Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kontext Zprávy

    Nová ředitelka Slovenského institutu v Praze

    Do Slovenského institutu v Praze nastoupila nová ředitelka, teatroložka a divadelní historička Ľubica Krénová, která vedla Slovenský institut v Praze již v letech 2001 – 2005. Pro Divadelní noviny Krénová na podzim minulého roku napsala čtyřdílný seriál Národy sobě! Dějiny SND v kontextu českého divadla.

     

    Ľubica Krénová. Foto: archiv redakce.

    Krénová roce 1988 absolvovala studium na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě: Obor žurnalistika s televizní specializací. Doktorandské studium obhájila na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (Obor filologie, 2011). Po skončení vysoké školy pracovala ve Slovenské televizi jako redaktorka (k. ji. Kulturní revue o dramatických uměních).

    Od poloviny osmdesátých let 20. století publikuje (Scéna, Film a divadlo, Dialóg, Medzičasopis, Slovenské divadlo, kød, Divadelní noviny a ji.). Je autorkou desítek odborných studií a vícero samostatných knižních publikací, přičemž za některé získala prestižní ocenění. Její poslední monografie je o slovenském herci a režisérovi Martinu Hubovi (Martin Huba, Divadelní ústav a Slovart, 2020), který v ostatních desetiletích pravidelně působil i v českém uměleckém prostředí.

    V rámci nedávného teatrologického výzkumu napsala doposud nejkomplexnější studii o vývoji divadla na Slovensku v devadesátých letech 20. století do druhého svazku opusu Dějiny slovenského divadla II. (Divadelní ústav, 2020). Jako teatroložka, divadelní historička a kritička vedla semináře, přednášela, aktivně se účastnila mnohých vědeckých konferencí o divadle. V kriticko-publicistické tvorbě se nejvíce věnuje třem tematickým okruhům: slovenské a české divadlo v historickém kontextu a v současnosti; herecká tvorba v proměnách dobové estetiky; reflexe vývojových tendencí současného divadla.

    V rámci popularizace divadla je kromě jiného autorkou námětu a scénáře k desetidílné dokumentární historické eseji Storočnica SND (1920 – 2020) pro Rozhlas a televizi Slovenska, která vznikla u příležitosti 100. výročí založení Slovenského národního divadla v Bratislavě. V letech 2001 – 2005 působila v diplomacii jako ředitelka Slovenského institutu v Praze.

    • Autor:
    • Publikováno: 5. ledna 2021

    Komentáře k článku: Nová ředitelka Slovenského institutu v Praze

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,