Divadelní noviny > Burza Festivaly Kontext Zprávy
Německy mluvené filmy v Praze a Brně
Projekce nového filmu německé režisérky, spisovatelky a filmové producentky Doris Dörrie Pozdravy z Fukušimy v kině Lucerna v Praze ve středu 19. října oficiálně otevře 11. ročník německy mluvených filmů – Das Filmfest.
Pětidenní přehlídka nabídne v pražských kinech Lucerna a Atlas a na přelomu října a listopadu v brněnských kinech Art a Scala to nejzajímavější z aktuální filmové produkce Německa, Rakouska a Švýcarska. Tematicky i žánrově rozmanitá nabídka zahrnuje téměř čtyřicet filmů.
Mezi nejočekávanější z řady českých distribučních premiér patří příběh provokativního rakouského malíře Egona Schieleho, psychologické drama 24 týdnů o bolestném rozhodování ženy čekající postižené dítě či temný thriller podle bestselleru švýcarského spisovatele Martina Sutera Odvrácená strana Měsíce, v němž se racionální a civilizovaný právník (Moritz Bleibtreu) pod vlivem halucinogenní látky mění v agresivního a nevypočitatelného muže schopného i vraždy.
V hlavním festivalovém programu i ve speciální tematické sekci Útěk (chápáno v širokém smyslu slova) budou k vidění filmy, v nichž se německá kinematografie vyrovnává s německou historií – přibližuje příběhy lidí, kteří ji mohli změnit – jako Johann Georg Elser, který se v roce 1939 pokusil o atentát na Adolfa Hitlera (Elser – mohl změnit svět), i těch, kteří se snažili, aby se nezapomnělo na její temné stránky: film Stát vs. Fritz Bauer ovládl letos udílení Německé filmové ceny, když proměnil šest z devíti nominací. Film Mlha v srpnu se Sebastianem Kochem v hlavní roli zavede diváky do prostředí dětské léčebny, v níž se za druhé světové války praktikovala eutanázie, a k vidění bude i nová filmová verze Deníku Anny Frankové. Součástí programu festivalu jsou také dokumentární snímky hledající odpovědi na aktuální otázky nebo nechávající nahlédnout do zákulisí životů zajímavých osobností.
Speciální pozornost letos dramaturgie věnuje německému mumblecore – filmovému žánru, který staví na improvizaci a dokáže si poradit i s nízkými rozpočty. Úspěšný filmový debut Axela Ranische Tlustý holky byl realizován za neuvěřitelných 517 Euro. Třiatřicetiletý německý režisér, scenárista, herec a producent na festivalu osobně uvede i svůj nejnovější snímek Alki Alki, tragikomedii o závislosti a odpovědnosti. Festival nabízí osobní setkání i s dalšími zajímavými hosty: do Prahy přijedou režisér Dieter Berner (Egon Schiele), scenárista Carl Gerber (24 týdnů) a herečky Rosalie Thomass (Pozdravy z Fukušimy) a Valerie Pachner (Egon Schiele).
Pro filmové fajnšmekry je připraven speciální pořad: projekci klasiky horského filmu z roku 1929 v hlavní roli s pozdější prominentní Hitlerovou režisérkou Leni Riefenstahlovou Bílé peklo Piz Palü živě doprovodí kapela Ufajr (Divadlo Archa – Praha 21. října, kino Art – Brno 1. listopadu).
Das Filmfest pořádá Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice. Kompletní program a informace ke všem snímkům je k dispozici na http://www.goethe.de/ins/cz/prj/fdf/csindex.htm.
Komentáře k článku: Německy mluvené filmy v Praze a Brně
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)