Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Příloha

    Plzeň 2015

    V dnešním vydání si přečtete další informace nejen o sezoně nového cirkusu, ale i o dalších připravovaných akcích v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Do Plzně přijíždí osm předních mezinárodních souborů z Francie, Itálie, Španělska, Kanady a Švýcarska, které vybral umělecký šéf Petr Forman. Výsledkem bude celá sezona nového cirkusu – od ledna do listopadu, která nabídne přes 60 představení pro více než 20.000 diváků… V dnešním článku představíme nabídku od června 2015 (a něco navíc).

    L’illustre famille Burattini (Francie):  Le Jabberwock FOTO REGIS NARDOUX

    L’illustre famille Burattini (Francie): Le Jabberwock FOTO REGIS NARDOUX

    L’Illustre Famille Burattini (Francie): Le Jabberwock

    Burat a Rita Burattini jsou skutečnými pouličními umělci v pravém slova smyslu. Putují za diváky od města k městu, od vesnice k vesnici. Hrají na ulici, ve stanu, na náměstích i v karavanu. Jejich představení Le Jabberwock je plné správného drsného pouličního humoru, který trochu uráží a zároveň vzrušuje. Dotýká se naší ješitnosti a hrdosti, ale současně odzbrojuje pravdivostí, upřímností a humorem. Budí salvy smíchu a dojímá svou poetikou, líčí Petr Forman. Představení je určeno dětem i dospělým, neboť, jak tvrdí soubor: Humor je jen jeden. A je podezřelé dělit publikum na „dětské“ a „dospělé“.

    Cirque Alfonse (Kanada): Timber!

    Z Kanady přijede do Plzně soubor Cirque Alfonse s představením Timber! Jeho název, v překladu „dřevo“, ukazuje to, co uvidíte: scéna je plná prken, špalíků, dřevěných kol a nábytku. Ze všeho dýchá vůně právě nařezaného materiálu, který tvoří základ pro neuvěřitelné akrobatické kousky kanadského souboru, ke kterým používají i skutečné nástroje z venkovské farmy. Originální téma, vynikající živá hudba, dokonalá akrobacie, jednoduchost, srozumitelnost, humor a veliká hravost, těmito slovy charakterizuje Petr Forman toto rodinné představení. Z inscenace dýchá energie, radost, síla i pestrost. Soubor si od vzniku v roce 2005 získal již mnoho fanoušků a obdivovatelů v Evropě i Kanadě. Pochází z malého městečka Saint-Alphonse-Rodriguez a pro představení se jeho členové, jak dokládají například téměř zálesácké kostýmy, inspirovali venkovskými kořeny. Zároveň všichni prošli velkými soubory nového cirkusu, například 7 Fingers, Cirque du Soleil, Cirkus Cirkör nebo švýcarským Cirque Starlight.

    Bêtes de foire (Francie)

    S komorním představením Bêtes de foire zavítají ve vlastním stanu do Plzně manželé Laurent Cabrol a Elsa DeWitte. Uvidíte představení postavené nejen na žonglérských a loutkářských schopnostech, ale také na zkušenostech, které nasbírali za svého bohatého kočovného života s mnoha předními evropskými soubory, doplňuje Petr Forman.

    Akoreacro (Francie): Klaxon

    Šest akrobatů, pět hudebníků a jeden splašený klavír – to jsou základy představení Klaxon francouzského souboru Akoreacro, který nabídne ve svém šapitó špičkovou akrobacii. Realita se střetává s fantazií – a to vše v neuvěřitelně vysokém tempu, říká Petr Forman.

    Slet sokolů v rytmu současného tance

    K unikátnímu spojení dojde v Plzni v červnu 2015: člen souboru Les SlovaKs, choreograf Petr Jaško, vytvoří choreografii ku příležitosti Sletu sokolů. Nejen jako poctu seniorům a vzdání holdu stáří, které bylo v naší zemi v minulých dobách odsouváno do ústraní, ale též z přirozené potřeby ukázat, že starší generace může být pro společnost i mladé lidi stále inspirací a příkladem, vysvětluje Petr Forman. Hudbu pro slet skládá právě Simon Thierrée, dlouholetý spolupracovník slovenského souboru.

    Světovar: Kulturní fabrika

    Budoucí prostor nejen pro festivaly Divadlo či Tanec Praha

    Na jaře příštího roku se v Plzni po roční rekonstrukci otevře bývalý pivovar a pozdější armádní areál, kde v rámci projektu Evropské hlavní město kultury 2015 vzniká moderní kulturní a společenské centrum. Takzvaná „Kulturní fabrika Světovar“ využije inspirativní dispozice bývalých industriálních budov: vzniknou zde čtyři víceúčelové sály, kavárna, zkušebny, tvůrčí ateliéry, administrativní prostory i rezidenční byty pro umělce.

    Světovar se stane jedním z klíčových dějišť programu Evropského hlavního města kultury v roce 2015 a dál. Prostor pojímáme jako kulturní fabriku, ve které se bude potkávat kultura, rozvoj tvůrčího podnikání i spolkový život obyvatel Slovan a celé Plzně. Našimi hlavními tématy je propojování umění a businessu v rámci kreativního inkubátoru, práce s veřejným prostorem prostřednictvím architektonické dílny a využívání tvůrčích uměleckých rezidencí, což je ideální nástroj pro dlouhodobé pobyty zahraničních umělců. Vize se momentálně snažíme naplnit intenzivním jednáním a pro každé z témat oslovujeme zahraniční sítě a partnery. Máme již také poměrně jasnou představu o podobě interiérů a připravujeme jejich konkrétní využití. V těchto dnech probíhají schůzky s potenciálními uživateli, kteří zde chtějí pořádat jednorázové akce, pronajímat si ateliéry nebo se plánují zapojit do kreativního inkubátoru. Počítáme samozřejmě i se zapojením místní komunity, bude tu místo pro dětské divadlo, seniorský klub nebo komunitní zahradu, plzeňští včelaři plánují na střeše umístit úly a připravit praktické přednášky o včelaření. V pravidelné nabídce budou divadelní dílny, kurzy animace nebo školička akrobacie, vyjmenovává programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

    Vizualizace 4x4 Culture Factory Světovar (exteriér–náměstí)  FOTO HELIKA, A. S.

    Vizualizace 4×4 Culture Factory Světovar (exteriér–náměstí) FOTO HELIKA, A. S.

    Mezi tradiční akce, které by se zde měly v příštím roce odehrát, patří Mezinárodní festival Divadlo nebo Tanec Praha. Těšit se můžete také na akce nové, za něž lze jmenovat například Festival nového cirkusu nebo Festival mimoevropských kultur, který bude o víkendech představovat umělce a kulturu z celého světa, doplňuje Jiří Sulženko.

    Současný tanec v Plzni 2015

    Plzeň v roce 2015 nebude patřit pouze novému cirkusu, ale všem dalším divadelním žánrům včetně současného tance. Hned dvě představení zde uvede přední evropský soubor Les SlovaKs, který tvoří pět výjimečných slovenských tanečníků se zkušenostmi z proslulých souborů, jako například Ultima Vez, Rosas, Akram Khan Company či z práce s choreografy Davidem Zambranem nebo Sidi Larbi Cherkaouim. Všichni žijí a pracují v Bruselu, kam se přestěhovali po studiu taneční akademie v Banské Bystrici.

    Les SlovaKs: Fragments  FOTO BART GRIETENS

    Les SlovaKs: Fragments FOTO BART GRIETENS

     

    Choreografie Journey Home spojuje živelný, fyzický a nespoutaný současný tanec se slovenskou lidovou tradicí, humorem a živou hudbou. Lidový tanec je pro nás zdrojem inspirace. Ne abychom rekonstruovali jeho podobu, ale abychom našli a využili to, co je v něm cenné. A to nabízíme divákům přetavené do ryzího současného tance, vysvětluje Martin Kilvády, jeden ze členů souboru.

    V Journey Home členové Les SlovaKs využívají jako základ choreografie vlastní osobní příběhy, ze kterých na pódiu vzniká kaleidoskop složený z extatického a totálního tance. Emoce, fantazie a historie tak hrají na jevišti velkou roli. Podle dalšího člena Antona Lachkého se inspirací také stala slovenská tradice tanečních večerů, které se skládají z tanců z mnoha různých regionů. Každý má během programu své místo a správný čas, všechny jsou stejně důležité a všechny tvoří jeden celek, i když se liší svým temperamentem, náladou i historií, říká. Milan Herich, další člen, dodává: Ačkoliv jsme opět ovlivněni slovenskou lidovou tradicí, své příběhy vyprávíme jazykem současného tance. A Peter Jaško uzavírá: Důležité zůstává to, že i v tomto představení tančíme ze srdce a sdílíme spolu radost z tance. Živá hudba tvoří u Les SlovaKs důležitou součást choreografie, doplňuje z jiné perspektivy tanec na jevišti. Pro soubor ji během představení vytváří živě skladatel Simon Thierrée, dlouholetý spolupracovník souboru. Opět se zde bude setkávat současná hudba s lidovými vlivy, říká. Klávesy, housle, efekty, zpěv, samply s nahranou hudbou komorního souboru – to vše vytváří zvukovou a hudební koláž, kdy může dojít i k prolnutí tanečníků a hudebníka – někdy se připojí k hraní na některý nástroj tanečník, jindy se objeví hudebník uprostřed scény a pohybu.

    Les SlovaKs: Journey Home  FOTO Herman Sorgeloos

    Les SlovaKs: Journey Home FOTO Herman Sorgeloos

    Pro druhou choreografii Fragments, která bude v Plzni uvedena, si jako výchozí vzali členové souboru Les SlovaKs již existující hudbu. Z jedné části ji složil opět Simon Thierrée původně pro čtyřicetičlenný orchestr. Z druhé části se členové rozhodli pro využití hudby, kterou znají z domova – retro písně slovenské zpěvačky Melanie Ollaryové. Výsledkem je taneční představení, které je zábavné, se špičkovým tancem, zároveň expresivní a velmi dojemné, uvádí Petr Forman. Výjimečné je, že úplně poprvé budou Les SlovaKs vystupovat s živým orchestrem – za doprovodu Plzeňské filharmonie.

    K dalším lákadlům sezony současného tance bude patřit hostování bratrů Bubeníčkových v červenci 2015.

    Připravil Jiří Sedlák, Plzeň 2015

    www.plzen2015.cz

    • Autor:
    • Publikováno: 15. dubna 2014

    Komentáře k článku: Plzeň 2015

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,