Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Nedosažitelnost dosažitelného

    Česko-německý projekt s názvem Blízkost i vzdálenost / Nähe und Distanz se věnuje současné ekonomické situaci nezávislých umělců, jejím hranicím a limitům ve vztahu k umění. První část projektu probíhá ve dnech 29. 10. – 4. 11. v Praze.

    Název Blízkost i vzdálenost poukazuje na zdánlivou nedosažitelnost dosažitelného. Foto Performalita

    Pražská etablovaná skupina Performalita ve spolupráci s německou Univerzitou RUHR v Bochumi připravila několikadenní diskusní platformu, zahrnující workshopy, setkání, kreativní výstupy a další formáty, která se má věnovat (ekonomické) realitě mladých umělců v těchto zemích. Projekt má být určen nejen pro mladé umělce samotné, ale také pro české a německé donorské organizace a nadace, které se věnují financování mladého umění jak v Čechách, tak v Německu, a v neposlední řadě je určen česko-německé veřejnosti. Název Blízkost i vzdálenost poukazuje na zdánlivou nedosažitelnost dosažitelného.

    V české části projektu se budeme věnovat zejména tématu fundraisingu a otázkám s jeho blízkostí a vzdáleností k mladým umělcům spojenými: Dokážou se umělci o fundraising svých projektů, podle momentálně nastavených pravidel, postarat? Jsou úspěšní? Kteří ano a kteří ne a proč? Jak má vypadat úspěšný projekt v očích umělce? Liší se tento pohled v očích grantových komisí? Je opravdu taková propast mezi těmito dvěma skupinami? Je vůbec možné psát o uměleckých myšlenkách? představuje koordinátorka a režisérka Dana Račková základní filozofický rámec první části projektu. Ta probíhá ve dnech 29. 10. – 4. 11. v Praze.

    Pražská veřejnost se do projektu může zapojit návštěvou nízkonákladového představení Tělo moje dne 2. 11. v Cross Attic. Foto Performalita

    Pražská veřejnost se do projektu může zapojit návštěvou nízkonákladového představení Tělo moje dne 2. 11. v Cross Attic, po kterém bude probíhat diskuze diváků a účastníků workshopu s tvůrci inscenace zaměřená právě na jejich ekonomickou zkušenost. Den na to se bude v témže prostoru konat komponovaný večer omylů a chyb nazván Composed Evening of Failures and Forgotten Projects, kde umělci představí své nikdy nerealizované projekty performativní a hravou formou. Na tuto událost budou také přizváni členové těch nejrůznějších pražských grantových komisí, včetně těch, které se tento projekt rozhodly finančně podpořit.

    Jsme nesmírně mile překvapeni, že jsou v Čechách instituce, které jsou ochotné tento dialog podporovat. Určitě přizveme k diskusi Česko-německý fond budoucnosti a také Německé velvyslanectví. Tyto instituce se o projekt opravdu zajímají a finančně na něm participují – takový zájem jsem upřímně řečeno absolutně nečekala, dodává s úsměvem D. Račková, fundraiserka projektu.

    Diváci budou zapojeni také pasivně. Pokud v pátečních odpoledních hodinách potkáte v pražském veřejném prostoru umělce bez kanceláří, jsou to představitelé performance nazvané Street Office. Ti budou hledat odpověď na velkou otázku: podpořili by uměleckou činnost běžní lidé?

    Více na www.performalita.com nebo na Facebooku.

    • Autor:
    • Publikováno: 31. října 2018

    Komentáře k článku: Nedosažitelnost dosažitelného

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,