Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Oslava výročí narození Jacquesa Lecoqa

    Ve středu 15. prosince 2021 proběhla ve Studiu Citadela v Praze oslava 100. výročí narození významného francouzského divadelního pedagoga a zakladatele celosvětově používané metody v mnoha uměleckých oborech Jacquesa LecoqaOslavu výročí doprovázela projekce dokumentárního snímku.

    V rámci veřejně přístupné oslavy pořádané Budilovou divadelní školou (BDŠ) byl promítán film Dvě cesty Jacquesa Lecoqa (rež. Gabriel Carasso, Jean Noël Roy, 1999) s komentářem absolventky Mezinárodní školy J. Lecoqa v Paříži Vendulky Burger-Budilové. Zhlédnutí dvojdílného dokumentu si nenechali ujít odborníci i studenti různých divadelních oborů, absolventi BDŠ, choreografové, scénografové, režiséři, hudebníci a dlouholetí spolupracovníci.

    Film je dokumentární poctou J. Lecoqovi, velkému mistru francouzského divadla, jehož myšlenky a učení z něj udělaly jednu z nejvlivnějších divadelních osobností poslední doby. Snímek ukazuje, jak Lecoq pracoval se studenty a obsahuje rozhovory s řadou absolventů, dnes velkých režisérů a divadelníků (Dario Fo, Arianne Mnouchkine, Luc Bondy, Simon McBurney a další). Film, který vznikl několik týdnů před mistrovou smrtí, je poznamenán jeho úvahami o principech, na nichž stojí více než čtyřicet let výuky a výzkumu, tak, aby svým studentům z celého světa poskytl co největší svobodu při tvorbě.

    Jacques Lecoq vždy dával přednost hře, radosti ze hry. Podporoval lidskou touhu objevovat nové dramatické tvary a naplňoval je fantazií, mystériem a poezií. Věřil ve schopnost člověka pozorovat a imitovat přírodu stejně tak, jako věci kolem nás. Přetvářel vše do dramatických podob. Z mého pohledu byl novodobým Komenským, upřednostňoval školu hrou. V prázdném prostoru studenti všech národností tvoří a improvizují, hledají na dané téma to nejpřesnější lidské gesto, pocit, dramatickou zápletku, vždy se přitom opírají o přírodní zákony a přirozený rytmus života. Metoda J. Lecoqa nezná hranic, je celosvětově srozumitelnou učební metodou, kterou si může přirozeně osvojit každý, popisuje Vendula Burger svoji zkušenost studia a mezinárodní praxe.

    Vendulka Burger-Budilová (pravnučka Vendelína Budila) založila v r. 2007 v Praze Budilovu divadelní školu, která rozvíjí principy Lecoqovy metody (JL). Usiluje zde zpřístupnit českým a všem ostatním východoevropským studentům metodu JL už jen proto, že studium v Paříži je finančně velmi nákladné. Jacques Lecoq se nejednou zmínil, že jeho školou prošlo tak málo studentů ze slovanských zemí. Měl Slovany velmi rád. Podporu škole písemně vyjádřila jeho žena Fay Lees Lecoq, která řídila Mezinárodní divadelní školu Jacques Lecoq v Paříži do svého úmrtí v r. 2012. Nový školní rok Budilovy divadelní školy se otevírá 22. ledna 2022.

    • Autor:
    • Publikováno: 20. prosince 2021

    Komentáře k článku: Oslava výročí narození Jacquesa Lecoqa

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,