Návrh systémové optimalizace Švandova divadla
Řešitelský tým s vedoucím Ondřejem Černým předložil 15. dubna Magistrátu hl. m. Prahy Návrh budoucí podoby divadel zřizovaných hl. městem Praha a harmonogram transformace proměny pražské divadelní sítě.
Nabízíme oba dokumenty a především prostor pro veřejnou diskusi.
Návrh systémové optimalizace pražské divadelní sítě (návrhový dokument)
Návrh systémové optimalizace pražské divadelní sítě (podkladová studie)
///
Pro přehlednost a možnost konkrétních diskusí vybíráme jednotlivá divadla.
Švandovo divadlo
Poslání divadla včetně uměleckého zaměření
Švandovo divadlo je vhodným zařízením pro různé umělecké přístupy a žánry a dokáže poskytnout zázemí i náročnějším konceptům, které je kombinují. Stávající mnohovrstevný způsob fungování realizovaný ředitelem Danielem Hrbkem to dokazuje a navádí k tomu, aby Švandovo divadlo zůstalo i do budoucna otevřenou scénou, která bude v pravidelných intervalech ověřovat platnost stávajícího konceptu a případně se otevírat novým a aktuálním přístupům k provozování živého umění. Švandovo divadlo by mělo být progresivním divadelním prostorem, který umožní Praze reflektovat změny a vývoj v oblasti performing arts a poskytnout profesionální zázemí etablujícím se umělcům zejména mladší generace. Praha takový prostor postrádá a žádná z městských divadelních budov není z hlediska kapacity, zkušeben nebo dispozice svých dvou sálů pro tuto funkci vhodnější.
—
Švandovo divadlo na Smíchově se oproti ostatním sledovaným divadlům vyznačuje specifickým konceptem, kdy divadlo vedle vlastních repertoárových představení generuje relativně vysoký počet koprodukčních či hostujících představení – v r. 2008 byl jejich počet dokonce vyšší než vlastních produkcí, jinak se pohybuje v rozmezí od 36 do 46% všech odehraných představení. V r. 2009 zřejmě došlo k zásadnější provozní změně – poměrně radikálně byl snížen počet hostujících představení (na stále poměrně vysokých 36%) což způsobilo pokles celkového počtu diváků, přitom ale byl navýšen počet vlastních představení (o 7%) a výrazně stoupl počet jejich návštěvníků (o 23 %).
Švandovu divadlu v průběhu sledovaného období výrazně stouply výnosy z hlavní činnosti (o 70%), přičemž výnosy z prodeje vstupenek vzrostly o téměř 250%. Příspěvek HMP za sledované období naopak poklesl o 8%.Míra soběstačnosti se zvýšila o 11% (na 31% v r. 2012).
Celková kapacita hledišť / počet scén: 364 / 2
—
Navrhovaná právní a provozní forma (blíže viz 3.1 Kategorizace…)
Právní forma: podle volby stávajícího managementu (založená bez účasti města)
Zdůvodnění: soubor by měl být z právního hlediska oddělen od budovy, aby byla umožněna případná budoucí střídání provozovatelů
Provozní forma: Švandovo divadlo se má po své transformaci stát prostorem, ve kterém město v pravidelných intervalech cca 4 – 5 let ve výběrovém řízení potvrdí pokračování stávajícího provozovatele nebo umožní vstup nového subjektu s nejvhodnějším uměleckým projektem v celé šíři možných žánrových kombinací a provozních modelů. Znění zadání výběrového řízení by měl být navržen odborným poradním orgánem Rady hl. m. Prahy s ohledem na aktuální situaci pražské divadelní sítě v dané době.
Pozn. Divadelní budova je v převážné míře v majetku města.
—
Návrh aktuálního postupu
Aplikovat Hlavní zásady jmenování a hodnocení činnosti ředitelů divadel, zřizovaných hl. městem Praha (viz kapitola 7.2.1).
Vyzvat současného ředitele D. Hrbka k předložení projektu transformace stávající divadelní činnosti na libovolnou soukromoprávní právnickou osobu s naprostou volností nastavení principů jejího fungování. Nově vzniklé společnosti navrhujeme svěřit nemovitý i movitý majetek stávající příspěvkové organizace do bezplatného užívání na dobu určitou v trvání 4 – 5 let.
(Vzhledem k délce ředitelského mandátu D. Hrbka vypsat v případě pokračování příspěvkové organizace výběrové řízení 12 měsíců před vypršením běžného, pětiletého období od prodloužení jeho jmenování, tj. nejpozději 31. 12. 2015 s nástupem nového ředitele 1. 1. 2017. )
Komentáře k článku: Návrh systémové optimalizace Švandova divadla
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)