Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Podoby – Poznámky k dějinám hasičství ve 20. století i v tomhle

    Motto: Zase se pletu do oboru, o kterém skoro nic nevím.

    V šedesátých letech shořel rohák na Perštejně, kde byla naše oblíbená denní vinárna zvaná Chlupatá noha s panem vrchním Jeřábkem. Nechával nám obrovský sekyry a my je pak s navršením se studem vraceli. Kdybychom je nevrátili, nebo někdo odešel k Abrahámovi, stejně by neprodělal. Pan Jeřábek.

    Dům na Perštejně shořel a baráky kolem nečaply. Tomu se říká odborně založenej požár. Možná, že v hasičský hantýrce je to jinak. Pak tam postavili obchodní dům Máj. Pracovali tam drazí, asi hodně drazí, švédští dělníci. V poledne chodili tzv. na oběd do Smíchovskýho sklípku naproti. Za pár šupů si ještě před polívkou dávali panáky a po obědě taky. Švédští kluci tu byli v ráji. Rádi jsme je pozorovali. Kolem stavby zevlovali čeští flákači a s obdivem sledovali, jak autu, co vyjíždělo s nějakým sajrajtem, umyli pneumatiky, aby nezasvinilo Spálenku.

    Nějak v tý době taky shořel Veletržní palác. Prej to začalo hořet nahoře a pak se to rozlezlo i dolů. Kdyby to ale nahoře – směr Letná – hasiči típli, nemusel by přeci lehnout popelem i spodek. To trochu neštymuje. Hasičsky, prakticky a vůbec.

    Odborníci od hasičů se k tomu chtěli, čistě profesně, nebo profesionálně vyjádřit, ale vyšetřování převzala StB. Taky mezi tím, už marným, zachraňováním došla voda a náklaďák přejel hadici…

    Kdybych to měl zamontovat do laciný detektivky, musel bych si to asi víc promyslet.

    V tom baráku byly všelijaký instituce, co prodávaly problematický věci rozvojovejm zemím. A tak to shořelo, jakože nic takovýho nikdy nebylo.

    V r. 1981 shořela bývalá zájezdní hospoda v Kerharticích, protože jsme tam s Plastikama hráli. Hasiči se vyjádřili, že požár pravděpodobně vznikl na čtyřech místech najednou. Stařeny, co tam bydlely, dostaly před fajrákem náhradní byty, který před tím nebyly k mání…

    Dneska tam rostou statný olše a zůstal jen malej bazének. Podle toho jsme to místo poznali. Vyšetřování taky přebrali všemocní a vševědoucí kluci od StB.

    Když vyhořel Vinohradský pivovar, taky se stala porucha na autogenech současně na třech místech. Ale to už byl jen kšeft…

    Tolik dodatek k dějinám hasičství 20. až 21. věku občanskýho letopočtu.

    Paličům už bylo odpuštěno.

    Za spálení gruntu byly ještě v 19. století dost tvrdý tresty. Mně se kluci estébácký k podpálení hrdě přihlásili při výslechu asi měsíc po požáru.


    Komentáře k článku: Podoby – Poznámky k dějinám hasičství ve 20. století i v tomhle

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,