Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Festivaly

    Polička pantomimická (No. 5)

    MIME FESTový pátek přinesl různorodý program: výsledek jednoho mimického experimentu, pantomimu neslyšících a mistry oboru, žáky a spolupracovníky Marcela Marceaua – Bodeckera a Neandera.

    Bodecker & Neander ve východočeské Poličce FOTO Nina Zardalishvili

    Bodecker & Neander ve východočeské Poličce FOTO Nina Zardalishvili

    Jako první proběhla ráno jediná mimopoličská akce festivalu, představení Push the Button ve Svitavském kulturním centru Fabrika. Vystoupení bylo určeno především středním školám a také druhému stupni základních škol, jejichž žáci prostory Fabriky zcela zaplnili. Namísto klasických výchovných programů však mladé diváky čekaly tři čtvrtě hodiny moderní pantomimy inspirované postavami z počítačových her a živý beat-boxový doprovod. Téma, které mládež rozhodně osloví, bylo proloženo příběhem pěti ženských spolubydlících, které projevovaly známky závislosti na virtuálním „paření“ a k tomu prožívaly určité malé absurdní příběhy. Precizně propracovaná byla pohybová složka, kterou doprovodily patřičné zvuky a hlášky od „yes sir“ po „game over“. Za představením stojí pět interpretek skupiny Mime Fatale a letošní festival tak pomáhá emancipovat nejen pantomimu mezi ostatními žánry, ale i ženy v pantomimě.

    Po přejezdu části účastníků ze Svitav do Poličky se v domovském městě festivalu konalo odpolední představení Pantomimy S.I. Soubor, který je zajímavý tím, že v něm spolupracují slyšící herci s neslyšícími. Předvedli čtyři etudy proložené moderováním Josefa Tichého. Moderování proběhlo samozřejmě beze slov a mezi etudami vynikly zejména dvě. Velmi prostá, ale formálně skvěle domyšlená a provedená pohádka, kdy se šest herců, představující královský pár, čaroděje, babičku, prince a princeznu, pohybovalo jako loutky. A dále moderátorova etuda mezi diváky, kdy jim různými způsoby – od mačet po otvírák na konzervy nebo motorovou pilu – „otevíral“ hlavy a nacházel v nich nejrůznější myšlenky od fotbalu po sexuální touhy nebo těšení na miminko. Výstoupení tohoto souboru bylo vítaným zpestřením festivalu o významnou českou složku oboru – pantomimu neslyšících.

    IMG_4911

    Wolfram von Bodecker v kouzelnické etudě FOTO Nina Zardalishvili

    Hlavní událostí dne se však stalo očekávané vystoupení německo-francouzského dua Wolframa von Bodeckera a Alexandera Neandera. Tato dvojice ve svém Deja-vu předvedla klasickou marceauovskou pantomimu na nejvyšší úrovni, kdy se etudy z jejich vlastní tvorby propojily s kouzelnictvím, triky černého divadla a silou jejich osobnosti. Byli milí a roztomilí, komičtí i lyričtí. Zahráli etudy plné fantazií o filmových námětech, učiteli, který je válečným veteránem, klavíristovi a jeho inspiraci. A nechyběly ani klasičtější kousky jako kosmonaut či kavárnička. Ve skutečnosti však byli na výsost aktuální. Jejich individuální osobnost sálala z každého gesta, jejich charaktery odrážely nejlepší tradice pantomimy – a tak se Paříž a Polička na chvíli slily v jedno místo. Snad právě proto je pantomima někdy spojována s magií. Více než slovo dokáže zdůraznit přítomnost člověka, oslovit představivost, rozum i cit. A i když jsou si různá umění vesměs rovna, v sále v tu chvíli zvítězila pantomima. Dlouhý bouřlivý potlesk ve stoje byl jen jedním z důkazů.

    Kam dál? V Poličce už jen k sobotě, kouzelnictví, představení na náměstí a slavnostnímu gala-večeru. Jak to vše dopadlo, se dozvíte už zítra.

    ///

    Předchozí díly denních reportáží z Mime Fest-u:

    Polička pantomimická (No. 1)

    Polička pantomimická (No. 2)

    Polička pantomimická (No. 3)

    Polička pantomimická (No. 4)


    Komentáře k článku: Polička pantomimická (No. 5)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,