Divadelní noviny Aktuální vydání 1/2025

Kulturní měsíčník pro divadlo a jiné umělecké obory

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

1/2025

ročník 34
28. 1. 2024
Můj profil

Divadelní noviny > Blogy

Občasník Jaroslava Štěpaníka (No. 50)

Spirit level, „duchařská komedie“, kterou Městské divadlo Brno uvedlo jako jednu z premiér divadelní sezóny 2022/2023, je přesně tím typem hry, která má potenciál okořenit kvalitním humorem každou činoherní scénu. Dobrý humor nabuzující veselí, přináší uvolnění, zbaví obav a starostí, jak je přináší neveselá doba. Komedie, uvedená pod českým názvem Ti druzí, ho nabízí plnými hrstmi.

Foto: archiv MdB

Hru napsala, dnes již starší dáma, Pam Valentine (1938). Dramaturg Jiří Záviš, v programové knížce, volil titulek svému textu, věnovaného osobě dramatičky, rodem z Londýna a její tvorbě: „Neznámá autorka“. S jistou nadsázkou i proto, že sama o své osobě mediálně nedává zbytečně znát, což je sympatické. Svou první divadelní hru napsala v šedesáti, neznámou však zdaleka nebyla, úspěšně psala pro televizi i film. Její druhou, a velmi úspěšnou celovečerní hrou, byla právě Spirit level z roku 2006. Ohlasem přesáhla hranice Velké Británie. Zajímavostí je, že světová premiéra se konala v Polsku (2007), kde dosáhla velké obliby. Hrála se tu na více místech, po patnácti letech je dosud uváděna v tom premiérovém (Wroclawski Teatr Komedia). Teprve pak následovala uvedení v anglicky mluvícím prostředí a na západoevropských scénách, velkou popularitu si získala u německých diváků.

U nás se komedie objevila nejprve v inscenaci Polské scény Těšínského divadla v Českém Těšíně (2011). Česká premiéra (2014) se hrála v Karlovarském městském divadle.

Brněnská premiéra pod názvem Ti druzí byla uvedena 8. října 2022, na činoherní scéně MdB, v režii Petra Gazdíka, současně překladatele textu hry a výběru hudby.

Foto: archiv MdB

Děj komedie, jehož hlavními hrdiny je manželský pár duchů, Susie (Alena Antalová) a Jack (Petr Halberstadt) Cameronovi, se odehrává v jejich, kde nuceně tráví i svůj čas posmrtný. Nedostali se do nebe, kam je nepustil sv. Petr, neboť Jack přiznal, že je ateistou. Nezbývá jim než nadále přebývat v domě, který nabízí k pronájmu, Mark Webster (Tomáš Sagher). Nemá to lehké, páreček duchů mu svými kousky komplikuje byznys. Je nucen od zájemců předem žádat půlroční nájemné. To propadne v jeho prospěch, kdyby se snad rozhodli, odejít před termínem, v případě, že by došlo k něčemu nepředvídatelnému. To se dostavuje pravidelně. Duchové, Susie a Jack, samozřejmě neviditelní pro oči živých, svými rejdy nezvané hosty z domu vždy vypudí. Ústřední herecký pár se dobře sešel a svým ztvárněním partnerského páru duchů skvěle baví a vyvolává smích i potlesk na otevřené scéně. Představitelé nových nájemců, mladých manželů Flic a Simona, čekajících první přírůstek do rodiny (Světlana Janotová a Ondřej Halámek), v tom za nimi nijak nezaostávají. Dům se oběma zamlouvá, zvláště Simonovi. Je začínajícím spisovatelem, nadšeným, když se dozví, že zde žil se svou ženou jeho oblíbený autor detektivních příběhů. Domácí pár duchů se zprvu snaží nové nájemníky odradit, děsí však spíš pronajímatele Marka Webstera. Tomáš Sagher výraznou komickou roli výborně zvládá, svým dílem přispívá vydatně k celkovému účinku komedie. Stejně tak rozverný Strážný anděl v podání Johany Gazdíkové, svižnými komickými vstupy. Erika Kubálková v roli matky Flic, jejím pohledem nešťastně provdané za rádoby spisovatele, nýmanda bez pravidelného příjmu, dostala pěknou příležitost k roli, až karikaturně vystihující jistý typ nespokojené tchýně. Pohledem z výšin, vše kritizující, již od pohledu, vizáží, držením těla, chůzí a dikcí, vyvolává smích. Nezadržitelný a všeobecný příval celého hlediště sklidí, v kontrastu s předchozí prezentací „dámy“, svým nečekaným robustním erotickým útokem, jehož obětí, jak jinak, stává se pronajímatel Webster.

Mladá manželská dvojice si brzy od prvotního odmítání získá přízeň původních obyvatel domů, stávají se až jejich chráněnci. Všichni společně se těší na příchod prvního přírůstku do mladé rodiny. A dostaví se opět Strážný anděl, tentokrát osobně za nevěřícím Jackem.  Se zprávou pro něj i Susie. Samozřejmě dobrou.

Foto: archiv MdB

Hra má dobrý spád, situační humor a vtipné dialogy. Hraje se na scéně Emila Konečného: obývacímu pokoji, dominuje psací stůl spisovatele, knihovnička, důležité dvě sedačky a schodiště do poschodí domu. Obrazy na stěně jsou důležitou rekvizitou k duchovním hrátkám a rejdům. Režisér výborně sestavil sedmičlenný herecký tým, hrající bez alternace, asistentkou režie byla Petra Šimberová, kostýmy autorstvím Elišky Ondráčkové Lupačové, světelná režie: David Kachlíř. Dramaturgem byl již jmenovaný, Jiří Záviš, za spolupráce Miroslava Ondry.


Komentáře k článku: Občasník Jaroslava Štěpaníka (No. 50)

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*



Obsah,