Divadelní noviny > Burza Festivaly
Nejen mladí hrají Lejska
V letošním roce si připomínáme páté výročí od chvíle, kdy pianista, pedagog a skladatel Vlastimil Lejsek (21. července 1927, Brno – 12. března 2010 Brno) odešel do uměleckého nebe. Jeho jméno však žije dál nejen prostřednictvím jeho žáků, kteří rádi uvádějí jeho dílo, ale také v Mezinárodní Schubertova soutěž pro klavírní dua, již v roce 1978 spoluzakládal.
Se jménem muže mnoha zájmů je také spjat kulturní počin, jehož deváté výročí odstartoval 12. 6. 2015 v Kapli Jeseník koncert s názvem Mladí umělci hrají Lejska. Dramaturgie onoho červnového večera byla postavena výlučně na díle Vlastimila Lejska s tím, že své interpretační umění předvedli po boku profesionálů také žáci jesenické ZUŠ.
Z Jeseníku se hudební kolo vydalo na Rejvíz, do osady opředené pověstmi, v níž našlo klavírní duo V. + V. Lejskovi druhý domov. Setkání s múzou, které se podeváté odehrálo v letním sídle Lejskových, poctila svou účastí přední mezzosopranistka mladé generace, sólistka Národního divadla Michaela Kapustová. Po po jejím boku se v průběhu večera představily v duetech s ní Anna Beťáková, učitelka ZUŠ Jeseník, a také jedna z jejích svěřenkyň ze ZUŠ Jeseník.
Z Rejvízu se hudební kolo přemístilo do Jeseníku lázní, kde zažité a trochu i stereotypní hudební pořady převrátilo doslova naruby. Odvážný počin pořadatelů, večer s názvem Opera s láskou, jenž využil secesní prostor sanatoria Priessnitz včetně unikátního točitého schodiště, se povedl na výbornou. Kus umělecky kvalitního divadla se podařilo importovat do haly Priessnitzova sanatoria. Zahajovalo se rozverným, převážně operetním repertoárem, dospělo se až k dramatickému milostnému mordu a končilo se optimistickým přípitkem z Traviaty – tedy jako bychom se vrátili na začátek lásky. Ale i ta končí tragicky… Snad teprve hravost závěrečného Dvořákova Slovanského tance pomohla divákům vrátit se do každodenní reality.
O špičkový umělecký zážitek se zasloužili sólisté Národního divadla v Praze, mezzosopranistka Michaela Kapustová a tenorista Josef Moravec, dále sopranistka Libuše Moravcová-Myřátská a brněnské klavírní duo Hrubých. Jeseník je sice, jak mnozí říkají, na konci světa, ale možná právě proto dovede srdečně ocenit výkony umělců, což potvrdili ti, kteří se více než vydařeného úterního odpoledne 28. července zúčastnili.
Závěrem dlužno podotknout, že sebelepší nápad by zůstal jen snem, pokud by k jeho realizaci chyběly finanční prostředky, bez nichž to zejména v oblasti kultury nejde. Proto mi dovolte poděkovat Ing. Cyrilu Svozilovi, který nejen převzal záštitu nad celým projektem, ale navíc ho zařadil také do oslav 25 let působení společnosti Fenix Group a.s. na tuzemských a světových obchodních trzích.
Lejskovo hudební kolo tónů a krásného slova uzavře 14. září v jesenické Kapli večer s názvem Hovory od klavíru, v němž poodkryje své umění polovina klavírního dua V. + V. Lejskovi – paní Věra Lejsková. Tak jako 12. června ani v pondělí 14. září nebudou chybět žáci ZUŠ Jeseník, kteří se postarají o hudební stránku večera. Povídat si se známou pianistkou, pedagožkou, fejetonistkou a úspěšnou spisovatelkou bude oblíbený moderátor Českého rozhlasu Dvojka Jiří Holoubek, jinak též člen hudební formace Spirituál kvintet.
///
Pianista, pedagog a skladatel Vlastimil Lejsek již během studií na klasickém gymnáziu udivoval spolužáky neuvěřitelným rozhledem a schopnostmi daleko převyšujícími jeho vrstevníky. Zajímala ho mj. astronomie, geografie, meteorologie, speleologie, věda o mravencích a také o člověku. Není divu, že takovými disciplínami, vymykajícími se obvyklému okruhu zájmů hudebníků, přitahoval také pozornost opačného pohlaví. Mezi něžnými bytostmi Vlastimila zaujala švitořivá Věruška Králová, se kterou vytvořili nejen manželský pár, ale také světoznámé klavírní duo V.+V. Lejskovi.
Komentáře k článku: Nejen mladí hrají Lejska
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)