Novinky z Národního muzea (No. 5)
Národní muzeum v listopadu 2013 vydalo pod titulem Nina Jirsíková – Vzpomínky tanečnice autobiografii významné české meziválečné choreografky, tanečnice a kostýmní výtvarnice Niny Jirsíkové (1910 – 1978).
Kurátorka divadelního oddělení Národního muzea, specializující se na taneční divadlo, Libuše Hronková editorsky zpracovala rukopis jejích pamětí, které jsou součástí pozůstalosti Niny Jirsíkové, uložené v muzeu pod přírůstkovým číslem H6p 15/79, přístupné badatelské veřejnosti. Světlo světa tak mohl spatřit text, který ukazuje Jirsíkové ideály, touhy, ale i svérázné názory na divadelní kolegy. Tedy komplikovanou duši talentované umělkyně v časech slávy i totálního ponížení.
Nina Jirsíková tančila v nejvyhledávanějších zábavních podnicích 20. let minulého století, kde se potkávala s Karlem Hašlerem, Ferencem Futuristou, Eduardem Kohoutem, Jindřichem Plachtou a mnoha dalšími. Na konci této dekády přešla s tanečníkem a choreografem Joe Jenčíkem – jako jedna z jeho „girls“ – do Osvobozeného divadla Voskovce a Wericha a ve 30. letech se pak zásadně podílela na tvorbě Déčka Emila Františka Buriana, to už nejen jako tanečnice, ale také jako choreografka a kostýmní výtvarnice.
Za druhé světové války musela svést těžký zápas o život při svém věznění v nacistickém koncentračním táboře Ravensbrück. Zvítězila, avšak podobně jako celá řada jejích kolegů z avantgardy posléze musela splynout s jinou totalitou ničící svobodu lidské radosti a imaginace – tou komunistickou. Její vzpomínky tak čtenáři představí nejen svět umělecké bohémy, ale obecně osud člověka ve vypjatých historických epochách.
Vzpomínky jsou doplněny odbornými studiemi, v nichž Libuše Hronková, Marie Zdeňková a Josef Herman nastínili význam Niny Jirsíkové v historii českého tance a divadla.
Národní muzeum vydává společně se Vzpomínkami tanečnice obrazovou publikaci s názvem Ravensbrück, ve které je zveřejněno jednasedmdesát expresivních kreseb Niny Jirsíkové na téma „všední“ život v koncentračním táboře.
Ve sborníku příspěvků z konference Společnost a kultura v českých zemích 1939 – 1949 pořádané Národním muzeem vyšla Libuši Hronkové též odborná studie Nina Jirsíková v divadle D41, která je dalším zajímavým pohledem na osobu a dílo této významné české umělkyně.
Za zmínku také určitě stojí, že vedle Niny Jirsíkové jsou ve fondech Divadelního oddělení Národního muzea uloženy také pozůstalosti jiných českých tanečníků a tanečnic: Miry Holzbachové (p. č. H6p 3/85), Augustina Bergera (p. č. H6p285/61, H6p63/64) a ještě nezpracovaný přírůstek pozůstalosti Heleny Štěpánkové (č. p. H6p2/77).
///
P. S.
V úterý 28. ledna se v Náprstkově muzeu bude konat slavnostní prezentace právě vydaných knih Niny Jirsíkové.
Komentáře k článku: Novinky z Národního muzea (No. 5)
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)