Od A do Zet
Dokonce i nezařazení poslanci jsou zařazeni: v poslaneckém seznamu podle abecedy. Každý z nás podléhá alfabetickému řádu už od školních let. Vzpomínám na tradiční zkoušení „podle abecedy“. Jakmile přišla na řadu Krzáková, věděl jsem hnedka, která bije.
Písmenné pořadí může být aplikováno i v souvislostech pedagogicky zcela překvapivých. Vyrozuměl jsem to při četbě jedněch studentských internetových novin. Brněnská pisatelka Kateřina Schanzerová tam uvedla, že ve škole, kam chodila její sestra, probíhala takzvaná sexuální výchova následujícím způsobem: „Každý žák z její třídy obdržel jeden prezervativ a podle abecedního seznamu se jej učili navlékat na násadu od smetáku.“
Význam abecedního pořadí může mít až fatální souvislosti. Například v jedné z detektivek Agathy Christie s příznačným názvem Vraždy podle abecedy. První obětí v té knize je A. Ascherová z Andoveru. Druhou pak Betty Bernardová na pláži v Bexhillu. Třetí Carmichael Clark v Curstonu…
Detektivka je detektivka, ale ve stejné Velké Británii se abeceda nedávno uplatnila i ve skutečném ději. Šlo o sérii seznamovacích schůzek. Dvaadvacetiletá Angličanka se snažila najít na internetu partnera. Po prvních třech náhodných pokusech jí dodatečně docvaklo, že ke schůzce zvolila bezděčně jména z počátku abecedy: Adam, Brad a Chris.
Rozhodla se tedy, že bude pokračovat dál – v naději, že u dalších písmen snad uspěje. Když jsem viděl její tvář na snímku v listu The Sun, pochopil jsem, že zpod brýlí se dívá systematička.
Ani po delším hledání až po zet však slečna Sam Ordová neuspěla. Nepřičítal bych to její vině, nýbrž krátkosti anglické abecedy limitované počtem 26. Kdyby žila v Kambodži, mohla pokračovat. Tamní abeceda má údajně 74 písmen.
Vrátím-li se na rodnou hrudku, pak se domnívám, že stojí za zmínku, že všichni sice známe abecední posloupnost v češtině, ale jen nevědecky. Aspoň já jsem donedávna netušil, že pořadí je striktně určeno státní normou z roku 1994.
Jste na omylu, jestli si myslíte, že jde pouze o jednoduchý popis. Kdeže. Chcete-li si na to téma počíst, stačí si vygooglovat následující heslo: ČSN 97 6030 abecední řazení.
Je nesporné, že abecední pořadí – jako všechno v životě – má své klady i zápory.
K plusům patří například možnost kulantně seřadit tímto způsobem jména autorů společné publikace, aniž by pak mohl někdo žehrat na to, že je v jmenovačce například „až čtvrtý“.
Nevýhodou pak může být skutečnost, že například v telefonním seznamu v nabídce zubařů je hypotetický MUDr. Žížala znevýhodněn v očích (zubech) zájemců ve srovnání s MUDr. Adjunktem.
U firem proto mnohé z nich volí nikoliv náhodou názvy se štítem AA. Eventuálně AAA, aby v abecedním seznamu nabídek byly ve své branži úplně na špici.
Mnohé ze školní výuky jsme zapomněli, ale písmenné pořadí máme celoživotně pod kůží.
Denně slyším, kdo a co nám vládne, ale dovolte doplněk, že ne dosti na tom.
Vládne nám i abeceda.
Rudolf Křesťan
Literární noviny číslo 17/2013 vycházejí 25. dubna 2013.
Komentáře k článku: Od A do Zet
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)