Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny >

    Patří archiv do centra či na periferii?

    Asi by bylo podivné, kdyby Národní divadlo stálo třeba v takových Stodůlkách. Nebo kdyby Národní galerie měla hlavní výstavní prostory kdesi za Prahou. To, co je v centru města, je zkrátka i v centru pozornosti (veřejnosti, politiků i médií). A naopak. Je zvláštní, že ministerstvo kultury či pražský magistrát necítí podobnou potřebu v případě Národního filmového archivu (NFA), jehož sídlo se má přesunout na okraj Prahy, do Nových Butovic. Cožpak si film za více než sto let své existence nevybudoval pověst kulturního dědictví, jež je součástí žité přítomnosti?

    Slovo archiv možná vyvolává v části veřejnosti představu čehosi zakonzervovaného, co využívá jen hrstka odborníků. Součástí archivu je však kino Ponrepo s bohatým programem, které dvakrát denně láká na poklady dávné i nedávné filmové historie. Archiv provozuje i knihovnu a malé knihkupectví filmové literatury a uvažuje se do budoucna i o videotéce, výstavách a dalších službách. Těžko však očekávat větší zájem veřejnosti právě v Nových Butovicích.

    Archiv skutečně akutně potřebuje nové a hlavně jednotné sídlo – léta už funguje v několika nevyhovujících pronajatých prostorách roztroušených po Praze i v depozitáři v Hradištku pod Medníkem. Věčné pendlování vzácným filmům škodí a v některých podnájmech už navíc nejde z vlastnických důvodů pokračovat. A stejně tak léta funguje archiv na periferii veřejného zájmu. Nový ředitel NFA Michal Bregant, který nastoupil po Besserem podivně odvolaném Vladimíru Opělovi (podstatou této kauzy, které jsme se věnovali v LtN č. 48 z 1. 12. 2011, byly mimochodem neprůhledné ministerské zakázky související právě s novostavbou v Butovicích), postavil svůj vítězný projekt zejména na tom, že chce archiv více otevřít veřejnosti a zviditelnit jeho význam a možné využití pro veřejnost. Bregant by rád pro archiv získal starší budovu v centru Prahy, která by se mohla uvolnit díky plánovanému zeštíhlování ministerstev. Její rekonstrukce by podle něj navíc byla finančně méně nákladná, než novostavba v Butovicích.

    12. února proto zveřejnila skupina filmařů a odborníků v čele s dokumentaristy a pedagogy Helenou Třeštíkovou a Vítem Janečkem a kameramanem Markem Jíchou petici, která apeluje na zachování sídla NFA v centru Prahy. Dosud ji podepsalo přes 1 400 lidí. Podle organizátorů petice je načase, aby představitelé státu pro celý segment audiovize, která trpí mimo jiné stále neexistujícím kinematografickým zákonem, konečně něco pozitivního udělali.

    Kamila Boháčková

    Literární noviny číslo 9/2012
    vyšly 1. března 2012.

    www.literarky.cz
    [email protected]


    Komentáře k článku: Patří archiv do centra či na periferii?

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,