Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Zprávy

    Pomozte svému divadlu!

    Regionální divadla se spojila a vytvořila kampaň Pomozte svému divadlu, která má upozornit na tíživou finanční situaci divadelních institucí napříč republikou. Pořádající Asociace profesionálních divadel ČR tím chce upozornit na nízké dotace, které dostávají nepražská divadla od státu a krajů.

    Akci zahájili členové Městského divadla Brno koncertem melodií z muzikálu Bídníci. FOTO archiv

    V těchto dnech se rozběhl seriál divadelních představení pod širým nebem upozorňujících na tuto iniciativu. Symbolicky začal a skončí na piazzetě Národního divadla, kde se během šesti dnů má vystřídat na dvacet regionálních divadelních souborů. Akci ve středu 5. září zahájili členové Městského divadla Brno koncertem melodií z muzikálu Bídníci. Následně se má celý projekt prezentovat po městech, kde zúčastněná divadla sídlí. Představení doplňují vystoupení ředitelů divadel i herců. Budeme diváky vyzývat, aby nás podpořili. Před každým představením v regionálních divadlech je seznámíme s kampaní, osvětlil Stanislav Moša, ředitel Městského divadla v Brně. Vystoupení na piazzetě ND skončí dnes, ale v druhé polovině září se regionální divadla vrátí ještě jednou – 19., 20. a 21. září.

    Ve všech divadlech je k dispozici petice za důstojnější financování. Součástí kampaně jsou i spoty herců, kteří vysvětlují, jak jsou pro ně regionální scény důležité. Jsem hrdou členkou Klicperova divadla v Hradci Králové, říká například herečka KD Hradec Králové Pavla Tomicová. Dále se na videu objevují Václav Postránecký, Jiří Lábus či Josef Somr.

    Budou se rušit představení, anebo propouštět herci?

    Ke kampani se připojilo o Městské divadlo Zlín akcí z inscenace Když už člověk jednou je… (na snímku Gustav Řezníček a  Radovan Král) FOTO MDZ Zlín

    Lokální scény dotují zejména města, avšak velký podíl jejich diváků je z obcí, které se na financování těchto divadel vůbec nepodílejí. Nedostatečné finance ohrožují provoz a kvalitu inscenací. Ředitelé se obávají, že v této sezoně budou nuceni k drastickým řešením, k rušení některých inscenačních projektů nebo propouštění zaměstnanců. Kampaň si klade za cíl dosáhnout především tří požadavků: Seznámit veřejnost s financováním regionálních divadel, přimět stát, aby dodržoval podporu divadel podle schválené koncepce a především vytvoření jasného kooperativního systému financování.

    Ministerský program podpory profesionálních divadel letos rozdělil mezi tři desítky regionálních divadel 55 milionů, na příští rok počítá jen s 37 miliony. Za ten stav může neochota našich elit politických na úrovni krajů, obcí i státu se dohodnout na standardním evropském způsobu kofinancování divadel ze všech úrovní veřejných zdrojů. Od akce si slibuji, že na to upozorníme veřejnost a postrčíme politiky k jednacímu stolu a k tomu, aby se problém, o kterém se mluví dvacet let, začal konečně řešit. Chceme, aby stát dodržoval vládní usnesení týkající se Koncepce účinnější podpory na léta 2007 až 2013. Od roku 2007 je naplněna jen ze 37 procent, říká Jan Burian, předseda Asociace profesionálních. Podle koncepce mělo do programu podpory divadel jít daleko více peněz, letos například 145 milionů. Koncepce byla schválena v roce 2006 a počítala s větší podporou umění i v jiných oblastech. Většina dotací navíc podle asociace připadne divadelní činnosti na území hlavního města, kde však žije pouhých 15 procent obyvatel České republiky. Regionální divadla, která hrají pro většinu našich občanů, dostávají od státu pouhou desetinu. Například Východočeskému divadlu v Pardubicích chybí na zajištění letošní sezony 2,5 milionu korun, uvedla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. Zřizovatelé krajských divadel, tedy města a hejtmanství, už ale odmítají dál navyšovat příspěvky na kulturu. Žádají stát, aby do krajů posílal víc peněz.

    My bohužel nemůžeme dofinancovávat to, co jim města nebo kraje nedávají. Pláčou dobře, ale na špatném hrobě, namítá mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková. To je jen přehazování horkého bramboru, domnívá se Jana Pernicová, radní Pardubického kraje za ČSSD.

    Chybí přehledný systém financování

    Právě smysluplný a přehledný systém financování postrádají ředitelé divadel. Uvádějí příklady ze zahraničí, kdy je běžné, že se mimoměstské správní celky podílejí na financování regionálních divadel alespoň 50 procenty. O změně systému asociace dlouhodobě jedná s nejrůznějšími představiteli politické scény. Všichni souhlasí s tím, že máme pravdu, ale nikdo není schopen s tím něco udělat. A my odpovídáme, že vytvořit změny je přece jejich práce, proto jsme si je zvolili, popsal situaci Jan Burian. Podle něho je krize divadelních institucí odrazem duchovní krize společnosti, protože divadlo odkazuje k tradicím a dějinám národa.

    Zapojená divadla

    CED Brno

    Dejvické divadlo Praha

    Divadlo ALFA Plzeň

    Divadlo Drak Hradec Králové

    Divadlo F.X. Šaldy v Liberci

    Divadlo J.K. Tyla Plzeň

    Divadlo Na zábradlí Praha

    Divadlo Šumperk

    Horácké divadlo Jihlava

    Jihočeské divadlo České Budějovice

    Klicperovo divadlo Hradec Králové

    Laterna magika Praha

    Loutkové divadlo Radost Brno

    Městská divadla pražská

    Městské divadlo Brno

    Městské divadlo Zlín

    Moravské divadlo Olomouc

    Naivní divadlo Liberec

    Národní divadlo Brno

    Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

    Národní divadlo Praha

    Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem

    Slezské divadlo Opava

    Slovácké divadlo Uherské Hradiště

    Státní opera Praha

    Středočeské divadlo Kladno

    Těšínské divadlo Český Těšín

    Východočeské divadlo Pardubice

    Západočeské divadlo Cheb

    /pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 7. září 2012

    Komentáře k článku: Pomozte svému divadlu!

    1. Petr Pavlovský

      Petr Pavlovský

      Dokud bude ND dostávat přes půl miliardy, dokud bude molochem, sápajícím se už zase (po 65 letech) na budovu Neues Deutsches Teater, nezbyde pro mimopražská divadla.
      Až se ND uskrovní, až si jeho opera bude hledět pouze Stavovského (dramaturgie do poloviny 19. stol.) a Kapličky (opery od 1850 do současnosti), až Praha konečně začne, stejně jako to dělají všechna naše větší krajská města, zřizovat vlastní operu (dům na to již je, do roku 1948 v něm byla Velká opera V. května blahé paměti), pak zbydou v rozpočtové kapitole MK ČR peníze i na mimopražská divadla!

      08.09.2012 (5.57), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,