Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny >

    PQ otevírá prostor pro divadlo 21. století

    Brána pražského Veletržního paláce se včera za doprovodu efektů s bílým kouřem slavnostně otevřela pro návštěvníky již 12. ročníku Pražského Qudriennale scénografie a divadelního prostoru. Přehlídka se ve dnech 16. až 26. 6. stane „místem pro definování současné scénografie jako nezávislé disciplíny na rozhraní výtvarného a performačního umění,“ řekl v úvodním proslovu generální komisař PQ 2011 Boris Kudlička. Několik pater Veletržního paláce se v následujících dnech stane místem pro umělecké diskuse nad díly současných i budoucích scénografů a dalších umělců z celého světa.

    PQ se rozprostře po celé Praze

    Za účasti prvního náměstka ministra kultury Františka Mikeše tuto tradiční soutěžní výstavu zahájil náměstek generální ředitelky UNESCO pro vnější vztahy s veřejností Eric Falt. Praha je bezpochyby jedním z nejúchvatnějších evropských center kultury, tradice, kreativity a inovace, prohlásil ve svém projevu. První návštěvníky přišla osobně přivítat i ředitelka PQ a Institutu umění – Divadelního ústavu Pavla Petrová. PQ 2011 se během následujících dní rozprostře po celé Praze, kromě Veletržního paláce v Holešovicích probíhá bohatý program určený nejširší veřejnosti v Pražské křižovatce, na Piazzettě Národního divadla a řadě dalších míst.

    Rozsahem je Pražské Quadriennale zřejmě největší letošní kulturní událostí v hlavním městě. Mnohem podstatnější je ale otevřenost akce vůči všem skupinám návštěvníků –  od nejmenších dětí, přes třeba jen nahodilé návštěvníky divadel a galerií až po lidi s hlubším zájmem o současnou kulturu, říká Daniela Pařízková, výkonná ředitelka Pražského Quadriennale 2011.

    Útoky na všechny smysly

    PQ v pěti hlavních sekcích a stovkách akcí s účastí jednoho až několika set performerů, včetně desítek doprovodných výstav nebo divadelních představení, oslovuje profesionály, ale třeba i zájemce o kulturu či cestování. Mnohé ze zhruba šesti desítek prezentací jednotlivých zemí vycházejí z historie či náboženství a jde o spektakulární projekty – takové nabídnou například Mexiko, Chile nebo některé asijské státy útočící na všechny divákovy smysly. Prostor dostanou však i autoři scén či světelných parků pro hvězdy šoubyznysu jako Lady Gaga nebo Pet Shop Boys. Přehršli nabídky pro rodiny s dětmi a zájemce o současné umění v jeho nejširší podobě doplňuje ryze odborná rovina vyjádřená třeba tím, že na PQ pokaždé vznikne nebo je divadelními teoretiky přijato několik neologismů pro nové fenomény v současné divadelní produkci.

    Choreograf a tanečník Josef Nadj, architekt Charles Renfro, zvukový experimentátor Scanner či dvojice vizuálních umělců Ilya a Emilia Kabakovovi – ti všichni dokazují významný přesah Pražského Quadriennale od scénografie do dalších tvůrčích oblastí. PQ se tak během svého dvanáctého konání stává ideální platformou pro setkávaní všech, kteří pracují s prostorem – nejen na divadle anebo v městském urbanismu, ale i v prostoru mezilidských vztahů, dialogu, globální politiky nebo ekonomiky…

    Nabízíme to nejzajímavější z aktuální divadelní produkce

    Nejhojněji samozřejmě zůstává zastoupeno divadlo. Troufáme si dokonce říci, že nabízíme to nejzajímavější z aktuální divadelní produkce, byť by byla na PQ zastoupena jen fragmentem, líčí Sodja Lotker, umělecká ředitelka Pražského Quadriennale, podle níž je dalším spojujícím prvkem celého programu jeho živost, variabilita či interaktivita směrem k návštěvníkům. Ti si budou moci jednotlivá scénografická prostředí nejen prohlédnout, ale i poslechnout, osahat, vstoupit dovnitř a cele se do nich ponořit. Nejlépe to lze ilustrovat na originálním labyrintu / instalaci 30 boxů na Piazzettě Národního divadla s každodenním uměleckým programem i místy pro příjemné a inspirativní strávení času.

    Veletržní palác – epicentrum PQ

    Jako ve včelím úlu si budou připadat návštěvníci Veletržního paláce – Národní galerie, kde se nachází hlavní epicentrum PQ, Sekce zemí a regionů. V šesti desítkách expozicí jednotlivých států se setkají se vším, jen ne se statickými obrazy: většina prezentací bude vystupovat z vymezeného prostoru, jejich podoba bude těkavá a proměnlivá, řada z projektů bude vznikat v součinnosti s aktivitou diváků. To vše za mnohovrstevnaté audiovizuální kulisy a za využití nejmodernějších technologií. Namátkou: Nový Zéland plánuje devítimetrové „provaziště“, jež se bude měnit každou hodinu zásahy zúčastněných umělců a designérů, Kanada udiví elektronickým divadélkem  s 24 plošinami, 60 motory a robotizovanými předměty, které sestavil vědecký tým, Finsko láká na minifestival s denním programem…

    Českou republiku bude reprezentovat expozice nazvaná Divadlo jako zážitek. Expozice bude simulovat zážitek ze skutečné návštěvy divadelního představení. A to ze všech úhlů pohledu. Návštěvník bude mít díky originálnímu nápadu možnost vidět divadelní představení jak z pohledu interpreta či tvůrce, tak i běžného návštěvníka.

    Ještě odvážnější v obrazu nejaktuálnějších trendů v divadle, performance a práci s prostorem bude Studentská sekce. Kostýmy vytvořené z ledu, neoprenu, odpadků, podprsenek či nábojnic pak zaplní výstavu Extrémní kostým. Všechny expozice ve Veletržním paláci protkají nápaditě připravené trasy a programy pro nejmenší návštěvníky v rámci PQ dětem.

    Pražská křižovatka

    Nepřeberné množství variant toho, jak může vypadat prostor pro divadlo v 21. století, bude ke zhlédnutí v Pražské křižovatce v rámci Architektonické sekce. Do kategorie neotřelého přístupu spadá například polská prezentace, jejíž tvůrci představí divadelní prostor spíše jako „zdivadelňované místo“ sdílených příběhů a zkušeností lidí. K odkazu legendární školy a stylu Bauhaus se vztahuje  německá expozice. Švédsko bude  prezentovat projekt využívající budovu prvního švédského nukleárního reaktoru.

    Česká republika bude zastoupena projektem s názvem Zrcadlení: Nové katedrály kultury pro Plzeň – Evropské město kultury 2015. Ten se věnuje dvěma doposud nerealizovaným projektům. Na jedné straně projektu nového divadla v blízkosti historického centra Plzně a na straně druhé konverzi památkově chráněného areálu bývalého pivovaru Světovar na kulturní a rezidenční centrum.

    Piazzetta Národního divadla

    Nepřehlédnutelná je už nyní živá výstava na Piazzettě Národního divadla projektu Intersekce: Intimita & spektákl, která v labyrintu 30 boxů s barem, nočním kinem, terasami i odpočinkovými moly nabízí intenzivní zážitky v oblasti současného divadla a umění. Budou zde k vidění například lekce tanga, výtvarné dílo ze svatebních šatů, zpívající sochy a sekvence divadelních i tanečních představení, zvukové instalace a projekty zahrnující video art, světelný a zvukový design, módu či výtvarné umění. Právě zde se představí významné osobnosti světového umění: například nejvýznamnější současná scénografka a spolupracovnice režiséra Christopha Marthalera Anna Viebrock, tvůrčí dvojice Ilya a Emilia Kabakovovi, choreograf a tanečník Josef Nadj, soubory Societas Raffaello Sanzio v čele s obdivovaným Romeem Castelluccim či Abbey Theatre, výtvarníci Josef Bolf a Nathaniel Mellors.

    Nová scéna Národního divadla

    V bezprostředním sousedství Piazzetty, na Nové scéně Národního divadla, našel svou základnu projekt Světlo a zvuk. Výstava světelného designu divákům představí práce dvaceti pěti světově uznávaných výtvarníků. V rámci projektu pak proběhnou zvukové prezentace a přednášky předních zvukových a světelných designérů.

    DAMU

    O pár desítek metrů dál, v budově DAMU, se soustředí na dva tisíce studentů a pedagogů, kteří se zapojí do řady scénografických tvůrčích dílen, v nichž se zaměří na témata a formy, které umělecké školy mnohdy opomíjí. Proběhne zde totiž vzdělávací projekt Scenofest určený všem studentům uměleckých škol. Na poslední volná místa v dílnách se lze hlásit v průběhu PQ přímo na DAMU.

    Performance

    Stejně jako v roce 2007 mění i letos Pražské Quadriennale podobu a život centra české metropole. Spektakulárních akcí na pražských frekventovaných místech i v objektech, jež jsou mnohdy za normálních okolností nepřístupné, nabízí PQ hned několik. Intervence pro stovky performerů the tears of stalin z dílny slavné německé režisérky Claudie Bosse, která se uskuteční v Pařížské ulici. Maďarský soubor Krétakör se s první částí Trilogie Krize / Část 1: jp.co.de usídlil v bývalé budově vydavatelství Rudého práva. Opera Národního divadla se nastěhuje do bývalé vývařovny v areálu Psychiatrické léčebny Bohnice s operou Philipa Glasse Les enfants terribles pod režijním vedením Alice Nellis.

    Galerie2

    Součástí PQ bude i dočasná Galerie2, kde vystavující umělci mají tento prostor k dispozici vždy po dobu 24 hodin – každý den tak návštěvníky čeká vernisáž i dernisáž. Do ulic expandují i studentské projekty s názvem Šest jednání pod vedením osobností jako Rolf Abderhalden, Tomáš Žižka, Pavel Štourač, Louise Ann Wilson, Fiona Watt a Roma Patel. Na Jungmannově náměstí se během PQ představí přes čtyři desítky uměleckých škol.

    Vstupenky a akreditace

    Jednodenní vstupenky na hlavní sekce Pražského Quadriennale stojí 200 Kč, dvoudenní 300 Kč. Snížené vstupné činí 150/200 Kč. Pořadatelé vycházejí vstříc i rodinám: 2 dospělí + min. 1 dítě do 18 let zaplatí za jednodenní vstupenku 400 Kč, za dvoudenní 550 Kč. Nejen s ohledem na program PQ dětem žákovské vstupné zůstává na 30 Kč, což platí pro školní skupinu mezi 6 – 18 lety; pedagogický doprovod má vstup zdarma. Stejně tak na tom budou děti do 6 let. Vstupenky bude možné zakoupit ve Veletržním paláci Národní galerie, v Pražské Křižovatce (kostele sv. Anny) a na Piazzettě Národního divadla. Jednodenní a dvoudenní vstupenky je možné zakoupit v síti Ticketpro. Akreditace na celou dobu konání PQ je možné zakoupit ve Veletržním paláci za cenu 1 200 Kč, studenti za 800 Kč.

    Veškeré další informace na www.pq.cz


    Komentáře k článku: PQ otevírá prostor pro divadlo 21. století

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,