Pozítří to spustíme
Těžko bychom hledali vhodnější dramatický text k připomenutí stoletého výročí Československa, než je hra Václava Havla Zítra to spustíme. Jako příspěvek k republikovým oslavám proběhne jedinečné uvedení v režii Vladimíra Morávka v noci 27. 10. od 21:00 v Procházkově síni v Domě umění města Brna.
Tato historická meditace o pěti dějstvích byla poprvé uvedena – tehdy ještě se zamlčeným jménem autora – u příležitosti 70. výročí republiky v rámci Scénického časopisu Rozrazil 1/88 – O demokracii, společného projektu Divadla (Husa) na provázku a HaDivadla. Premiéra se odehrála v Procházkově síni Domu umění. O třicet let později, po téměř třech dekádách života republiky zbavené totalitního režimu a záhy rozdělené na dva samostatné státy, po téměř polovině průměrného lidského života strávené hledáním té pravé podoby demokratického státu, divadelníci zvou do Procházkovy síně znovu.
Havlova hra je reflexí zásadní události našich dějin a její první uvedení zároveň významným způsobem předznamenalo klíčové události roku 1989. Při novém vzniku inscenace Zítra to spustíme vychází režisér Vladimír Morávek jak z její realizace v rámci prvního Rozrazilu, tak z inscenační črty provedené k oslavě nedožitých narozenin Václava Havla v roce 2016 v Divadle Husa na provázku.
„Já když to poprvé přečetl – tu báseň o muži, který uprostřed noci, co měnila v životě Čechů vše, zmítá se divým snem o nás, co se teprv narodíme – chtělo se mi jít na panáka. Absinth jsem si představoval, nebo whisky. Ale bylo všude zavřeno – skončil jsem u piva v restauraci Roští s Tomem Přikrylem. Už umřel. Až do rána jsme si vyprávěli o něze a beznaději v životě Čechů. A o jejich manželkách – u nás ji bude hrát Ivana Hloužková. Těšte se,“ říká Vladimír Morávek.
Dramaturg Petr Oslzlý dodává: „Nezakrýval jsem, že text není můj, ale řekl jsem, že jméno autora nemohu prozradit. Nejbližší dramaturgičtí a režijní kolegové postupně podle stylu – i když jej Václav přiblížil poetice Divadla na provázku – rozpoznali, kdo je autorem. Brněnská premiéra Rozrazilu, a tedy i Zítra to spustíme se odehrála v Divadle na provázku 21. října 1988, do Brna na ni přijela Olga Havlová. Byli jsme dohodnuti, že Václav Havel se zúčastní pražské premiéry, 27. října však byl v souvislosti se zveřejněním manifestu HOS Demokracie pro všechny zadržen a ve vazbě držen až do 31. října.“
Inscenátoři prosí diváky, mají-li portrét kteréhokoliv českého, či československého prezidenta, aby jej vzali s sebou. Tam, kde autor předepisuje hlasy prezidentů, bude se hodit k zážitku katarze nad česko-slovenským příběhem strachu a touhy a triumfu a odpuštění.
Uvedení inscenace Cirkus Havel: Zítra to spustíme předchází speciální díl debatního cyklu Kabinet Havel s podtitulem Hořké pití v režii Jana Hanáka a s hosty Janem Špilarem, Jasnou Flamikovou a Vladimírem Morávkem. Tématem je odcházení – bolest v něm, ale i naděje, možná též trocha hořkosti, ale taky smyslu. Debata ovlivněná odcházením Václava Havla, Aloise Rašína či svatého Františka. Koná se od 19:00 v restauraci L’Eau vive, Živá voda, u Uličky Václava Havla.
Komentáře k článku: Pozítří to spustíme
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)