Daniel Přibyl: Návrat do původní budovy se blíží
V roce 2010 dokončil David Vávra projekt rekonstrukce Městského divadla Kladno. Na konci roku dostanou jeho návrhy konečně reálnou podobu. Pro zdejší soubor znamenala vlekoucí se stavba mnohaleté provizorium, ale paradoxně i období nepřehlédnutelných uměleckých úspěchů.
Návrat do původní budovy se blíží
Na rekonstrukci i plány na příští sezonu jsme se zeptali uměleckého šéfa kladenské scény Daniela Přibyla.
Jak dlouho jste čekali na rekonstrukci divadla, kdy skončí a kdy se začne v opravené budově hrát?
Z historické budovy jsme se odstěhovali v polovině roku 2011, tedy právě vstupujeme do pátého roku těžko uvěřitelného provizoria, při kterém sdílí jeden sál pro loutkové divadlo dva soubory a odehrají v něm v průměru čtyřicet představení měsíčně. Po všech peripetiích bude stavba dokončena k poslednímu říjnu letošního roku. Další dva měsíce se bude kolaudovat, nainstalují se interiérové prvky a bude probíhat zkušební provoz. Pro veřejnost začneme v opravené budově hrát ve druhé polovině ledna 2016.
Jaké možnosti budova zrekonstruovaného kladenského divadla nově poskytne divákům a jaké tvůrcům – prostory, technologie apod.?
David Vávra v Kladně zužitkoval zkušenosti ze svých předchozích projektů kulturních staveb. Rekonstrukci a dostavbu navrhoval s velkým porozuměním pro původní charakter stavby, v mnoha detailech se divadlu nyní navrátí původní podoba z počátku 20. století. Nově bude mít kladenská činohra čtyři hrací prostory: hlavní sál s kapacitou asi 300 míst, komorní scénu pro 90 diváků, sál divadelní kavárny se stolkovou úpravou asi pro 60 diváků a letní scénu za zadním traktem v parku. Zásadně se promění foyer, kromě zmíněné kavárny přibude několik dalších reprezentativních prostor, divadlo dostane úplně nové světelné a zvukové technologické vybavení, zvětší se zázemí pro jednotlivé divadelní profese.
Projekt vznikl několik let před tím, než jste do divadla nastoupil jako umělecký šéf, rekonstrukce se stále odkládala. jak jste s návrhem spokojený? Dělaly se v projektu nějaké úpravy oproti původnímu návrhu Davida Vávry? Měl jste možnost rekonstrukci ovlivnit?
S projektem architekta Vávry jsem se rychle ztotožnil. Celý vychází z idey divadelní budovy uprostřed mladého industriálního města a spojuje tak netypicky ornamentálnost kulturní stavby s typickými lokálními motivy – železo, uhlí, geometrie… Hlavní sál je pak jakýmsi architektonickým nokturnem, zklidněným, přitom v detailech lehce dramatickým prostředím pro koncentrovaný zážitek. Změn se v průběhu projektu nemohlo mnoho dělat, protože celá rekonstrukce je pořízena z evropských peněz, tudíž bylo nutné respektovat jednou schválený a zafinancovaný záměr.
Jakou inscenací divadlo otevřete?
První premiérou bude Tančírna na Kladně, vlastní adaptace libreta Jeana-Clauda Penchenata a Théátre du Campagnol a filmu Ettore Scoly, ve které se odrazí nejen stoletá historie našeho divadla, ale také zásadní historické okamžiky i prosté osobní příběhy uplynulého století kladenské historie. Inscenaci připravuje Dodo Gombár s choreografkou Lindou Fernandez Saez a hudebníkem Ondřejem Rumlem.
Co plánujete na příští – 101. sezonu? Budete pokračovat v původních projektech a českých premiérách?
Osvědčilo se mi budovat repertoár v Kladně tak, aby neobsahoval tituly, uváděné v Praze. Oba soubory chystají v nadcházející sezoně celkem jedenáct premiér: montáž z dosud neuvedených aktovek Georgese Courtelina, dále Otec a Matka – dvě komorní hry Floriana Zellera ověnčené cenami Moliére za nejlepší francouzské hry roku 2011 a 2014, první uvedení nových her Duncana Macmillana a Patricka Marbera, adaptace Zolova Zabijáka v režii Jana Friče, Havlíčkův román Neviditelný v režii Lukáše Brutovského, v závěru sezony Butterworthova magická komedie Jeruzalém s Ondřejem Pavelkou v hlavní roli. Pro děti připravujeme České Vánoce Josefa Lady, novou hudební pohádku pro nás napsala písničkářka Radůza, Zdeněk Jecelín si přepisuje Robinsona a velkou vzácnost pak chystáme na příští léto, divadelní verzi dětské knihy Gertrudy Steinové Svět je kulatý v režii Viktorie Čermákové.
Jakou máte návštěvnost? Osvědčil se dramaturgický směr, kterým se kladenská scéna vydala?
Návštěvnost je kolísavá, některé tituly mají 50 % a jiné přes 90 %. Je těžké naplnit na Fassbindera či Ibsena v Kladně sál pro dvě stě diváků, ale věřím, že nová komorní scéna nám v tom výrazně pomůže. Zatím mohu hrdě říci, že se návštěvnost za mého působení rozhodně nesnížila, na rodinná představení naopak stoupla a hlavně se nám dost zvýšil počet zájezdů a festivalových vystoupení. Podotýkám, že v současném provizorním stavu nemáme předplatné, tedy všechny vstupenky prodáváme tzv. na volnou kasu, to u mimopražských divadel nebývá obvyklé.
///
Více na i-DN:
V Kladně do opraveného divadla (snad) v září
Komentáře k článku: Daniel Přibyl: Návrat do původní budovy se blíží
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)