Nenechme kulturu umírat!
S touto výzvou, reagující na prohlubující se absenci kultury v politice, mezilidských vztazích a především v tvorbě, se signatáři a ministr kultury setkají s premiérem vlády ČR Bohuslavem Sobotkou, aby projednali své podněty:
Unie orchestrálních hudebníků, Herecká asociace, Unie profesionálních zpěváků a Odborová asociace divadelníků se rozhodly oslovit představitele státu, poslance, senátory, zastupitele krajů, měst a obcí, aby se otevřeně přihlásili ke společné odpovědnosti za stav kultury této země, především oboru institucionálního živého umění, které je reprezentováno profesionálními symfonickými orchestry a divadly.
V současné době je situace v této oblasti z důvodu podfinancování dále jen těžko udržitelná. Až 90 % organizací v kultuře je zřízeno mimo ministerstvo kultury, povětšinou městy, výjimečně některými kraji. Podíl financování ze strany státu je u těchto institucí kolem 2–3 %, celkový výdaj státu zdaleka nedosahuje ani 1 % výdajů státního rozpočtu, byť je tato hranice uvedena jako cílová v programovém prohlášení vlády ČR. Jediným zdrojem prostředků pro 90 % nestátních institucí je Program státní podpory profesionálních divadel a profesionálních symfonických orchestrů a pěveckých sborů, jehož hlavními charakteristikami jsou nedostatek prostředků a nesystémovost. Hlavními „donátory“ živé kultury jsou nyní především města a obce, kdy jen díky významné podpoře veřejných rozpočtů se daří zachovat síť orchestrů a divadel, které ve většině mají zjevný přesah nejen za hranice měst, krajů, ale často je jejich působení mezinárodní – a reprezentuje naši zemi.
Je nezbytné, aby profesionální instituce „živé“ kultury byly postaveny na roveň ochrany movitých a nemovitých kulturních památek.
Důsledkem mizivé podpory státu a většiny krajů je nepřijatelné odměňování zaměstnanců kultury, kteří (společně se zaměstnanci sociálních služeb) jsou zařazeni nejníže v rámci tabulkových tarifů a patří mezi nejhůře ohodnocené odborné zaměstnance. Odmítáme provozování kultury (financované z veřejných zdrojů) – na úkor sociálního postavení výkonných umělců.
Vyzýváme tímto ke konkrétním krokům, které pomohou současnou situaci řešit. Ty by měly zahrnovat především otevření otázky větší podpory státu a krajů v oblasti kultury a nalezení systémového zdroje prostředků.
Jiří Dokoupil, prezident UOH
Jiří Hromada, prezident HA
Richard Rokos, předseda UPZ
Berthold Kaupa, předseda OAD
Podaří se nám najít s premiérem východisko z nekulturní politiky? Čtěte příště…
Komentáře k článku: Nenechme kulturu umírat!
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)