer reprezentující esenci díla trojice významných a specifických současných evropských tvůrců tanečního divadla. Moldavana Radu Poklitaru, Itala Maura Bigonzettiho a Švéda Alexandra Ekmana. Na rozdíl od všech předchozích, v minulosti uváděných tzv. triptychů, tento nebude mít žádnou konkrétní dramaturgickou linku či jednotící téma. Naopak. Tři, navzájem ostře kontrastující poetiky těchto umělců a jejich opusů, vytvářejí magickou kombinaci lyriky, nostalgie, humoru i bláznivé absurdity… Pozor! To vše dohromady může vyvolat pocity závratě – tedy Vertigo! Toť i název večera.

    Laterna Magika

    Bez Kouzelného cirkusu si snad repertoár Laterny Magiky nelze představit. FOTO archiv LM

    Bez Kouzelného cirkusu si snad repertoár Laterny Magiky nelze představit. FOTO archiv LM

    V sezoně 2015/2016 Laterna magika uvede premiéru celovečerní inscenace na motivy jednoho z nejpopulárnějších titulů literatury 20. století – Malého prince, nesmrtelného románu Antoina de Saint-Exupéryho. Mnohovrstevnaté dílo, které v sobě skrývá pohádkový příběh pro děti i hluboké podobenství, kterému porozumí jen dospělí, je ideální pro zpracování divadelními prostředky. Samotná kniha patří mezi 50 nejprodávanějších titulů na světě. Režijního vedení inscenace se ujme Vladimír Morávek. „Scénická báseň, kde víc než slovo účinkuje obraz a tanec, vypráví o dobru a zlu, o přátelství a kráse, o pravém štěstí, odpovědnosti za ty, které máme rádi. Naší snahou bude, aby inscenace prostředky Laterny magiky oslovila jak děti, tak i dospělé – ale každého jinak. Třebaže ne každý najde v představení nějaký hlubší smysl, poselství, ale krásu dětství a přátelství tam snad najde každý,“ přibližuje premiéru umělecký šéf Laterny magiky Zdeněk Prokeš. Premiéra 1. 4. 2016 na Nové scéně.

    Činohra ND

    Daniel Špinar. FOTO archiv

    Soubor Činohry převzal se začínající sezonou nový umělecký ředitel Daniel Špinar. FOTO archiv

    Soubor Činohry převzal se začínající sezonou nový umělecký ředitel Daniel Špinar. Se svým týmem – dramaturgy: Martou Ljubkovou, Janem Tošovským, Ilonou Smejkalovou, Milanem Šotkem a kmenovým režisérem Štěpánem Páclem. Soubor uvede v sezoně 2015/2016 devět premiér. Daniel Špinar navazuje na úspěšnou éru Michala Dočekala. Divadelní tituly do dramaturgického plánu připravovali společně.

    První premiérou bude 10. 9. 2015 hudební revue V rytmu swingu buší srdce mé, kterou podle knihy vzpomínek jazzmana Jiřího Traxlera připravil režisér Ondřej Havelka. V historické budově Národního divadla, která je trvalou výzvou a metou českého divadla, dále uvedeme dva opravdové činoherní skvosty: slavnou hru Vítězslava Nezvala o milovnici a nevěrnici Manon Lescaut (premiéry 11. a 12. 2. 2016) a magický Shakespearův Sen čarovné noci (premiéry 16. a. 17. 6. 2016) v živém překladu Jiřího Joska, představuje plány Daniel Špinar, který se ujme režie obou titulů.

    M. Maeterlinck: Modrý pták. FOTO archiv ND

    M. Maeterlinck: Modrý pták. FOTO archiv ND

    Ve Stavovském divadle soubor Činohry nabídne nejznámější text vlámského symbolisty, nositele Nobelovy ceny, Maurice Maeterlincka Modrý pták (premiéry 19. a 20. 11. 2015). Dobrodružná cesta za duší věcí a tvorů kolem nás, která sama o sobě je cílem. Autorka Lenka Lagronová píše pro Stavovské divadlo novou hru Jako břitva (Němcová), ve které osobitě přibližuje život, postoje a osud naší nejvýznamnější spisovatelky Boženy Němcové. Inscenaci nastuduje Štěpán Pácl, nová režijní posila souboru (premiéry 31. 3. a 1. 4. 2016). Ruský režisér Kirill Serebrennikov, jeden z nejvýznamnějších tvůrců své generace, představí hru Valerije Pečejkina Kafka. Z ikony, kterou vídáme na turistických suvenýrech, se snad znovu stane živý autor, jehož texty se na jeviště Stavovského divadla dostanou vůbec poprvé (předpremiéry 23. a 24. 6. 2016).

    Nová scéna výrazně omládne. Hledali jsme tituly, které odrážejí dnešní dobu, a které svou formou zároveň reflektují nejnovější trendy moderní činohry, vysvětluje Špinar. Režírovat bude text německé dramatičky Anji Hillingové Spolu/Sami o osamělosti a setkávání v dnešním světě (česká premiéra 12. 11. 2015). Novou hru Caryl Churchillové Láska a informace připraví režisérka nejmladší generace Petra Tejnorová (česká premiéra 5. 2. 2016). Poslední titul bude režírovat Jiří Havelka a jeho inscenace Experiment myší ráj se bude s nadsázkou zabývat světem laboratorních myší, které možná jsou trefnou analogií našemu světu (česká premiéra 26. 5. 2016).

    Národní divadlo má nový vizuál... Zr života hmyzu. Repro archiv ND

    Národní divadlo má nový vizuál… Ze života hmyzu. Repro archiv ND

    Obměnou prochází herecký soubor. Od nové sezony ho posílí: Pavel Batěk, Patrik Děrgel, Lucie Juřičková, Lucie Polišenská, Pavlína Štorková a Tereza Vilišová.

    Do nové sezony vstupuje Činohra s novými vizuály k premiérám. Autorkou konceptu série originálních fotografií je Tereza Vlčková. Tereza je jednou z nejvýznamnějších uměleckých fotografek mladé scény a to nejen na českém území – oblibě se těší také na mezinárodní půdě.

    Nastupující umělecký ředitel Činohry Daniel Špinar v konkurzu zvítězil s konceptem Nová krev. Pod hlavičkou Nové krve připravil tři mimořádné večery, v nichž dá návštěvníkům divadla nahlédnout na soubor a budovy z trochu jiné perspektivy. Půjde o akce neopakovatelné, jedinečné – a připravené právě jen pro ty, kteří se v daný večer rozhodnou ze všech míst, které kulturní mapa Prahy (a vlastně vůbec celé České republiky) nabízí, dát přednost právě a jen Národnímu divadlu, slibuje. Večery se uskuteční v neděli 11. října od 18 hodin ve Stavovském divadle, v neděli 1. listopadu v 19 hodin na Nové scéně a v neděli 22. listopadu v historické budově ND. Nabídku dárkových předmětů Národního divadla obohatí limitovaná kolekce triček s motivy Nové krve.

    Opera ND

    Šéfem opery ND je Petr Kofro%n. FOTO archiv ND

    Šéfem opery ND je Petr Kofroň. FOTO archiv ND

    Devět premiér připravuje v sezoně 2015/2016 Opera Národního divadla a Státní opera. Ve srovnání s právě končící sezonou akcentující operní dramata nabídne o něco více radosti a elánu. Poprvé dostanou prostor pro tvorbu na pražských operních jevištích evropské osobnosti – Keith Warner nebo Enikő Eszenyi a také domácí režiséři Dominik Beneš či Michal Dočekal.

    Státní opera otevře novou sezonu titulem, který na jejím jevišti zazněl naposledy před 110 lety – dramatem Vincenza Belliniho Norma s Marií Fajtovou v titulní roli. Režisérem inscenace je mladý japonský umělec Tomo Sugao. Kromě inscenací ve svém rodišti má za sebou premiéry v berlínské Komische Oper a nejnověji v Opernhaus Zürich. Scénografii připravuje Boris Kudlička, který stál ve Státní opeře loni na podzim u zrodu úspěšné Salome Richarda Strausse. Příběh tajného manželství galské kněžky Normy s římským správcem Pollionem hudebně uchopí pravidelný host Státní opery, dirigent Enrico Dovico. Premiéry budou 2. a 4. října 2015 a o rok později bude inscenace hostovat v japonských divadlech.

    Igor Stravinskij, Petr Iljič Čajkovskij: Slavík / Jolanta. FOTO archiv ND

    Igor Stravinskij, Petr Iljič Čajkovskij: Slavík / Jolanta. FOTO archiv ND

    První opera Igora Stravinského Slavík a poslední opera Petra Iljiče Čajkovského Jolanta pocházejí ze zcela odlišných hudebních světů – Jolanta se nese v duchu romantické noblesy, zatímco o dvacet let mladší Slavík již v sobě spojuje kouzlo impresionismu s hřmotným expresionistickým výrazem. Pohádkové příběhy převypráví v Národním divadle zástupce nastupující generace operních režisérů Dominik Beneš spolu s renomovaným dirigentem, momentálním hudebním ředitelem moskevské Nové opery Janem Lathamem-Koenigem. Ten se s úspěchem představil před pěti lety ve Státní opeře Tristanem a Isoldou a posléze Gluckovým Orfeem a Eurydikou ve Stavovském divadle. Kromě domácích pěvců se pražskému publiku poprvé představí Veronika Džojeva, jež je posledních pět let pravidelným hostem Velkého divadla v Moskvě, ale účinkovala i v petrohradském Mariinském divadle a roli Jolanty již zpívala v Madridu pod taktovkou Teodora Currentzise. Slavík bude příležitostí pro mladou makedonskou sopranistku Milenu Arsovskou. Dvě díla v rámci jednoho večera budou mít premiéry 22. a 23. října 2015 a celkově je Národní divadlo nabídne v příští sezoně osmkrát.

    I v nadcházející sezoně bude repertoár Nové scény obsahovat operní díla – Březinova Toufara, Šostakovičovy opery Orango / Antiformalistický jarmark a Kučerovou Rudou Marii. Ty doplní oratorium Lost Objects autorů Davida Langa, Michaela Gordona a Julie Wolfe z newyorského uskupení Bang on a Can, jež české publikum zažilo před šestnácti lety na Pražském jaru. S Orchestrem Národního divadla ho nastuduje Petr Kofroň a o vizuální složku se postarají Michael Bielicky a Kamila B. Richter. Premiéra na Nové scéně se uskuteční 17. prosince 2015.

    Sergej Prokofjev: Popelka. FOTO archiv ND

    Sergej Prokofjev: Popelka. FOTO archiv ND

    Jedinou operní premiérou ve Stavovském divadle nebude tentokrát Mozartovo dílo, ale Popelka Gioacchina Rossiniho. Po vytvoření série shakespearovských inscenací (Komedie omylů, Mnoho povyku pro nic a Večer tříkrálový) a hereckém účinkování ve Wilsonově opusu 1914 se režie díla mistra vrcholného belcanta ujme Enikő Eszenyi, ředitelka budapešťského Vígszínházu. Ta si pro spolupráci vybrala znamenitého scénografa tvořícího pod uměleckým jménem Kentaur. Hudební nastudování bude příležitostí pro mladého českého dirigenta Jana Kučeru a v titulní roli se představí
    ukrajinská mezzosopranistka Lena Belkina, která započala svou mezinárodní a mimořádně slibnou pěveckou kariéru v Lipské opeře před šesti lety a v červnu jí nakladatelství Sony Music Entertainment vydalo debutové album belcantového repertoáru. Na roli Tisbe přijala nabídku mezzosopranistka Dorothea Spilger, laureátka Ceny Národního divadla na loňském ročníku Pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech a rovněž účinkující na lednovém koncertu Mozartovy narozeniny. V Národním divadle byla Popelka uvedena pouze v jediné inscenaci v roce 1932. Premiéry nového uvedení přivítají své první diváky 21. a 22. ledna 2016.

    Novou inscenací jednoho z nejvýraznějších českých operních režisérů Jiřího Heřmana, a to na jevišti Státní opery, bude Pucciniho tragédie Madama Butterfly. Dílo nastuduje hudební ředitel Státní opery Martin Leginus s Mariou Kobielskou a Christinou Vasilevou v hlavní roli Čo Čo San. Komorní příběh a hudba rozkrývající do nejmenších detailů, záchvěvů i obrovských emotivních vzepětí kontrast mezi japonskou a západní mentalitou bude debutem Jiřího Heřmana ve Státní opeře; v Národním divadle se i v této sezoně bude těšit zájmu diváků jeho Rusalka a Jakobín. Madama Butterfly bude navíc další příležitostí zhlédnout působivé kostýmy výtvarnice Alexandry Gruskové, která tímto projektem oslaví patnáct let spolupráce s Národním divadlem. Premiéry 4. a 9. února 2016.

    Bohuslav Martinů: Juliette (Snář). FOTO archiv ND

    Bohuslav Martinů: Juliette (Snář). FOTO archiv ND

    Tvorba Bohuslava Martinů se na jevišti Národního divadla zpřítomní operou Juliette (Snář) v režii Zuzany Gilhuus. Mladá slovenská umělkyně žijící v Norsku v sobě jako absolventka obou oborů propojuje režijní a scénografický pohled na operní dílo. Dirigentem bude Jaroslav Kyzlink, který je podepsán pod poslední, divácky úspěšnou Kouzelnou flétnou ve Stavovském divadle. Roli Julietty svěřil umělecký ředitel Petr Kofroň sopranistkám Marii Kobielske a Alžbětě Poláčkové. Opera Juliette (Snář) je úzce spojena s Národním divadlem. Její světová premiéra se totiž uskutečnila právě zde 16. března 1938. Stejně jako v roce 2010 uvedená Ariadna je i Juliette (Snář) zkomponovaná na libreto podle předlohy surrealistického dramatika Georgese Neveuxe. Dílo se právě letos těší zájmu i v zahraničí, novou inscenaci uvedli v Curychu a ve Frankfurtu nad Mohanem. Pražské premiéry jsou naplánované na 24. a 25. března 2016.

    Italský dirigent Marco Guidarini se po znamenitém Mefistofelovi premiérovaném letos v lednu vrací do Státní opery, aby se ujal nastudování Gounodova Romea a Julie. Režie je svěřena Slávě Daubnerové, která loni okouzlila dvojicí Šostakovičových oper Orango / Antiformalistický jarmark na Nové scéně. Roli Julie přijaly Kateřina Kněžíková a Jana Šrejma Kačírková, Romeem bude Aleš Briscein a Martin Šrejma. Opera podle tragédie fatální náklonnosti a neodvratné zkázy ikonického mileneckého páru z pera Williama Shakespeara bude vedle Bizetovy Carmen druhým francouzským titulem na aktuálním repertoáru Státní opery. Gounodův Romeo a Julie má premiéru 21. a 23. dubna 2016.

    Umberto Giordano: Andrea Chénier. FOTO archiv ND

    Umberto Giordano: Andrea Chénier. FOTO archiv ND

    Dosavadní umělecký šéf Činohry první scény Michal Dočekal se konečně představí i pražskému opernímu publiku, kdy spolu s uměleckým ředitelem Opery Národního divadla a Státní opery Petrem Kofroněm připraví premiéru Giordanova Andrey Chéniera. Opera vypovídající o milostném trojúhelníku v atmosféře období Francouzské revoluce byla v Národním divadle poprvé uvedena jako žhavá novinka již v roce 1897, teprve rok po světové premiéře v milánské La Scale. Ještě překvapivější je, že od té doby na první operní scéně nezazněla. V titulní roli se tentokrát představí tenorista Rafael Alvarez a Mexičan Hector Sandoval, který ztvárnil francouzského básníka i v produkci Keitha Warnera na Bregenzském festivalu. Na výtvarném řešení se bude podílet jedna z nejvýraznějších osobností českého divadla Martin Chocholoušek. Premiéry jsou v Národním divadle naplánované na 5. a 6. května 2016.

    Se sezonou 2015/2016 se Státní opera rozloučí velkolepě. Ve dnech 10. a 12. června 2016, jen několik týdnů před zahájením nevyhnutelné generální rekonstrukce, nabídne tato scéna mimořádný titul skladatele Richarda Strausse, jenž zde v minulém století opakovaně dirigoval. Pro režii krvavého dramatu oslovilo Národní divadlo britského režiséra Keitha Warnera, podepsaného mj. pod oceňovanou inscenací Prstenu Nibelungova v londýnském Royal Opera House. V Praze se díky Elektře poprvé uvede renomovaný německý dirigent Roland Böer, který spolupracuje s operními domy v Londýně, Miláně či Vídni. V titulní roli uvidíme slavnou anglickou pěvkyni Susan Bullock.

    Richard Strauss: Elektra. FOTO archiv ND

    Richard Strauss: Elektra. FOTO archiv ND

    V nové sezoně uvedeme na čtyřech scénách celkem 45 operních inscenací, čímž pokračujeme v široké dramaturgii, v přitažlivém režijním pojetí a ve vysoce hodnotné hudební kvalitě. Každé z vybraných děl má silné poselství ve svém tématu a schopnost oslovit dnešního diváka – od dětí, studentů, rodin, diváků v aktivním věku až po dříve narozené publikum. Tvůrčí týmy připravovaných inscenací jsme vybrali s důrazem na vyváženost mezi perspektivními domácími umělci a osobnostmi evropského divadla a opery. Pokud jsme loni zaznamenali velmi pozitivní ohlasy na Salome v osobité režii Mariusze Trelińského, chceme v této ambici pokračovat s Keithem Warnerem a jeho Elektrou, říká ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery Silvia Hroncová.

    Jedním z podstatných rysů nastávající operní sezony bude důraz na vokální a orchestrální koncerty. Kromě již tradičních lednových Mozartových narozenin a adventních koncertů s Kühnovým dětským sborem to bude Koncert k zahájení sezony 2015/2016 dne 8. září 2015 v Národním divadle. Umělecký ředitel a dirigent Petr Kofroň vybral z hudebního archivu několik odložených, a přeci hodnotných či efektních orchestrálních děl. K 50. výročí založení Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech připravuje Národní divadlo koncert pod taktovkou Libora Peška dne 8. listopadu 2015. Na slavnostním koncertu vystoupí laureáti renomované karlovarské soutěže René Pape, Adam Plachetka, Roman Janál, Kateřina Kněžíková, Joo-Anne Bitter nebo Nicholas Davis. Koncert bude přenášet ČT art. Hostem Mozartových narozenin bude 27. ledna 2016 ve Stavovském divadle sopranistka Simona Houda-Šaturová. Orchestr Národního divadla bude řídit charismatický německý dirigent Rolf Beck. Mezi další koncerty patří listopadový Hommage à Jan Dismas Zelenka pod taktovkou Zdeňka Klaudy spojený s výročním vyhlášením Ceny Opery Plus. V rámci Písňového večera sólistů Opery Národního divadla a dirigenta Petra Kofroně se díly Richarda Strausse, Jaroslava Křičky, Ottorina Respighiho, Maurice Ravela a Modesta P. Musorgského představí Dana Burešová, Michaela Kapustová, Josef Moravec, Jiří Hájek a Oleg Korotkov. Právě Dana Burešová zakončí večer Straussovými Čtyřmi posledními písněmi. Díla velkých tvůrců moderní české hudby Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů uvede Národní divadlo pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka se sborem a orchestrem v závěru sezony 5. června 2016.

    Richard Strauss: Salome. FOTO archiv ND

    Richard Strauss: Salome. FOTO archiv ND

    Do inscenace Salome se na podzim vrátí Gun-Brit Barkmin, pěvkyně nominovaná na Ženský herecký výkon v Cenách divadelní kritiky. Diváci opět zažijí Štefana Kocána coby Mefistofela ve Státní opeře i Vodníka v Rusalce v Národním divadle nebo Efe Kişlaliho nově v roli Kalafa v Pucciniho Turandot. Slovenská pěvkyně světového renomé Adriana Kučerová ztvární v říjnu Norinu v Rossiniho Lazebníkovi sevillském. Simona Houda-Šaturová setrvává v rolích Donny Anny v Donu Giovannim ve Stavovském divadle, Gildy ve Verdiho Rigolettovi ve Státní opeře i Violetty ve Verdiho Traviatě v Národním divadle. V titulních rolích Borise Godunova opět zažijeme Michaila Kazakova a Vitalije Jefanova. Filku Morozova alias Luku Kuzmiče v Janáčkově Z mrtvého domu opět ztvární Štefan Margita. Po mateřské dovolené se opět v plné síle vrátí na operní jeviště Kateřina Kněžíková.

    Pravidelnými hosty v blížící se nové sezoně budou rovněž Christina Vasileva, Eva Hornyáková, Jolana Fogašová, Jana Šrejma-Kačírková, Aleš Briscein, Svatopluk Sem nebo Martin Bárta. Do Státní opery se vrátí dirigent Zbyněk Müller, povede představení oper Rusalka a Carmen. Česká televize kromě již zmíněného listopadového koncertu zaznamená komorní operu Aleše Březiny Toufar se Soňou Červenou v hlavní roli. Národní divadlo pokračuje s umělecko-vzdělávacím projektem Opera nás baví, který v loňském roce navštívilo přes čtyři tisíce dětí a jejich rodičů.

    ///

    Ředitel Národního divadla: doc. MgA. Jan Burian
    Umělecký šéf Baletu Národního divadla: Petr Zuska
    Ředitel Činohry Národního divadla: Michal Dočekal
    Umělecký ředitel Činohry Národního divadla: Daniel Špinar
    Umělecký šéf Laterny magiky: Zdeněk Prokeš
    Ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery: Silvia Hroncová
    Umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery: Petr Kofroň

    Kontakty:
    Helena Bartlová, PR Baletu, tel.: 737 205 899, [email protected]
    Tomáš Staněk, PR Činohry, tel.: 605 207 249, [email protected]
    Juraj Gerbery, vedoucí marketingu a PR Opery, tel.: 774 574 130, [email protected]

    Národní divadlo
    Ostrovní 1, 112 30 Praha 1, Česká republika, www.narodni-divadlo.cz

    • Autor:
    • Publikováno: 3. září 2015

    Komentáře k článku: Národní divadlo zahajuje 133. sezonu

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,