Divadelní noviny Aktuální vydání 1/2025

Kulturní měsíčník pro divadlo a jiné umělecké obory

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

1/2025

ročník 34
25. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

    O demokracii, xenofobii i uprchlictví na Palmovce

    Už v pátek 20. října zahájí domácí inscenace Nora druhý ročník mezinárodní festivalu divadel střední Evropy Palm Off Fest. Letos proběhne opět v Divadle pod Palmovkou, a to od 20. do 31. října 2017. Doprovodný program se uskuteční v prostorách Synagogy na Palmovce, ve které organizátoři spolu s projektem KineDok uspořádali promítání čtyř dokumentů a workshop bollywoodského tance.

    Stejně jako v minulém ročníku se mohou diváci těšit na široký výběr inscenací ze zemí střední Evropy. Festival letos přiváží inscenace z Maďarska, Polska a Slovenska a během 11 dní se tak na Palmovce představí osm představení, která se nebojí témat, jako je stav demokracie v zemích Visegrádu, xenofobie, či uprchlictví. Hlavním lákadlem festivalu je nejskandálnější divadelní událost 21. století – inscenace Prokletí slavného chorvatského režiséra Olivera Frljiće z varšavského Teatru Powszechného.

    Prokletí slavného chorvatského režiséra Olivera Frljiće z varšavského Teatru Powszechného FOTO DIVADLA

    Velmi mne těší dosavadní zájem diváků o druhý ročník mezinárodního setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest 2017. Zdá se, že podobný kontakt s divadelní kulturou našich nejbližších sousedů pražské publikum postrádalo. Festivalový program nabízí to nejlepší a často také to nejaktuálnější, co lze na maďarských, polských, slovenských i českých scénách momentálně vidět. Krom divadla lze navštívit i bohatý doprovodný program, takže jsem si jistý, že si v něm vybere každý, koho zajímá střední Evropa, říká ředitel festivalu Michal Lang.

    Palm Off Fest zahájí 20. října inscenace Nora, který pro Divadlo pod Palmovkou nastudoval Jan Nebeský. Nejkontroverznější inscenace festivalu, Prokletí z varšavského Teatru Powszechného, odtartuje 22. října zahraniční linii programu. Jedná se vedle hostování v berlínském divadle Maxim Gorki Theater o druhé zahraniční uvedení této skandální inscenace, která zkoumá nejen vztah polské společnosti ke katolické církvi, ale také se ptá po smyslu a účelnosti kritického a politického divadla v dnešním světě. Diváci dále budou moci zhlédnout dramatizaci slavného deníku Anna Franková Nového divadla z Nitry v režii Šimona Spišáka, inscenaci Nejsme barbaři! z budapešťského Katona József Színház, která se dotýká tématu uprchlictví, či představení Tenkrát v Bratislavě Slovenského komorního divadla z Martina, jež je zpracované na základě bestselleru Žo Langerové. Polský program doplní také Divadelník z lodžského Teatru Stefana Jaracza v režii oceňované Agnieszky Olsten. Za českou stranu program doplní domácí inscenace F. X. Kalby Jak sbalit ženu 2.0 a z brněnského Divadla Husa na provázku přijede Dynastie v režii Michala Dočekala.

    Tomáš Milostný a Milan Holenda v inscenaci Dynastie FOTO JAKUB JÍRA

    Po všech zahraničních inscenacích a Dynastii z brněnské Husy na provázku navíc proběhnou moderované diskuse, kterých se kromě tvůrců představení zúčastní i významné osobnosti české společenské scény. Po největším festivalovém lákadle, polském představení Prokletí, tak budou vedle dlouholetého dramaturga Olivera Frljiće Gorana Incjace debatovat významné osobnosti české politologie, jakými jsou Jiří Pehe a Milan Znoj. Hostem diskuse po slovenském představení Anna Franková bude vrchní zemský rabín a spisovatel Karol Sidon. Pozvání na panel po dalším slovenském představení Tenkrát v Bratislavě přijaly také dcery autorky knižní předlohy Tania Langerová a Susanna Klanger. Na téma uprchlictví po maďarské inscenaci Nejsme barbaři! promluví Tomáš Jungwirth z Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty v ČR.

    Debaty tvůrců s publikem byly součástí již prvního ročníku našeho festivalu – překvapilo nás, s jakým ohlasem se tehdy u diváků i divadelníků setkaly a jak často v nich zaznívala obecná společenská i politická témata té které země. Vzhledem k tomu, že vlastně všechny inscenace, které na letošní ročník zveme, se zabývají aktuálními politickými problémy naší části Evropy, rozhodli jsme se na festivalové diskuse pozvat dříve zmíněné osobnosti. Domníváme se totiž, že současné středoevropské divadlo představuje významný hlas komentující svět, v němž žijeme, dodává dramaturg festivalu Jan Jiřík.

    Doprovodný program vznikl letos ve spolupráci s Institutem dokumentárního filmu a jeho projektem KineDok. Během festivalu Palm Off Fest jsme pro diváky připravili čtyři filmy vždy s doprovodným programem. V sobotu to bude dvojice krátkých filmů z Maďarska Rozkaz je rozkaz a Oni, které nabízí stejné téma (počátek uprchlické vlny do Evropy ještě předtím, než se stala středobodem všech médií), ale zpracované zcela odlišnou formou. Na sobotní večer je připraven jeden z nejlepších českých dokumentů roku 2016, tragikomedie FC Roma o romském fotbalovém týmu, se kterým nikdo nechce hrát, díky čemuž málem kontumačně vyhrají ligu. Po projekci zůstaňte na diskusi s režisérem snímku Tomášem Bojarem.  Nedělní den je věnován tanci a dětem. Film Královna ticha je mixem dokumentu a tanečních scén ala Bollywood. Navážeme tematicky workshopem bollywoodských tanců pro rodiny s dětmi, čímž celý doprovodný program zakončíme, doplňuje koordinátorka projektu KineDok Kristýna Genttnerová.

    Program festivalu:

    20. 10. 19.00  Nora (režie Jan Nebeský, Divadlo pod Palmovkou)

    21. 10. pásmo dokumentárních filmů ze střední Evropy, Synagoga na Palmovce
    17.00   Rozkaz je rozkaz + Oni (režie Viktor Oszkár Nagy, András Petrik, Krisztina
    Meggyes, Maďarsko, 2015, po projekci diskuze s Bohdanem Bláhovcem a Kristýnou
    Genttnerovou)
    19.00   FC Roma (režie Rozálie Kohoutová, Tomáš Bojar, Česká republika,
    2016, po projekci diskuse s Tomášem Bojarem)

    22. 10. pásmo dokumentárních filmů ze střední Evropy, Synagoga na Palmovce
    14.00   Královna ticha (režie Agnieszka Zwiefka, Polsko, 2014)
    15.30   workshop bollywoodského tance pro rodiny s dětmi

    22. 10. 19.00   Prokletí (režie Oliver Frljić, Teatr Powszechny, Varšava)

    24. 10. 19.00   Dynastie (režie Michal Dočekal, Divadlo Husa na provázku, Brno)

    25. 10. 19.30   Jak sbalit ženu 2.0 (režie F. X. Kalba, Divadlo pod Palmovkou)

    26. 10. 19.00   Anna Franková (režie Šimon Spišák, Nové divadlo, Nitra)

    28. 10. 19.00   Nejsme barbaři! (režie Vilmos Vajdai, Katona József Színház, Budapešť)

    29. 10. 19.00   Tenkrát v Bratislavě (režie Patrik Lančarič, Slovenské komorní divadlo, Martin)

    31. 10. 19.00   Divadelník (režie Agnieszka Olsten, Teatr Stefana Jaracza, Lodž)

    Předprodej festivalových inscenací přes goout.cz a na pokladně Divadla pod Palmovkou. Sledujte web festivalu http://www.divadlopodpalmovkou.cz/palm-off-fest#program

    • Autor:
    • Publikováno: 19. října 2017

    Komentáře k článku: O demokracii, xenofobii i uprchlictví na Palmovce

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,