Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

    Od 9. května budeme Všichni Afričani!

    Počtrnácté se ve dnech 9. – 19. května vydá do Prahy, Hradce Králové a Brna festival Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani!

    Pocta Komorským ostrovům

    Po loňské kulturní výpravě do Karibiku festival letos zavítá do Indického oceánu, konkrétně na Komorské ostrovy. Čestným hostem je totiž Soeuf Elbadawi, první Komořan v Čechách, díky němuž nahlédnou navštěvníci na neznámé soustroví u břehů Mosambiku. A to čtyřikrát jinak: prostřednictvím dvou různých debat, scénického čtení a hudby.

    Divadlo vzdoru nese název debaty 9. května v 15.30 na FF UK, fakultě divadelní vědy č. 408, která nastíní vývoj a současnou situaci divadelních kultur na Komorských ostrovech a představí experimentální tvorbu Soeufa Elbadawi, jehož umělecký záběr je – jak se říká – renesanční. Patří k nejznamenitějším africkým autorům, divadelníkům, hudebníkům, dokumentaristům, jehož věhlas se nese frankofonním světem, a je zároveň jedním z nejaktivnějších publicistů a občanských aktivistů burcujících světovou veřejnost z lhostejnosti vůči humanitární tragédii, která se odehrává v Indickém oceánu v souvislosti s migrací mezi nezávislými ostrovy a francouzským departamentem Mayotte.

    Soeuf Elbadawi. FOTO artchiv fstivalu

    Všechny aspekty této alarmující situace a mnohé další odhalí podrobněji debata 11. května v 19.00 v Knihovně Václava Havla Hranice Evropy v Indickém oceánu – Tragédie, kterou svět nevidí. Se Souefem Elbadawi bude diskutovat redaktor Respektu, odborník na Afriku, Tomáš Lindner.

    K palčivé problematice novodobé „zdi“ mezi komorskými ostrovy se festival obrátí ještě jednou, a to prostřednictvím premiéry scénického čtení Elbadawiho textu Pokušení Luny 12. května ve 20.00 v Divadle Viola. Do češtiny tento výsostně obrazivý, poetický a zároveň drsný, syrový, apelující text přeložili Matylda a Michal Lázňovští. Jedná se o nesmírně obtížnou předlohu, která kromě jazykových hrátek s francouzštinou, již autor mísí s komorštinu s arabštinou, zároveň počítá s poněkud „exotičtější“ představivostí, než na jakou jsme běžně zvyklí v našich zeměpisných šířkách. Díky překladu Lázňovských a scénické úpravě režiséra Jakuba Šmída (mj. právě přichází do kin jeho nejnovější film Na krátko podle povídky Petry Soukupové) budou čeští diváci svědky nevšedního slovesného i hudebního zážitku obohaceného malou stylovou ochutnávkou kulinářskou. Herecky se textu zmocní Irena Kristeková (mj. známá z několika TV seriálů) a Petr Stach (Divadlo Minor, filmy Tobruk, Hořící keř) a jeden z nejlepších česko-afrických hudebníků Papis Nyass z Gambie (spolupráce s Alanem Vitoušem, Jaroslavem Duškem, Lenkou Dusilovou, Yellow Sisters, Elvisem Kititi a Divadlem Na Prádle, kde hrál v inscenaci Bajka o lásce, pekle a márnici Cayi Makhélé).

    Mwezi WaQ znamená Měsíční ostrovy. Vystoupí 10. května v Paláci Akropolis v Praze. FOTO archiv festivalu

    Vrcholem komorského programu bude koncert skupiny zaměřené na aktuální proudy world music Mwezi WaQ nazvaný Písně měsíce a naděje 10. května v 19.30 v Paláci Akropolis. Název Mwezi WaQ by se dal přeložit jako Měsíční ostrovy, rozuměj Komorské. Skupina, složená z prvotřídních hráčů z Komor, Madagaskaru, Guyany a Francie, se stala objevem roku 2013 v anketě prestižní Academie Charles Cros ve Francii. Prvních padesát zájemců o vstupenky získá zdarma publikaci Jiřího Moravčíka: V tlamě afrického krokodýla, portréty hvězd africké hudby, nebo vstupenku do Violy na scénickou hostinu slov, hudby a chutí Pokušení luny frontmana kapely Soeufa Elbadawi.

    Caya Makhélé na piazzetě Národního divadla. FOTO archiv festivalu

    Šepoty Afriky – Překladatelský projekt s Cayou Makhélé s vydáním knihy a workshopy

    V podstatě od začátku existence festivalu Tvůrčí Afrika se organizátorům daří spolupráce s gymnázii Boženy Němcové v Hradci Králové a Matyáše Lercha v Brně. Nově k nim přibylo ještě Akademické gymnázium z Prahy. Studenti z těchto škol s výukou francouzštiny se zúčastnili překladatelské soutěže básní konžsko-francouzského, v Čechách již známého autora Cayi Makhélé: Murmures d´Afrique/Šepoty Afriky. Od ledna do února překládali studenti pod vedením svých pedagogů jednadvacet básní Cayi Makhélé. Nejlepší překlady v březnu vybírala odborná porota složená z akademických pracovníků, praktických překladatelů, dramaturgů a básníků: Jovanka Šotolová, Petr Borkovec a Julek Neumann. V květnu vyjde kniha těchto textů v česko-francouzské verzi v pařížském nakladatelství Acoria a bude k dostání na stánku Francie na Mezinárodním veletrhu Svět knihy na Výstavišti v Holešovicích.

    Les Matins de Prague/Pražská jitra. Repro archiv

    Ve čtvrtek 10. května od 18.00 se na veletrhu Svět knihy bude konat autorova autogramiáda. Kromě Šepotů Afriky přiveze Caya Makhélé do Čech ještě jednu svou novinku, román Les Matins de Prague/Pražská jitra, který psal střídavě ve Francii a v Praze, jíž je kniha inspirovaná. Autor román představí opět ve Světě knihy, a to 10. května17.00 v sále Literární kavárny.

    Kromě pražského programu zavítá Caya Makhélé také do Hradce Králové a Brna, kde povede se studenty překladatelský workshop. Studenti tak získají jedinečnou možnost objevit Afriku, zdokonalit se ve francouzštině a zkusit si překládání uměleckého textu. Francouzsko-české vydání v nakladatelství Acoria bylo pro všechny zúčastněné velkou motivací a prestižní záležitostí.

    Benso – maximum Afriky na piazzettě Národního divadla

    Benso znamená v bambarštině dům či místo míru a pohody. Tvůrčí Afrika už podruhé takový prostor nabídne v sobotu 19. května od 11.00 do 19.00 na piazzettě Národního divadla, přesněji na náměstí Václava Havla. Prostranství mezi starou a novou budovou Národního divadla zaplní stánky různých afrických zemí a organizací napojených na Afriku, afrických ambasád. Zájemci zde můžou ochutnat rozmanité kulinářské speciality, zakoupit originální africké dárky, řemeslné výrobky, kosmetiku či knihy z nakladatelství Dar Ibn Rushd.

    Zatímco dopoledne bude patřit dílnám djembe s instruktorem z Pobřeží slonoviny Kacouem, bude na dvou pódiích probíhat nepřetržitý program, který začne ve 14.00 úspěšnými Pohádkami ptáka Afrikána v podání divadla českých Afričanů (Eliška Mesfin Boušková, Maxime Mededa, Gilson Santana, režie Zoja Mikotová). Další pohádkou bude Pavoučení na motivy divadelní hry Cayi Makhélé, kterou s českými Afričany nastudoval režisér, performer, scenárista a výtvarník Jiří Jelínek. Na hudební scéně pak vystoupí skupina orientálních tanečnic z Hradce Králové – Sahar, populární česko-africká hudební skupina Aneboafro, bubeníci z Tiditade, zazní africké gospely v jazyce lingala skupiny Nsango Malamu a uskuteční se módní africká přehlídka jarní kolekce výtvarnice Syia. Program vyvrcholí vystoupením afrického tance a hudby skupiny Batocu v choreografii Issa Sadio Diatta – Nio Farr (což  v senegalském jazyce wolof znamená Jsme spolu).

    Festival pořádá Komba z.s.

    Lucie Němečková, ředitelka  a dramaturgyně festivalu

    ///

    14. ročník (nejen) divadelních setkání

    Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani

    9. – 19. května 2017

    Praha-Brno-Hradec Králové

    www.tvurci-afrika.simplesite.com

    www.facebook.com/tvurciafrika/

    ///

    PRAHA

    Středa 9. května

    15.30 FF UK, katedra Divadelní vědy (učebna 408), Nám. J. Palacha 2

    SOEUF ELBADAWI: DIVADLO VZDORU

    Divadelní tradice a současnost na ostrovech v Indickém oceánu.

    Debata. Ve francouzštině, tlumočeno do češtiny. Vstup volný.

    ///

    Čtvrtek 10. května

    Akademické gymnázium Štěpánská

    CAYA MAKHELE: MURMURES D´AFRIQUE /ŠEPOTY AFRIKY

    Workshop se studenty.

    Caya Makhélé: Murmures d´Afrique. Repro archiv

    17.00-17.50 Svět knihy – Výstaviště Praha, Literární kavárna

    CAYA MAKHELE: LES MATINS DE PRAGUE / PRAŽSKÁ JITRA

    Známý konžsko-francouzský autor a nakladatel, jehož divadelní hry Bajka o lásce, pekle a márnici a Čarování byly uvedeny v Divadle Na Prádle, Studiu Divadla na Vinohradech nebo v Českém rozhlase Vltava, se vrací opět do Prahy, aby představil svůj nový, magicko-realistický román odehrávající se z velké části v Praze, kde se tragická historie rwandské genocidy promítá do životů místních lidí a africké komunity. Thriller se tu potkává s romantickým příběhem lásky.

    Ve francouzštině, tlumočeno do češtiny.

    18.00 – 18.30 Svět knihy – Výstaviště Praha, stánek Francie

    CAYA MAKHELE: MURMURES d´AFRIQUE / ŠEPOTY AFRIKY

    Autogramiáda autorových básní v nejnovějším česko-francouzském vydání nakladatelství Acoria, jehož česká verze je výsledkem soutěže studentů tří středních škol: Akademického gymnázia ve Štěpánské, gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové a Matyáše Lercha v Brně. Nejlepší překlady vybrala v rámci projektu 14. ročníku festivalu Tvůrčí Afrika odborná porota ve složení: Jovanka Šotolová, Julek Neumann a Petr Borkovec.

    19.30 Palác Akropolis, Kubelíkova 27, Praha 3 – Žižkov
    ¨

    MWEZI WAQ. PÍSNĚ MĚSÍCE A NADĚJE

    Koncert world music z Komorských ostrovů. Hudba je hluboko zakořeněná v životě měsíčního lidu, je unášena tokem jeho dějin, minulostí zalitou lávou, je melodií společného života ve znovunalezené naději. Připomíná jeho dědictví, črtá nové cesty ve fantazii země, která je stále tu, navzdory tragédiím času. Mwezi WaQ. vyzařuje své světlo na Komory. Mwezi wa znamená „měsíc“. Písmeno „Q“ připomíná arabské jméno souostroví „djuzru´l´Qamaru“. Měsíční ostrovy…

    Kytara, baskytara, bubny a vokály. Čtyři umělci toužící přepsat repertoár, který je v podstatě zlomený, ale který vypráví jediný příběh. Příběh lidí, kteří přežili sebe sama, své démony, kteří své paže vztáhli k jiným, aniž by ztratili sami sebe. „Mwezi WaQ vnímáme jako náčrtek básně, kterou píšeme z tohoto měsíčního souostroví a vysíláme do světa. Jako příběh hledání toho, co nás přivádí k hudbě, totiž poznání života…“

    Vstupenky: http://www.palacakropolis.cz/

    ///

    Pátek 11. května

    19.00 Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1

    SOEUF ELBADAWI: HRANICE EVROPY V INDICKÉM OCEÁNU – TRAGÉDIE, KTEROU SVĚT NEVIDÍ

    Občanský neklid a umělecký experiment. To jsou charakteristické znaky tvorby světově proslulého tvůrce z Komorských ostrovů, Soeufa Elbadawiho. Ve svých poetických, dramatických textech, filmových dokumentech, hudebních projektech, publicistických a občanských aktivitách hovoří o lidských právech, svobodě, o shungu, komorské tradici harmonického soužití lidí různých kultur a náboženství. Burcuje lidi z nevědomosti či lhostejnosti vůči humanitární katastrofě odehrávající se na rodném souostroví v důsledku striktních migračních zákonů majících za následek desítky tisíc utonulých. Indický oceán se tak stává, podobně jako Středozemní moře, největším hřbitovem ilegálních migrantů. Svědectví o tomto konfliktu, stejně jako i o bohatých tradicích a dynamické současnosti „ostrovů měsíce“ přinese Soeuf Elbadawi během debatního večera, jehož součástí bude i promítání autorova nejnovějšího dokumentu o současné situaci na Komorách, které stojí stranou zájmu zbytku světa. Moderuje Tomáš Lindner, Respekt.

    Vstup volný. Ve francouzštině. Tlumočeno do češtiny.

    ///

    Sobota 12. května

    20.00 Divadlo Viola, Národní 7, Praha 1

    SOEUF ELBADAWI: POKUŠENÍ LUNY

    Scénická hostina slov a hudby z Komorských ostrovů.

    S účastí autora, světově proslulého tvůrce z Moroni, a malým kulinářským překvapením.

    Poslyšte pravdivý a pohnutý příběh „souostroví luny“. Ostrovů hřebíčku, omamné vůně ylang-ylang a vanilky. Ostrovů zapomenutých v Indickém oceánu, mezi Mosambikem a Madagaskarem. Tisíce kilometrů vzdáleného cípu Evropy. „Al qamar“ znamená v arabštině měsíc… Že jste dosud o Komorských ostrovech neslyšeli? Už více než dvacet let jsou dějištěm tragédie, kterou svět přehlíží. Autor, hudebník, novinář a občanský aktivista Soeuf Elbadawi tuto smutnou realitu zažívá na vlastní kůži, neboť se narodil v hlavním městě Moroni a žije mezi dvěma břehy. Prohlašuje se za „kazatele luny a fundamentalistu přežití“ a ve svém poetickém a zároveň nekompromisním, uhrančivém textu hovoří o živých a mrtvých mezi ostrovy Anjouan a Mayotte i o těch, kteří jsou za tuto humanitární katastrofu zodpovědní. Tento výbušný text byl s úspěchem uveden na Komorách i ve Francii, např. v Limoges, v Paříži a na Avignonském festivalu. Nyní poprvé v českém překladu Michala a Matyldy Lázňovských v Praze!

    Režie: Jakub Šmíd. Vystupují: Irena Kristeková, Petr Stach, Papis Nyass.

    Vstupné: 150,- a 100,- Kč.

    ///

    Sobota 19. května

     11.00 – 19.00 Náměstí Václava Havla (piazzetta ND)

    BENSO či-li AFRIKA NA PIAZZETTĚ

    Maximum Afriky v srdci Prahy!

    Po roce znovu ožívá největší pražské tržiště s africkými řemeslnými výrobky, kulinářskými specialitami a bohatým  kulturním programem: Divadlo českých Afričanů, BaToCu, Aneboafro, Tiditade, Nsango Malamu, Sahar, dílna djembe, módní přehlídka, výstava fotografií … a BENSO, tedy mír a pohoda.

    Vstup volný.

    ///

    HRADEC KRÁLOVÉ

     Středa 9. května

    14.00 gymnázium Boženy Němcové

    CAYA MAKHELE: MURMURES D´AFRIQUE /ŠEPOTY AFRIKY

    Workshop se studenty.

    ///

    BRNO

    Pátek 11. května

    10.30 gymnázium Matyáše Lercha

    CAYA MAKHELE: MURMURES D´AFRIQUE /ŠEPOTY AFRIKY

    Workshop se studenty.

    ///

    Více zde: www.tvurci-afrika.simplesite.com

    • Autor:
    • Publikováno: 30. dubna 2018

    Komentáře k článku: Od 9. května budeme Všichni Afričani!

    1. DN

      Avatar

      Pořadatelé festivalu nám dnes napsali:
      S hlubokým zármutkem v srdci oznamujeme všem, že koncert skupiny Mwezi WaQ se ve čtvrtek 10. května v Paláci Akropolis NEKONÁ. Děkujeme všem, kdo jste toto jedinečné setkání s hudbou z Komorských ostrovů podpořili.
      Ostatní program festivalu zůstává beze změn.

      08.05.2018 (15.41), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,