Divadelní noviny Aktuální vydání 1/2025

Kulturní měsíčník pro divadlo a jiné umělecké obory

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

1/2025

ročník 34
25. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Plně podporujeme cíl petice Resistance Now

    Národní divadlo se zařadilo mezi významná divadla, opery a galerie z 39 zemí, které vyzývají Evropský parlament, aby chránil nezávislost kulturních organizací.

    Ředitelé téměř 200 významných kulturních subjektů, které zastupují tisíce umělců působících v divadlech, galeriích, na festivalech a v opeře, se společně postavili proti bezprostřednímu ohrožení umělecké svobody a nezávislé kultury a podepsali otevřený dopis s názvem Postavme se na odpor: Za svobodnou kulturu (Resistance Now: Free Culture). V něm vyjadřují obavy z „útoků, zákazů, propouštění a škrtů“ směřujících proti kulturním institucím v Maďarsku na Slovensku /zde/, jejichž cílem je podkopat „rozmanitou evropskou kulturu“. Podobný vývoj nyní reálně hrozí v dalších evropských zemích, zejména v Nizozemsku, Francii a Německu. Začátkem listopadu demonstranti z bulharských ultranacionalistických skupin násilně zabránili /zde/ uvedení premiéry hry v Národním divadle Ivana Vazova v Sofii, kterou nastudoval americký herec a režisér John Malkovich.

    Tento znepokojivý vývoj, kdy nacionalistická hnutí cíleně ohrožují evropskou kulturní rozmanitost, se stal podnětem k sepsání zmíněného otevřeného dopisu Evropskému parlamentu Resistance Now: Free Culture /zde/, jehož autory jsou Milo Rau a Artemis Vakianis (ředitelé Wiener Festwochen z Rakouska), Matej Drlička (odvolaný ředitel Slovenského národního divadla, Slovensko) a Vasil Vasilev (generální ředitel Národního divadla Ivana Vazova, Bulharsko) ve spolupráci se sítí veřejných divadel European Theatre Convention (ETC), platformou Prospero – Extended Theatre a sítí Opera Europa.

    Mezinárodně uznávaní první signatáři, mezi nimiž jsou Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka (umělečtí ředitelé Činohry Národního divadla v České republice), Krzysztof Warlikowski (umělecký ředitel divadla Nowy Teatr z Polska), Tiago Rodrigues (ředitel Avignonského festivalu ve Francii), Iris Laufenberg (umělecká ředitelka divadla Deutsches Theater z Německa), Gianina Carbunariu (režisérka a dramatička z Rumunska), Mattias Anderson (umělecký ředitel divadla Royal Dramaten ze Švédska) a Peter de Caluwe (generální a umělecký ředitel opery La Monnaie / De Munt z Belgie), společně vyzývají poslance Evropského parlamentu, aby „konečně zaujali jednoznačné stanovisko“ k nezávislosti kultury a přijali Akt o svobodě kultury jakožto nástroj ochrany umělců, který se stane součástí právního státu. Evropská unie je založena na otevřenosti kulturního života jednotlivých zemí a jejich svobodné spolupráci, píše se v dopise. Pokud zmizí, přijde evropský projekt o svou duši a svůj smysl.

    Postavme se na odpor: Za svobodnou kulturu (Resistance Now: Free Culture)

    Dopis byl představen na setkání během debaty 30. listopadu divadle Maillon ve Štrasburku /zde/ za přítomnosti Catherine Trautmann, bývalé poslankyně Evropského parlamentu a bývalé francouzské ministryně kultury, a byl rovněž zveřejněn v několika předních evropských médiích.

    V českém překladu dopis naleznete na webových stránkách Národního divadla /zde/. Jde o společný krok významných kulturních institucí z 39 zemí, mezi nimiž jsou všechny členské státy EU, který nemá obdoby. Navazuje na předchozí aktivity organizátorů petice, například turné Resistance Now a na projekt Wiener Festwochen Svobodná vídeňská republika Milo Raua a Artemise Vakianise, na akce a konference pořádané European Theatre Convention (ETC), největší evropskou sítí veřejných divadel, a na aktivity sítě Opera Europa a platformy Prospero – Extended Theatre.

    Lukáš Trpišovský, umělecký ředitel Činohry Národního divadla v Praze, k dopisu uvedl: Za hranicí České republiky se v myslích politiků stává normou, že si berou kulturu jako rukojmí svých politických zájmů. Je to odraz pokusů o oklešťování svobodného dialogu ve společnosti. V roce, kdy si připomínáme 35. výročí od sametové revoluce, je to smutné zjištění, ke kterému nesmíme zůstat lhostejní.

    Milo Rau, umělecký ředitel Wiener Festwochen | Svobodné vídeňské republiky formuloval vlastní postoj: Evropská kultura čelí krizi. Tyto problémy se vyskytují na celém kontinentu, a proto musíme konat hned, jinak spolu s kulturou zanikne i samotný projekt mírové evropské integrace.

    Výkonná ředitelka ETC Heidi Wiley dodává: Skutečnost, že se podařilo spojit tolik organizací nejen z celé Evropy, ale i z mimoevropských zemí za jedním jasným cílem, je zcela výjimečná. Společně požadují, aby evropské instituce zajistily ochranu umělecké svobody a nezávislosti kulturních institucí a umožnily jim vytvářet otevřené a demokratické prostředí, které dokáže odolat zastrašování a politickým zásahům.

    Umělecká ředitelka divadla Maillon Barbara Engelhardt k tomu doplnila: Rozmanitost myšlení a svoboda projevu jsou pilířem evropského projektu. Na těchto hodnotách vždy stála i naše práce v divadle Maillon, a proto plně podporujeme cíl této petice, jímž je zabezpečit větší uměleckou svobodu po celé Evropě.

    ///

    O Milo Rauovi a Vídeňském festivalu (Wiener Festwochen)
    Vídeňský festival (Wiener Festwochen) byl založen v roce 1951 a je jedním z nejvýznamnějších světových uměleckých a kulturních festivalů s radikálním společensko-politickým přesahem. Každoročně v květnu a červnu se do Vídně na šest týdnů sjedou nejlepší umělci z celého světa, aby zde vytvořili nová převratná díla v oblasti divadla, hudby, tance, výtvarného umění nebo jakékoli fúze těchto oborů. Pod vedením uměleckého ředitele Milo Raua byla na Vídeňském festivale v roce 2024 vyhlášena Svobodná vídeňská republika.
    festwochen.at

    O síti ETC
    European Theatre Convention (ETC) byla založena v roce 1988 a jde o největší síť veřejných divadel v Evropě.  Tato umělecká organizace podporuje evropské divadlo jako živou platformu pro dialog, demokracii a vzájemnou spolupráci, jež odráží a zapojuje současné rozmanité publikum a měnící se společnost. Grantové programy a akce pořádané ETC slouží na podporu vzájemných vztahů, profesního rozvoje a umělecké spolupráce divadelníků v celé Evropě. Představuje divadlo jako klíčovou uměleckou formu jednadvacátého století. ETC má 70 členů ze 32 zemí a je podporována z programu Evropské unie „Kreativní Evropa“.
    europeantheatre.eu

    O divadle Maillon
    Celým názvem Maillon, Théâtre de Strasbourg – Scène européenne, toto divadlo staví svou originální tvorbu odrážející evropský kontext na repertoáru složeném z multidisciplinárních, mezinárodních a důsledně současných inscenací. S podporou veřejnoprávních orgánů se z něj stala kulturní instituce s jasným názorem, která podporuje uměleckou tvorbu a nabízí evropské tvůrčí centrum, jež se snaží oslovovat diváky z různých prostředí a s různým kulturním zázemím.
    maillon.eu

    O síti Opera Europa
    Opera Europa je významná servisní organizace pro profesionální operní soubory a operní festivaly v celé Evropě. V současné době poskytuje služby více než 240 členům ze 46 zemí.
    opera-europa.org

    O platformě Prospero – Extended Theatre
    Prospero – Extended Theatre sdružuje deset partnerských organizací (devět divadel a evropskou kulturní stanici ARTE) z devíti členských zemí EU. V rámci tohoto projektu (který je naplánován na období 2020 až 2025) probíhá spolupráce mezi partnery, jejich týmy a diváky a zúčastněnými umělci s cílem nově nastavit proces produkce a šíření divadelních her a inscenací, zejména prostřednictvím streamovací platformy projektu.
    prospero-theatre.eu

    Petici můžete podepisovat zde.

    ///

    Více na iDN:

    Postavme se na odpor: Za svobodnou kulturu

    • Autor:
    • Publikováno: 2. prosince 2024

    Komentáře k článku: Plně podporujeme cíl petice Resistance Now

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,