Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Od zdi narativu ke zdi současného světa

    Původně plánovaná premiéra inscenace podle románu Marlene Haushoferové se v brněnském HaDivadle měla konat na konci března. Vlivem přetrvávající pandemické situace se inscenátoři rozhodli v průběhu zkoušení projekt transformovat do online podoby – divákům přiblíží dílo Haushoferové prostřednictvím rozličných mediálních výstupů. Jednotlivé příspěvky budou postupně zveřejňovány na webu zed.hadivadlo.cz od 2. dubna do 6. června. 

    Rakouský román z roku 1963 Zeď Marlen Haushoferové, který si na český překlad počkal až do roku 2019, pojednává o hrdince, matce odrostlých dětí a městské ženě, která se vydá na víkendový pobyt na loveckou chatu své sestřenice a jejího manžela Huga do podhůří Alp.

    Revolver Revue 2021. Repro archiv

    První ráno hrdinka, jejíž jméno neznáme, zjistí, že ji od okolního světa uprostřed lesů spolu s loveckým psem Rysem, krávou a kočkou oddělila neviditelná překážka, kterou si hrdinka pro sebe pojmenuje jako zeď. Román se nepokouší rozvíjet odpovědi na to, proč se zeď zjevila, nebo jak se z prostoru, který ohraničuje, vysvobodit – je spíš záznamem hrdinčiny adaptace na tuto radikální životní změnu – a také úvahou o vztahu moderního člověka k mimolidskému prostředí. Román lze chápat i jako hledání nových perspektiv v nahlížení svého já a inventarizaci svých skutečných potřeb – ne náhodou se o hrdince z Haushoferové románu mluví jako o „alpské Robinsonce“.

    Marie Ludvíková. Foto HaDivadlo

    HaDivadlo započalo se zkoušením inscenace v lednu s nadějí, že ji v březnu odpremiéruje v živé scénické situaci. Tvůrčí tým – v čele s režisérkou Kamilou Polívkovou a uměleckým šéfem HaDivadla Ivanem Burajem – se ovšem záhy rozhodl reagovat na zpřísněná opatření v souvislosti s pokračující globální pandemií. Inscenátoři se tedy – obdobně jako hlavní hrdinka románu – adaptovali na změnu situace a namísto přípravy scénického provedení přichází nyní s remediací rozpracované inscenace.

    Román je úvahou o vztahu moderního člověka k mimolidskému prostředí. Foto HaDivadlo

    Jednotlivé fragmenty příběhu budou v období od 2. dubna do 6. června postupně přibývat na webové stránce zed.hadivadlo.cz ve formě různorodých multimediálních příspěvků. Na jejich zveřejnění budou zájemci upozorněni formou e-mailů – k jejich odběru je možné se přihlásit přímo z webové stránky projektu nebo zprávou na [email protected].

    Román lze chápat i jako hledání nových perspektiv v nahlížení svého já. Foto HaDivadlo. Foto HaDivadlo

    Tento nevšedně časově ohraničený zážitek nabízí publiku možnost propojit svět narativu s momentálně prožívanou realitou a zasadit si příběh Zdi do života obdobným způsobem, jako když člověk čte román měsíc nebo dva a vedle toho žije svůj život. Scénickou formu románu uvede HaDivadlo ve chvíli, kdy to současná pandemická situace umožní. V režii Kamily Polívkové, v hlavní roli s hostující Terezou Hofovou.

    /Převzato z tiskové zprávy HaDivadla/

    HaDivadlo, Brno – Remediace rozpracované inscenace Zeď. Od zdi narativu Marlen Haushoferové ke zdi současného světa! Autorka: Marlen Haushoferová. Koncept: Kamila Polívková, Ivan Buraj, Antonín Šilar, Aid Kid, sound design: Aid Kid, kamera: David Matuška a kol., postprodukce videa: Dominik Žižka, grafický design: Nela Klímová. Asistenti režie: Jan Doležel a Jana Uhýrková. Citovaný překlad: Kateřina Lepic. Obsazení: Tereza Hofová j.h., Marie Ludvíková, Táňa Malíková, Magdalena Straková, Jiří Svoboda, Kamila Valůšková, Jiří Miroslav Valůšek. zed.hadivadlo.cz, 2. dubna – 6. června 2021 (online série).

    • Autor:
    • Publikováno: 31. března 2021

    Komentáře k článku: Od zdi narativu ke zdi současného světa

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,