Divadelní noviny > Názory – Glosy
Postarat se o nejmladší!
Kdykoli narazím na aktivity Nadačního fondu Magdaleny Kožené, který podporuje základní umělecké školy (ZUŠ), mám dobrý pocit, že se někdo bez velkých řečí stará o něco velmi podstatného a nelukrativního. Naposledy oznámili, že pro školní rok 2018/2019 otevírají stipendijní program pro nadané žáky a jejich učitele pod názvem MenART. Nevím o podobné aktivitě ani u nás, ani ve světě, kde se ovšem umělecké vzdělávání vesměs řeší jinak, ZUŠky nám většinou závidí. A že i u nás byly snahy zrušit je jako nepotřebné! V České republice funguje 489 základních uměleckých škol, na nichž 247 tisíc žáků studuje čtyři základní obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický. Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat, říká Magdalena Kožená.
Mimochodem – v tažení proti elitám, které podněcuje znovuzvolený prezident, jsou na ráně právě umělci všeho druhu, ale kam jinam by ti prý „obyčejní“ lidé (žádné takové neznám, nikdo není obyčejný) posílali děti učit se zpívat, hrát na klavír, housle, kytaru a další nástroje, recitovat, malovat, hrát divadlo? Je jich čtvrt milionu, připočítejme jejich rodiny – tak kolik občanů tuto poctivou službu využívá a bere ji za samozřejmost? A není to právě Magdalena Kožená a další „elity“ (ani takové lidi neznám), které se tou nehoráznou kampaní neurazí a prostě dělají prospěšnou věc?
Projekt MenART přináší možnost nadaným žákům a jejich učitelům setkat se s „mentory“, to jest špičkovými umělci v té které profesi, a získat od nich cenné informace, rady, konzultace. A v neposlední řadě těm začínajícím může setkání s úspěšnou charismatickou osobností dodat chuť na sobě pracovat. Věříme, že inspirativní setkání hrají v uměleckém vývoji zásadní roli. Program je v našich podmínkách unikátní ve své délce i v zahrnutí tandemu student–pedagog, říká Dana Syrová, která program vede. A dodává: Věřím, že MenART osloví náctileté studenty, pro které je práce na ZUŠ důležitá a zvažují své další kroky na poli umění a směřování svého studia.
Do role mentorů vstupuje devět předních osobností, které pokryjí tři do programu vybrané obory: klasickou hudbu, autorskou tvorbu a výtvarné umění. Jsou to dirigent Tomáš Netopil, operní pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírista Ivo Kahánek, skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková, zpěvačka Lenka Nová, violoncellistka Terezie Kovalová a výtvarní umělci Maxim Velčovský, Petr Nikl a Milan Cais. Špičkové osobnosti se budou se studenty a jejich pedagogy během školního roku setkávat pravidelně: úvodní letní setkání se uskuteční na konci srpna 2018 v Kroměříži pod patronací dirigenta Tomáše Netopila, následovat budou tři konzultace v dvouměsíčních intervalech. Umělecké výstupy se veřejnosti představí v rámci Národního festivalu Smetanova Litomyšl 2019. Takový projekt je pro žáka inspirací i motivací, má možnost čerpat různé hudební přístupy, potkat se i s lidmi, se kterými by se do kontaktu běžně nedostal, a přemýšlet tak jinak nad hudbou i svou budoucností, uvedl dirigent Tomáš Netopil. Ostatně každý proslulý umělec jednou začínal a bez dobrého učitele by sotva co dokázal.
Do stipendijního programu MenART se mohou hlásit žáci ZUŠ z celé ČR starší deseti let, a to vždy společně se svými pedagogy. Celoroční program je pro žáky i pedagogy zdarma, do prvního ročníku se vejde celkem 140 frekventantů. Přihlášky lze podávat do 30. března 2018. Bližší informace jsou k dispozici na www.nfkozena.cz. První ročník stipendijního programu se uskuteční díky patronaci společnosti RSJ.
Komentáře k článku: Postarat se o nejmladší!
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)