Návrh systémové optimalizace Divadla Minor
Řešitelský tým s vedoucím Ondřejem Černým předložil 15. dubna Magistrátu hl. m. Prahy Návrh budoucí podoby divadel zřizovaných hl. městem Praha a harmonogram transformace proměny pražské divadelní sítě.
Nabízíme oba dokumenty a především prostor pro veřejnou diskusi.
Návrh systémové optimalizace pražské divadelní sítě (návrhový dokument)
Návrh systémové optimalizace pražské divadelní sítě (podkladová studie)
///
Pro přehlednost a možnost konkrétních diskusí vybíráme jednotlivá divadla.
Divadlo Minor
Poslání divadla včetně uměleckého zaměření
Divadlo by mělo nadále fungovat jako klíčová pražská scéna s plným zaměřením na divadlo pro děti a mládež. Mělo by nabízet žánrově rozličný repertoár pro mladé publikum všech věkových kategorií. Důležité je propojovat zábavnou funkci divadla s výchovným aspektem. Dramaturgicky se nabízí široká škála možností, od adaptací literárních děl (s ohledem na povinnou školní četbu) po původní projekty, které hravou (příp. interaktivní) formou budou nejmladší generaci seznamovat s divadlem a nenásilně vychovávat novou diváckou generaci, pro kterou bude i budoucnu návštěva divadla přirozenou součástí života.
Doporučujeme též i nadále akcentovat komplexní výtvarné řešení všech prostor divadla.
—
Divadlo Minor vykazuje obsazenost ve výši 83-87% a rostoucí soběstačnost (14% v r. 2008 – 17% v r. 2012). Parametry soběstačnosti odrážejí nutnost zajistit dostupnost vstupenek pro dětského diváka, což vede logicky k nižším tržbám než u divadel pro dospělé. Tržby divadla Minor ovšem vykazují nárůst o více než 100% , při současném uvádění 4 až 5 premiér ročně. Ostatní parametry jsou stabilní, náklady z hlavní činnosti i příspěvek HMP vykazují mírný nárůst. Divadlo vykazuje vysoký počet odehraných představení, v r. 2010 to bylo 416, z toho 291 vlastního souboru.
Celková kapacita hledišť / počet scén: 286 / 2
—
Navrhovaná právní a provozní forma
Právní forma: o.p.s., založená hl. městem Prahou, posléze doporučená přeměna na ústav
Zdůvodnění: nejvhodnější právnické osoby pro neziskový subjekt tohoto typu
Provozní forma: Divadlo si má i po své transformaci uchovat podobu repertoárového divadla ansámblového typu. (Míra externích a interních úvazků je ovšem zcela v rukou ředitele divadla.)
Pozn. Divadelní budova je v majetku města.
—
Návrh aktuálního postupu
Aplikovat Hlavní zásady jmenování a hodnocení činnosti ředitelů divadel, zřizovaných hl. městem Praha (viz kapitola 7.2.1).
V případě realizace transformace vyzvat současného ředitele Z. Pecháčka k předložení transformačního programového projektu a po jeho úspěšném projednání ho v zakládací listině nově založené o.p.s. jmenovat jako prvního ředitele na období dvou let.
(V případě pokračování příspěvkové organizace provést hodnocení ředitele a na jeho základě stanovit, zda bude ředitel Z. Pecháček vyzván ke zpracování koncepce na dalších pět let a po jejím úspěšném projednání potvrzen ve funkci na pětileté období anebo zda bude vyhlášeno výběrové řízení. Výběrové řízení by mělo být vyhlášeno nejpozději 1. září 2013 s nástupem nového ředitele 1. září 2014.)
Komentáře k článku: Návrh systémové optimalizace Divadla Minor
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)