Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zahraničí

    Nová hra Lope de Vegy!

    Velcí dramatici období evropské renesance patří k nejatraktivnějším tématům literárních vědců. Podobně jako William Shakespeare přitahuje pozornost Lope de Vega Y Carpio (1562–1635), nejvýznamnější zástupce tzv. španělského zlatého věku. Jeho vrstevník Miguel de Cervantes jej nazval „monstrem přírody“.

    Alejandro García-Reidy

    Španělský profesor Syracuské univerzity v New Yorku Alejandro García-Reidy objevil kopii ztracené hry ve Španělské národní knihovně FOTO ARCHIV

    Málokdo by ovšem přepokládal, že se po 400 letech objeví dosud neznámý originál de Vegovy hry. Ale stalo se. Španělský profesor Syracuské univezity v New Yorku a člen výzkumného týmu, který se věnuje dílu Lope de Vegy na Universidad Autonoma de Barcelona, Alejandro García-Reidy objevil kopii ztraceného textu. Nově objevená hra se jmenuje Mujeres y criados (Ženy a sluhové) a jedná se o komedii napsanou v roce 1614, tedy na rok přesně před 400 lety. Přitom se o existenci hry vědělo, protože ji Vega zahrnul do seznamu svých děl, který publikoval v roce 1618 v edici El peregrino en su patria (Poutník ve vlastní zemi). Nicméně text nebyl publikován v žádném výboru jeho her, a tak byl považován za ztracený, a do seznamu pořízeného později už zahrnut nebyl.

    García-Reidy objevil ve Španělské národní knihovně (The Biblioteca Nacional de España – BNE) v Madridu kopii rukopisu de Vegovy hry, pořízenou v roce 1631 Pedro de Valdésem, ředitelem divadelní společnosti, která pravidelně inscenovala hry Lope de Vegy. Text o 56 stránkách byl později svázán a dostal do vlastnictví Knihovny v Osuně, městečku v sevillské provincii na jihu Španělska. V roce 1886 koupila osunskou knihovnu Španělská národní knihovna a svazky z Osuny začlenila do svých fondů. Profesor García Reidy našel rukopis právě v BNE v roce 2010, když zde bádal o historii španělského divadla 16. a 17. století. Další tři roky strávil analyzováním rukopisu, aby se ujistil v tom, že se jedná skutečně o původní hru z pera Lope de Vegy. Analýza stylu, frekvence slov a svědectví z dokumentů jeho domněnku potvrdily. Dokument z roku 1614 zaznamenal, že divadelní skupina koupila komedii Lope de Vegy pod názvem Ženy a sluhové. Když však García-Reidy procházel katalogy dramatikových her, žádný titul pod tímto názvem tam nefiguroval. V Národní knihovně však zaznamenal neurčený rukopis pod názvem Ženy a sluhové a rozhodl se ho prozkoumat. Zjistil, že hra odpovídá veršované struktuře Vegových her z období 1613–1614 a stejně tak odpovídá tematicky tomu, čím se dramatik v tomto období zabýval a co bylo pro hry z tohoto období charakteristické – tedy téma podvracení sociální hierarchie a konvencí.

    Podle Garcíi Reidyho jsou Ženy a sluhové komedií městského typu a vykazují pozoruhodnou kvalitu. Vegovy práce z tohoto období jsou považovány za nejlepší část jeho díla. Byl tehdy na vrcholu svých tvůrčích sil a popularity. Příběh se odehrává v Madridu. Hrdinkami jsou dvě sestry, Violanta a Luciana, a jejich milenci Claridán a Teodoro. Jeden z nich je číšníkem a druhý sekretářem hraběte Prospera. Tyto dva páry se tajně milují, nicméně rozhodnou se podrobit svůj vztah zkoušce. A tak se ve hře objeví další dva nápadníci. Jedním je sám hrabě Próspero, který se snaží o Lucianu. Druhým bohatý Don Pedro, který se se souhlasem jejího otce dvoří Violantě. Díky tomuto exposé se na scéně rozehraje rafinovaná hra na schovávanou, v níž není nouze o záměnu identit jednotlivých protagonistů. Zápletky a dějové propletence jsou zdrojem množství komických scén a gagů. A dům, kde se vše odehrává, se stává místem, kde jsou všichni herci vydáni na milost a nemilost lstivým trikům žen a jejich milenců.

    Alberto Blecua, vedoucí výzkumného týmu barcelonské univerzity oceňuje důležitost tohoto objevu, nicméně dodává: Je nám jasné, že každé takové tvrzení, kdy je konkrétní dílo přisouzeno jistému autorovi, způsobí ve vědeckých kruzích jisto kontroverzi, či alespoň diskuse. Nicméně věřím, že díky vědecké prestiži Reidyho a platnosti jeho argumentů, vědecká obec tuto novinku přijme.

    Objevitel textu García-Reidy tvrdí, že hra je jako stvořená pro dnešní publikum. Nese v sobě prvky vaudevillové show, divadelního žánru, jehož struktura, rytmus jsou dodnes na scéně oblíbené, říká. Poukazuje také na to, že složité zápletky některých scén jsou hodně vtipné, a ve hře se objevují dominantní ženské postavy a satira na soudobé společenské konvence.

    Jeho hodnocení bude brzy podrobeno zkoušce, protože divadelní společnost Fundación Siglo de Oro (Nadace Zlatý věk), která se specializuje na aktualizované provedení historických her, se rozhodla hru uvést jako scénické čtení a na podzim plánuje její inscenování. Nadace pravidelně spolupracuje s badateli, kteří zkoumají historická díla a už v minulosti několikrát iniciovala inscenování děl Lope de Vegy.

    Rukopis byl již digitalizován a je možno si jej stáhnout na stránkách knihovny BNE.

    Podle zahraničních materiálů vybrala a zpracovala Jana Soprová


    Komentáře k článku: Nová hra Lope de Vegy!

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,