Návrh systémové optimalizace Hudebního divadla v Karlíně
Řešitelský tým s vedoucím Ondřejem Černým předložil 15. dubna Magistrátu hl. m. Prahy Návrh budoucí podoby divadel zřizovaných hl. městem Praha a harmonogram transformace proměny pražské divadelní sítě.
Nabízíme oba dokumenty a především prostor pro veřejnou diskusi.
Návrh systémové optimalizace pražské divadelní sítě (návrhový dokument)
Návrh systémové optimalizace pražské divadelní sítě (podkladová studie)
///
Pro přehlednost a možnost konkrétních diskusí vybíráme jednotlivá divadla.
Hudební divadlo v Karlíně
Poslání divadla včetně uměleckého zaměření
Hudební divadlo v Karlíně (HDK) sídlí v jednom z nejstarších sálů v Praze – původně Varieté bylo otevřeno v roce 1884 a objekt je památkově chráněný. V podobě stálého souboru určeného původně operetě a hudební komedii existuje HDK od roku 1945. (Specializované operetní soubory ve střední Evropě v posledních desetiletích víceméně zanikly, klasické operety se staly pravidelnou součástí dramaturgie operních souborů, což je zřejmě nejvhodnější cestou i pro Prahu jako součást repertoáru v budově Státní opery.)
Za ředitele Egona Kulhánka se HDK proměnilo ve scénu poetikou příslušející ke komerčním produkcím, rezignovalo na tradiční muzikálový soubor a staví na populárních popových hvězdách. Při návrhu řešení je třeba vzít v úvahu dvě okolnosti:
1. Velké jeviště vyžaduje specifické nákladné inscenační postupy, produkce musí zajistit pravidelnou návštěvnost velké kapacity hlediště (921 míst).
2. Budova divadla představuje vzácný historický prostor v majetku města, do něhož město vložilo velké investice (přes půl miliardy Kč) při rekonstrukci budovy po povodních 2002.
HDK by se v budoucnu mělo stát reprezentativním městským muzikálovým (hudebním) divadlem, které bude schopné produkovat výjimečné projekty klasického muzikálu i původní novinky a které bude tvořit přirozené centrum muzikálového divadla ve středoevropském kontextu, kultivovat tento žánr a výrazně reprezentovat HMP.
Vzhledem k tomu, že současná situace HDK tomuto poslání neodpovídá, je třeba vyhlásit výběrové řízení na ředitele.
—
Hudební divadlo v Karlíně vykazuje relativně vysokou míru soběstačnosti (od r. 2009 neklesla pod 50%), která má ovšem v posledních dvou letech klesající tendenci. Příspěvek HMP průběžně klesá (ze 74 mil v r. 2008 na 64 mil v r. 2012). Vrcholy představovaly roky 2009 a 2010, kdy byl zaznamenán výrazný nárůst diváků, od té doby klesá počet uvedených představení i absolutní počet diváků, nicméně průměrná obsazenost hlediště se v r. 2012 dostala až na 96% a významně klesly i celkové náklady. Od r. 2010 začal také stoupat počet hostujících představení (20% v r. 2012).
Celková kapacita hledišť / počet scén: 921 / 1
—
Navrhovaná právní a provozní forma
Právní forma: Veřejnoprávní instituce v oblasti kultury
Zdůvodnění: Vzhledem k jedinečnosti HDK v Praze z hlediska hudebně-dramatického žánru a vzhledem k jedinečnosti budovy HDK a ochrany investic vložených městem
Harmonogram: Návrh tohoto zákona ještě nevstoupil do legislativního procesu, nelze tedy očekávat, že bude přijat dříve než v polovině příštího roku. (Bylo by žádoucí, aby hl. město Praha a ředitel HDK podpořili svou iniciativou přijetí tohoto zákona.) Z těchto důvodu se vznik nové právní formy divadla může datovat nejdříve od 1.1. 2015.
Provozní forma: : Repertoárové muzikálové divadlo ansámblového typu
Pozn. Divadelní budova je v majetku města.
—
Návrh aktuálního postupu
Vzhledem k tomu, že časový horizont transformace divadla není pevně dán, navrhujeme aplikovat Hlavní zásady jmenování a hodnocení činnosti ředitelů divadel, zřizovaných hl. městem Praha. V tomto konkrétním případě to znamená v co nejkratší době vypsat výběrové řízení na ředitele, a to na šestiletý cyklus se začátkem funkčního období ředitele 1. srpna 2014, s možností získat nosný projekt dalšího rozvoje HDK v intencích shora řečeného.
Komentáře k článku: Návrh systémové optimalizace Hudebního divadla v Karlíně
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)