Divadelní noviny > Burza Zprávy
Návrat prince Evžena Savojského na Špilberk
Brněnský hrad Špilberk má za sebou bohatou historii, která s sebou nesla proměny jeho hlavního poslání a měnila podobu celé stavby. Býval sídlem moravských markrabat, obávanou pevností, neblaze proslulým vězením i sídlem vojenských posádek. Od roku 1960 je sídlem Muzea města Brna. S proměnami Špilberku seznamuje letos otevřený, nový prohlídkový okruh Příběh hradu.
V letech 1940-1941 probíhala na Špilberku rekonstrukce pro účely německé posádky. V jejím rámci byla na jižní terase vybudována věžovitá nástavba, která dostala název Vlaštovčí hnízdo. Její prostory sloužily jako společenské místnosti pro důstojníky. Součástí výzdoby se stala dvě kachlová kamna s malovaným dekorem na motivy z historie Moravy a Svaté říše římské. Kamna v místnosti Evžena Savojského byla završena majolikovou jezdeckou soškou slavného vojevůdce. Ta se po roce 1945 ztratila. 18. července 2022 se nově zhotovená soška vrátila na původní místo.
Kamna zhotovila firma Keramische Werkstätte Angermayer z rakouského Eberschwangu Firma Angermayer byla založena v roce 1927, působí už ve čtvrté generaci a náleží k nejvýznamnějším výrobcům kachlových kamen v Evropě. Její originální výrobky vlastní i řada evropských muzeí. Firma disponuje bohatým archivem, který obsahuje plány a modely její produkce. Patří k nim i původní plány kamen vyrobených pro Špilberk. Muzeum města Brna navázalo kontakt s firmou, která pak keramickou sošku prince Evžena Savojského dle původních plánů vyrobila.
Jeden z nejvýznamnějších vojevůdců moderní evropské historie (1663-1736), syn francouzského generála, se narodil v Paříži, veden byl k církevní kariéře, sám však rozhodl jinak. Ludvík XIV. neoslyšel jeho žádost o přidělení pluku, Francie pak mohla rozhodnutí svého krále, později jen litovat. Evžen Savojský ve službách Rakouska, svedl více úspěšných bitev právě proti francouzským vojskům. Jako vojevůdce je v obecném povědomí „turkobijcem“ a tím, kdo se zasloužil o drtivou porážku Turků v roce 1697, která znamenala ukončení osmanské rozpínavosti v Evropě. Válečník, malý postavou, patřil k těm, kteří neveleli zpovzdálí, ale přímo v čele vojsk a v centru bitvy.
Na brněnském Špilberku připomíná malého velkého vojevůdce „porcelánová soška po více než tři čtvrtě století opět umístěna na původní kamna. Tento počin je také součástí rekonstrukčních a obnovovacích prací, které na Špilberku posledních 30 let probíhají,“ přiblížil ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.
Komentáře k článku: Návrat prince Evžena Savojského na Špilberk
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)