Divadelní noviny > Kontext Zprávy
Petice za odvolání Antonína Staňka
Petice podle § 1 zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním
///
Premiér ČR
Ing. Andrej Babiš
Úřad vlády ČR
Nábřeží Edvarda Beneše 4
118 01 PRAHA 1
Předseda ČSSD
Jan Hamáček
Úřad vlády ČR
Nábřeží Edvarda Beneše 4
118 01 PRAHA 1
…
Vážený pane premiére, vážený pane předsedo,
Dne 18. dubna 2019 odvolal ministr kultury Antonín Staněk s okamžitou platností z funkce generálního ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Své rozhodnutí zdůvodnil ztrátou důvěry a údajnými hospodářskými a manažerskými pochybeními.
Vedením Národní galerie Praha pověřil ministr Staněk krizového manažera Ivana Morávka, který má situaci v instituci „konsolidovat“ a zároveň zajistit kontinuitu výstavních plánů, zahraničních spoluprací a přípravu klíčových projektů. Vedením Muzea umění Olomouc byl pověřen dosavadní zástupce ředitele Ondřej Zatloukal.
K naprosto nestandardnímu a bezprecedentnímu způsobu odvolání představitelů obou institucí chceme my – níže podepsaní zástupci kulturních institucí, organizací, iniciativ a občané – uvést následující:
Je nesporné, že navzdory dlouhotrvajícímu podfinancování činnosti Národní galerie Praha se generálnímu řediteli Jiřímu Fajtovi během relativně krátkého období od jeho nástupu do funkce v roce 2014 podařilo probudit do té doby „spící instituci“. Pod jeho vedením došlo k významným pozitivním změnám, které přivítala odborná i laická veřejnost. Násobně stoupla návštěvnost a svým výstavním programem se Národní galerie Praha zařadila mezi prestižní evropské výstavní instituce.
Je nesporné, že dva předchozí ministři kultury Daniel Herman a Ilja Šmíd neshledali v činnosti a hospodaření Národní galerie Praha ani Muzea umění Olomouc žádná vážná pochybení, která by vyžadovala jakákoli opatření či zásah ze strany MK ČR.
Je nesporné, že v současné chvíli je ohrožena kontinuita výstavních projektů a významných zahraničních spoluprací Národní galerie Praha a také finanční podpora ze strany partnerů a sponzorů, pro něž byla kredibilita této instituce zaručena právě profesionalitou a odborností Jiřího Fajta. Ohrožena je i plánovaná rekonstrukce budovy Veletržního paláce a vypsání mezinárodní architektonické soutěže, stejně jako budoucí spolupráce s Centre Pompidou v Paříži.
Ve svém prohlášení ministr Antonín Staněk mimo jiné uvedl, že není možné, aby pan Jiří Fajt „svým osobnostním selháním poškozoval jméno České republiky mezinárodně“. Jak dokazují pobouřené reakce zahraniční odborné veřejnosti – vyjádření představitelů 33 předních zahraničních kulturních institucí, které bylo zasláno premiéru Andreji Babišovi –, je to právě odvolání generálního ředitele Jiřího Fajta a související podaná trestní oznámení, které reputaci Národní galerie Praha a potažmo české kultury poškozují zásadním způsobem.
Zásadním způsobem ministr také poškodil dobré jméno a mezinárodní program Muzea umění Olomouc, když pro odvolání jeho ředitele Michala Soukupa použil zkreslené a zavádějící argumenty.
O případných personálních změnách ve vedení Národní galerie Praha se ještě v lednu letošního roku ministr Staněk vyjadřoval jako o „spikleneckých teoriích“. Také v případě Muzea umění Olomouc ministr v médiích prohlásil, že v instituci žádné personální změny nechystá.
Je nesporné, že způsob odvolání Jiřího Fajta a Michala Soukupa z funkcí – ať už jde o načasování (těsně před velikonočními svátky a cestou prezidenta republiky a ministra kultury do Číny), způsob a forma (tisková konference oznámená médiím 90 minut před jejím zahájením) – stejně jako deklarované důvody, argumentace a rétorika vykazují znaky plnění politické objednávky a připomínají praxi normalizačního období před rokem 1989.
Nabízí se dvě vysvětlení: politické zadání či čirá nekompetence. V horším případě obojí.
Je nesporné, že tímto svým neobhajitelným krokem vysílá ministr kultury a potažmo celé ministerstvo kultury jasný signál, že o kulturu a její pozitivní roli ve společnosti zde opravdu nejde. Rychlost a „lehkost“, s níž byli s okamžitou platností a bez prokázaných důvodů odvoláni ředitelé dvou předních sbírkotvorných institucí v zemi, současně svědčí o nepředvídatelnosti jednání ministerstva kultury České republiky a je v přímém rozporu s jeho deklarovaným posláním.
Tato skutečnost je pro nás mimořádně alarmující. Z důvodu nekompetence, ztráty důvěry a selhání Antonína Staňka ve funkci nejvyššího vládního představitele pro oblast kultury Vás tímto vyzýváme, vážený pane premiére, abyste z této situace vyvodil důsledky a navrhl prezidentovi republiky odvolání Antonína Staňka z funkce ministra kultury.
Současně Vás vyzýváme, vážený pane předsedo ČSSD, aby vaše strana jako koaliční partner podpořila odvolání Antonína Staňka z funkce ministra kultury.
V Praze dne 24. 4. 2019
///
Podpisové archy jsou k dispozici v řadě divadel, galerií a dalších institucí, nebo zde.
…
Stanovisko MK (právní důvody) k odvolání Jiřího Fajta a Michala Soukupa z funkcí: zde.
///
Více na i-DN:
I nezávislá divadla žádají odchod Staňka
Právní důvody odvolání ředitelů obou muzeí
- Autor: DN
- Publikováno: 27. dubna 2019
Komentáře k článku: Petice za odvolání Antonína Staňka
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)
Jiří Hořava
Signatářům petice.
Nepochybuji, že přivydělat si 100 000,- každý měsíc po večerech jako pan Fajt vám všem přijde normální. V této zemi je řada lidí, kteří obdobnou činnost provádějí zadarmo či s vlastním prodělkem.
Osobně mám velmi špatné zkušenosti s institucemi jako UPM a NG Praha, setkal jsem se sprostými podrazy (MU Olomouc), byl jsem okraden (Správa pražského Hradu), k mé rozsáhlé publikační činnosti mně kladou překážky (UPM Praha), jako člověk mimo tyto mafiánské struktury nemám šanci dostat grant, přitom moje práce převyšují vše, co na tato témata dosud vyšlo. Knihy si musím financovat sám.
Také vám to připadá v pořádku?
Jiří Hořava, autor osmi monografií z oblasti výtvarného a užitého umění.
29.04.2019 (19.36), Trvalý odkaz komentáře,
,Josef Herman
Pane Hořavo,
můžete mít nevím jak špatné zkušenosti s „mafií“, o níž píšete, ale kvůli tomu podporujete evidentně politický mocenský zásah do zřejmě nejdůležitější instituce výtvarného umění u nás. Ti, co nám teď vládnou, dobře vědí, že stačí počechrat závist nějakou sumou a mají vyhráno. Je to smutné. Nevím, jak je to s tím milionem, ale ministr nepředložil nic věrohodného, neboť onen honorář pana Fajta se jednoznačně nemohl obejít bez součinnosti MKČR – copak v hospodaření vykryjete nějak milion?? Ministr Staněk sotva mohl něco „objevit“, jak tvrdí, zatím to všechno jednoznačně ukazuje na hledání záminky, kterou by splnil zadání shora. Pokud tomu tak opravdu není, pak pan ministr musí předložit podstatnější důkazy, zatím má v ruce možná špatně zúřadovaný možná vysoký (neumím a nechci to posuzovat) honorář, nikoli důvod na „vturánového“ padáka. Nezlobte se, podle mne se na to nedíváte správně.
29.04.2019 (22.33), Trvalý odkaz komentáře,
,Jiří Hořava
Vážený pane Hermane,
naznačil jsem, limitován pár řádky, že mám prostě velmi špatné zkušenosti s centrálními institucemi.
Pracuji na výstavách, píšu knihy, většinou bez jakékoliv odměny a nejčastěji zdarma, za své. Píšu o mafii zcela záměrně – pokud pro své knihy potřebuji fotografie, většina institucí mně je naúčtuje, ačkoliv jde o jednoznačně nekomerční aktivity. Ale kamarádi mezi sebou si to poskytují zdarma, nebo za úplně jiné ceny. A některé instituce (UPM) například neposkytnou ani reprodukční práva. Pokud je pravda, že pan Fajt si po večerech přivydělával cca 100 000 měsíčně, je to urážka mnoha vzdělaných pracovitých lidí, kteří nemají základní plat ani na úrovni poloviny tohoto „vedlejšáku“. (a je mně jedno, jestli to požehnal nějaký úředník, nebo si to přiklepl sám ředitel)
Píšu opakovaně ve svých knihách, jak autoři z NG i UPM dostanou granty, kolektiv vytvoří knihu a pak jim spřátelená komise přiklepne titul „kniha roku“, ačkoliv odborně je to plné hrubých chyb!
O některé z mých knih si píší významní historici umění ze zahraničí, naše centrální instituce to permanentně ignorují.
Právě jsem likvidoval výstavu v Teplicích, přikládám odkaz.
Nejen koncepci a popisky a průvodní texty jsem dělal zdarma, ale sám jsem zabalil a vybalil 500 exponátů, nainstaloval, poté opět zabalil k transportu. Úroveň této výstavy byla k danému tématu vyšší, než kdo a kdy v Čechách udělal.
Pro mne je jednoznačný závěr, že jsou v této zemi i občané druhé kategorie. Pan Fajt patří prostě k lepším lidem.
Jsou to mé dlouholeté zkušenosti, mé názory.
Zdravím Vás Jiří Hořava.
https://www.genusplus.cz/zblizka/regionalni-um/firma-graniton-rydl-a-thon-uvedla-svijany-do-prestiznich-sbirek-keramiky
07.05.2019 (17.00), Trvalý odkaz komentáře,
,Josef Herman
Pane Hořavo,
rozumím vám, také nemám zrovna dobré zkušenosti z branže a nemyslím, že je za co kritizovat jen politiky, píšu o tom opakovaně. Jen bych nepodporoval podobné vyhazovy. Podle mne v roce 2019 nemá být někdo jmenován a odvoláván, ale má dostat pracovní smlouvu a s ní větší nezávislost i větší zodpovědnost za své činy. Nic víc, nic méně.
Mějte se dobře
07.05.2019 (20.17), Trvalý odkaz komentáře,
,Jiří Hořava
Pane Hermane,
děkuji za reakci. I když máme různé názory vážím si toho, že jste první, kdo odpověděl. Psal jsem v posledních letech opakovaně do různých médií, asi dvakrát jsem na dotaz dostal nějakou zamítavou odpověď (ve smyslu „nemáme, nedáme“), ale valná většina zůstala bez reakce.
Jinak v principu bych s Vámi souhlasil, že jakýkoliv delikt by místo vyhazovu měl být vyšetřen (policie, soudy), ale při tom, jak to tady funguje pomalu, by i zločinci setrvali na svém místě do důchodu.
Přeji hezký máj JH.
08.05.2019 (7.50), , Trvalý odkaz komentáře,
DN
Oficiální reakce
ministra kultury Antonína Staňka na tuto petici zveřejněné 26., resp. 27. dubna na webových stránkách MK:
https://www.mkcr.cz/novinky-a-media/quotzakony-musi-dodrzovat-kazdy-z-nasquot-reakce-ministra-kultury-na-petici-umelcu-4-cs3264.html
https://www.mkcr.cz/novinky-a-media/pravni-duvody-k-odvolani-reditele-muzea-umeni-olomouc-4-cs3265.html
30.04.2019 (0.10), Trvalý odkaz komentáře,
,Lubomír Kylar - hudebník
Připojuji se k odvolání pana Staňka.
29.05.2019 (14.08), Trvalý odkaz komentáře,
,Jiří Hořava
Vážený pane Hermane,
současně adresuji i jednotné kulturní frontě, signatářům petice. Navazuji na předchozí korespondenci k tématu.
Ve světle posledních informací z tisku se nemohu nezeptat:
opravdu nikomu nevadí chamtivost pana Fajta – prosazovaný nákup deskového obrazu, který nikdo nekoupil v Německu za 3 miliony a náhle jej nutně potřebuje NG Praha? A těch směšných 65 milionů, stát si to může dovolit, že?
Všichni z oboru o prodeji obrazu věděli předem. Opravdu si někdo myslí, že galeristé z Čech by to nekoupili, pokud by neviděli možnost profitu???
Prosazovaná kupní cena pro NG je velmi mírně řečeno mnohonásobně nadhodnocená.
Staří Římané se vždy ptali Cui prodest??
Pro mladší latinou nedotčené – Komu to prospěje?
Opravdu nikomu nevadí zlodějna za bílého dne?
Jen jsem si potvrdil své předchozí názory a trvám na tom, že odvolání generálního ředitele NG bylo zcela na místě.
A jsem rád, že mám ve svém okruhu přátel mnoho lidí, kteří nazývají věci pravými jmény a myslí si, že krást a lhát se nemá. Na rozdíl od většiny populace.
S úctou Jiří Hořava.
11.09.2019 (6.44), Trvalý odkaz komentáře,
,Josef Herman
Vážený pane Hořavo,
vadí mi věci, o kterých píšete. A nijak neobhajuji pana Fajta, ale vyžaduji politiky, kteří se opravdu starají o svůj resort a vyhazují někoho ne pro politickou zakázku, která je nyní už zřejmá, ale po důkladném prověření a zdůvodnění vyhazovu. A po důkladném zvážení postupu, aby neohrozili vlastní instituci. Nic z toho Staněk nezvážil, jen Fajta vyhodil, tak nejedná politik. Na iDN jsem Staňkovi vystavil účet úspěšnosti, je to zdrcující, když jen porovnáte, co měl udělat a co udělal. Chápu, že vás Fajt štve, ale kvůli tomu chcete adorovat Staňka? Zamyslete se prosím nad tím, co ještě dobrého podle vás udělal. To by mě zajímalo.
15.09.2019 (12.59), Trvalý odkaz komentáře,
,Jiří Hořava
Vážený pane Hermane,
nikdy a nikde jsem pana Staňka neadoroval. Doktor Fajt mne osobně neštve, to také není pravda. Vadí mně mnoho věcí, které jsem dříve zmínil. Nikoliv osoby, ale skutky !!
Například nákup zmíněného obrazu – velmi podrobně a dle mého soudu výstižně o tom napsal dr. Vaněk na artalk, kde jsem to také komentoval. A je jedním z mála – řada lidí je stejného názoru, ale bojí se vystoupit proti vlivným. Vím, že nic z toho nemohu změnit, ani ovlivnit. Ale trvám si na svém, že na lumpárny a zločiny se má alespoň upozorňovat.
A slibuji, že už nebudu komentovat, všichni, kdo máme nějakou důležitou práci (myslím nás oba), bychom se měli věnovat jí, nějakým trvalejším hodnotám.
S úctou MUDr. Jiří Hořava.
28.09.2019 (5.58), Trvalý odkaz komentáře,
,Vladimír Hulec
Pane Hořavo,
nevstupuju do diskuse kolem ministra Staňka a pana Fajta, ale vystupuju proti Vašemu tvrzení (a lidem, jsou-li tací): „řada lidí je stejného názoru, ale bojí se vystoupit proti vlivným“. Neznám kolem sebe nikoho, kdo by se bál vystoupit proti jinému, byť většinovému názoru, nebo – jak říkáte – názoru vlivných. Možná proto, že se pohybuju v oblasti kritiky. Jen tak ale mohl přijít listopad 1989 a to je jeho odkaz. A pokud takoví, o kterých píšete, jsou, zaslouží si vládu diktátorů, neb nejsou schopni se sami o sebe postarat. Jsou-li tedy kolem Vás tací, ať jim vládnou Staňkové, Fajtové či jakékoli jiné „vlivné“ osobnosti. Mohu-li parafrázovat Nerudu: Bude-li každý z nás z hovínka, je celý národ v… háji.
28.09.2019 (11.38), Trvalý odkaz komentáře,
,