Nominace Cen divadelní kritiky časopisu SaD
Včera byly na tiskové konferenci časopisu Svět a divadlo oficiálně oznámeny nominace 23. ročníku Cen kritiky (do loňského roku Cen Alfréda Radoka) udílených na základě ankety časopisu Svět a divadlo. Ceny budou slavnostně předány v pátek 13. března ve 21:00 po představení Velvet Havel v Divadle Na zábradlí v Praze. Vstup na předávání Cen je volný.
NOMINACE:
NEJLEPŠÍ INSCENACE ROKU 2014
– ALOIS A VILÉM MRŠTÍKOVÉ: MARYŠA, režie Lukáš Brutovský, scéna L.Brutovský, kostýmy Zuzana Hudáková, dramaturgie Miro Dacho, produkce Alexandra Adamcová, HaDivadlo Brno, premiéra 10.1.2014
– FRED RODRIAN, VÍT PEŘINA A KOLEKTIV: O BERÁNKOVI, KTERÝ SPADL Z NEBE, režie Michaela Homolová, výprava Robert Smolík, hudba Filip Nemohla Kvartet, dramaturgie V.Peřina, Naivní divadlo Liberec, premiéra 15.2.2014
– MILOŠ ORSON ŠTĚDROŇ: VELVET HAVEL, režie Jan Frič, scéna David Černý a J.Frič, kostýmy Lucia Škandíková, texty písní M.O.Štědroň, dramaturgie Lucie Ferenzová, produkce Alexandra Poláková, Divadlo Na zábradlí Praha, premiéra 2.5.2014
///
ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON ROKU 2014
– GUN-BRIT BARKMIN (SALOME) (Strauss: Salome, režie Mariusz Treliński, hudební nastudování Heiko Mathias Förster, dirigent H.M.Förster a Jiří Štrunc, Národní divadlo Praha)
– SYLVIE KRUPANSKÁ (ŠTEPÁNKA KILIÁNOVÁ) (Havlíček: Petrolejové lampy, režie Martin Františák, Divadlo Petra Bezruče Ostrava)
– MARIE SPURNÁ (OLGA HAVLOVÁ) (M.O.Štědroň: Velvet Havel, režie Jan Frič, Divadlo Na zábradlí Praha)
– ERIKA STÁRKOVÁ (MARYŠA) (Mrštíkové: Maryša, režie Lukáš Brutovský, HaDivadlo Brno)
///
MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON ROKU 2014
– MICHAL ISTENÍK (ČIČIKOV) (Gogol, Burešová, Otčenášek: Mrtvé duše, režie Hana Burešová, Městské divadlo Brno)
– MILOSLAV KÖNIG (VÁCLAV HAVEL) (M.O.Štědroň: Velvet Havel, režie Jan Frič, Divadlo Na zábradlí Praha)
– MILOSLAV MARŠÁLEK (LÍZAL) (Mrštíkové: Maryša, režie Lukáš Brutovský, HaDivadlo Brno)
///
DIVADLO ROKU 2014
– DIVADLO NA ZÁBRADLÍ PRAHA
– HADIVADLO BRNO
– MĚSTSKÉ DIVADLO KLADNO
– STUDIO HRDINŮ PRAHA
///
NEJLEPŠÍ POPRVÉ UVEDENÁ ČESKÁ HRA ROKU 2014
– DAVID DRÁBEK: VELKÁ MOŘSKÁ VÍLA (uvedlo Klicperovo divadlo Hradec Králové, režie D.Drábek, dramaturgie Markéta Bidlasová)
– KAREL STEIGERWALD: CENA FACKY ANEB GOTTWALDOVY BOTY (uvedlo Slovácké divadlo Uherské Hradiště, režie Břetislav Rychlík, dramaturgie Iva Šulajová)
– MILOŠ ORSON ŠTĚDROŇ: VELVET HAVEL (uvedlo Divadlo Na zábradlí Praha, režie Jan Frič, dramaturgie Lucie Ferenzová)
///
SCÉNOGRAFIE ROKU 2014
– MAREK CPIN (výprava) (Mikulášek, Viceníková: Požitkáři, režie Jan Mikulášek, Divadlo Na zábradlí Praha)
– MARTIN CHOCHOLOUŠEK (scéna) (Mnouchkinová: 1789 aneb Dokonalé štěstí, režie Vladimír Morávek, Národní divadlo Praha)
– EVA JIŘIKOVSKÁ (výprava) (Charms, Viceníková: Báby, režie Anna Petrželková, Divadlo Na zábradlí Praha)
///
HUDBA ROKU 2014
– ALEŠ BŘEZINA (1914, libreto Marta Ljubková, režie Robert Wilson, Národní divadlo Praha)
– DG 307 – Pavel Zajíček, Ivan Bierhanzl, Tomáš Vtípil, Tomáš Schilla, Petr Fučík, Ivan Manolov (Zajíček: Pustina, režie Miroslav Bambušek, Studio Hrdinů Praha)
– ALOIS HÁBA (Hába: Nová země, libreto Ferdinand Pujman, režie Miroslav Bambušek, dirigent a hudební nastudování Petr Kofroň, Národní divadlo Praha)
– MILOŠ ORSON ŠTĚDROŇ (M.O.Štědroň: Velvet Havel, režie Jan Frič, Divadlo Na zábradlí Praha)
///
TALENT ROKU 2014
– LUKÁŠ BRUTOVSKÝ (režisér)
– MARTIN DONUTIL (herec)
– ANNA PETRŽELKOVÁ (režisérka)
– MARIE POULOVÁ (herečka)
V neoceňované kategorii „největší zážitek ze zahraničního divadla“ se na prvním místě v anketě umístily dvě inscenace:
Janáčkova Jenůfa, režie Peter Konwitschny, hudební nastudování Dirk Kaftan, Opera Graz (Rakousko) – uvedeno na 4. mezinárodním divadelním a hudebním festivalu Janáček Brno a Shakespearův Hamlet, režie Jan Klata, Schauspielhaus Bochum (Německo) – uvedeno na mezinárodním festivalu Divadlo.
Ankety časopisu Svět a divadlo se zúčastnilo 69 kritiků:
Pavla Bergmannová, Martin Bernátek, Marie Boková, Veronika Boušová, Kamila Černá, Jan Dehner, Lucie Dercsényiová, Lenka Dombrovská, Věra Drápelová, Lukáš Dubský, Petr Feyfar, Jan Grulich, Marta Harasimowicz, Helena Havlíková, Josef Herman, Jiřina Hofmanová, Radmila Hrdinová, Vladimír Hulec, Tereza Hýsková, Olga Janáčková, Kateřina Jírová, Vladimír Just, Jan Kerbr, Petr KlariN Klár, Jan Kolář, Tereza Konývková, Karel Král, Blanka Křivánková, Jiří P. Kříž, Radka Kunderová, Eva Kyselová, Eva Langšádlová, Tatjana Lazorčáková, Rudolf Leška, Kateřina Lešková Dolenská, Otto Linhart, Marek Lollok, Marcela Magdová, Martin Macháček, Jana Machalická, Nina Malíková, Lubomír Mareček, Vladimír Mikulka, Josef Mlejnek, Jana Návratová, Jakub Novák, Michal Novák, Jana Paterová, Věra Ptáčková, Kateřina Rathouská, Marie Reslová, Jaroslav Someš, Jana Soprová, Tomáš Stanislavčík, Lenka Šaldová, Pavel Širmer, Jakub Škorpil, Jitka Šotkovská, Tomáš Šťástka, Jiří Štefanides, Zdeněk A. Tichý, Vojtěch Varyš, Veronika Vejvodová, Ladislav Vrchovský, Michal Zahálka, Vít Závodský, Marie Zdeňková, Alena Zemančíková, Ivan Žáček
///
STATISTIKY
23. ROČNÍK CEN UDÍLENÝCH NA ZÁKLADĚ ANKETY ČASOPISU SVĚT A DIVADLO
Devět nominací má Divadlo Na zábradlí, sedm nominací se váže na brněnské scény, z toho pět na HaDivadlo. Ze zbylých dvanácti nominací je polovina pražských, ostatní patří Hradci Králové, Kladnu, Liberci, Ostravě a Uherskému Hradišti.
Hlasy v anketě dostalo 71 inscenací, 54 hereckých výkonů v ženské kategorii, 61 výkonů v mužské kategorii, 34 divadel, 40 poprvé uvedených českých her, 58 scénografií, 43 hudeb a 58 talentů roku.
STATISTIKY Z HISTORIE CEN:
režiséři:
– Historicky nejvíc inscenací roku režíroval Jan Antonín Pitínský (4), následují Hana Burešová (3), Miroslav Krobot, Petr Lébl a David Radok (2). Z nich Miroslav Krobot získal i „Radoky“ za talent roku a hru roku (celkově má tedy 4 Ceny Alfréda Radoka). David Radok dostal i Cenu za scénografii (je tedy celkem nositelem 4 Cen Alfréda Radoka).
– Režisér, jehož inscenace se nejčastěji objevila napříč kategoriemi: Jan Antonín Pitínský a Hana Burešová (oba 14), Vladimír Morávek (9), David Radok, Miroslav Krobot, Jan Nebeský a Michal Dočekal (5), Dušan D.Pařízek (4), Petr Lébl a Robert Wilson (3).
divadla:
– Z hlediska inscenace roku je nejúspěšnější Divadlo Na zábradlí (5, respektive s Ritter, Dene, Voss 6 nejlepších inscenací roku) , následované Národním divadlem v Praze (5 inscenací roku, z toho byly 4 operní) a Dejvickým divadlem (3 inscenace roku).
– Z divadel nejvíc Cen divadla roku dostalo Dejvické divadlo (5), následují Divadlo Na zábradlí, Divadlo Komedie (ovšem s různými soubory) a Klicperovo divadlo Hradec Králové (4)
– Divadla, jejichž inscenace byly oceněny napříč kategoriemi, mají trochu jiné pořadí: Národní divadlo v Praze (24), Divadlo Na zábradlí (18), Divadlo Komedie (16), Dejvické divadlo (15), Klicperovo divadlo Hradec Králové (12), Divadlo v Dlouhé (11)
ostatní:
– Z ostatních umělců získali nejvíc Cen Vladimír Franz za hudbu (6) a Marie Málková za ženský herecký výkon (3)
– Z dosud udělených Cen za inscenaci roku dostala 19 činohra, 5 opera, 1 pohybové divadlo a 1 divadlo cirkusovo-pohybovo-loutkové.
kuriozity:
– Štěpán Pácl je dvojnásobný talent
– Ondřej Sokol a Iva Uhlířová jsou jediní ocenění za talent, kteří pak dostali i „velkou“ Cenu.
– U Miroslava Krobota je to naopak. Napřed dostal velkou Cenu a pak Cenu za talent, to ale v herectví (a to dřív než se stal populárním hercem filmovým).
ministři:
– Za dobu, kdy jsou na základě ankety SADu Ceny udíleny (od roku 1992) se v roli ministra kultury vystřídala dlouhá řada osobností, čítající 13 pánů a 2 dámy: Milan Uhde, Jindřich Kabát, Pavel Tigrid, Jaromír Talíř, Martin Stropnický, Pavel Dostál, Vítězslav Jandák, Martin Štěpánek, Helena Třeštíková, Václav Jehlička, Václav Riedlbauch, Jiří Besser, Alena Hanáková, Jiří Balvín a Daniel Herman. Z nich se – po ukončení své politické kariéry – stal Milan Uhde i nositelem Ceny Alfréda Radoka za nejlepší poprvé uvedenou českou hru roku.
O historii Ceny Alfréda Radoka a o „kauze“ s jejich názvem najdete materiály na www.svetadivadlo.cz
Časopis Svět a divadlo děkuje Divadlu Na zábradlí, že se 13.3.2015 ve 21:00 na jeho scéně uskuteční slavnostní předání Cen divadelní kritiky za rok 2014.
Svět a divadlo, Celetná 17,110 00 Praha 1
///
Více na i-DN:
Ceny Světa a divadla pokračují bez názvu
Komentáře k článku: Nominace Cen divadelní kritiky časopisu SaD
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)
Karel Král
Kolegové z Divadelních novin,
nic zlého netuše, vyvěsili trochu klamnou informaci. Pozvánku na předávání Cen divadelní kritiky (dříve Alfréda Radoka) dostali jako účastníci ankety časopisu Svět a divadlo. Pro ně, jako pro ty, kteří participovali na hlasování, je vstup na ceremoniál předávání Cen opravdu volný. Vzhledem ke kapacitě sálu to ovšem neplatí obecně.
25.02.2015 (16.12), Trvalý odkaz komentáře,
,