Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2023
PQ je multižánrový a smyslový kulturní zážitek, který můžete zkusit na vlastní kůži v termínu 8.–18. června 2023. Program PQ představí mezioborovou divadelní tvorbu skrze nejrůznější umělecké formy a média; divadelní architekturu, performance, světelný a zvukový design, kostým nebo nové technologie, a to od tvůrčích týmů z více než sta zemí celého světa.
Hlavní lokací a centrem celého 15. ročníku PQ, které už od roku 1967 prezentuje ta nejlepší díla scénografie z celého světa, je Holešovická tržnice, několik částí programu proběhne také ve Veletržním paláci Národní galerie, na DAMU a ve veřejném prostoru.
Slavnostní zahájení festivalu proběhne ve středu 7. června od 18.00 hodin. Až do půlnoci si mohou návštěvníci projít Výstavu zemí a regionů a Studentskou výstavu zdarma.
Program PQ je rozdělen do 10 programových sekcí – hlavních výstav a kurátorovaných projektů podle jejich zaměření. Představujeme vám jednotlivé sekce a přidáváme pár tipů, co na letošním Pražském Quadriennale nezmeškat!
Výstava zemí a regionů
Holešovická tržnice, haly 11, 13 a 17
9.00–18.00
Soutěžní Výstava zemí a regionů je v programu PQ klíčovou ukázkou scénografie a divadelního prostoru rozličných kultur, optikou tvůrců z více než 60 zemí a regionů. Zachycuje zásadní díla a vývoj v oboru, inovativní techniky a přední autory a autorky.
Doporučujeme:
Česká výstava / David Možný: Limbo Hardware – precizní zpracování s akcentem na detail. Důraz na přímou, smyslovou zkušenost a až fyzické působení na diváka. Unikátní a kontinuálně rozvíjený rukopis, inspirovaný spíše osobní fascinací než zájmem o aktuální trendy současného umění. Spektakulárním způsobem sdílené pochybnosti o zřetelnosti hranic mezi skutečností a iluzí, mezi strojovými algoritmy virtuálního prostředí a fluidní realitou, kterou jsme obklopeni mimo dosah monitorů a displejů svých chytrých zařízení.
Francouzská výstava / Théo Mercier a Céline Peychet: GUT CITY PUNCH – site-specific instalace v hale 17, vytvořená z písku, se bude zamýšlet nad procesy urbanizace ve vztahu k půdě, na níž a v níž se odehrávají. Instalace kombinuje snahu o maximalistický vizuální zážitek s minimálním ekologickým dopadem.
Brazilská výstava / ENCRUZILHADAS: Věříme v křižovatky – imerzivní senzorická instalace, na které se podílely desítky umělců a zvukových inženýrů z Brazílie a v rámci které v pátek 9. června v Holešovické tržnici proběhne také brazilská street party.
Studentská výstava
Holešovická tržnice, náměstí mezi halami 24 a 25
9.00–20.00
Studentská výstava prezentuje scénografické instalace inspirované lokálními znalostmi, kulturou a identitou. Studenti a absolventi uměleckých škol z 50 zemí světa představí interaktivní zážitkové projekty inspirované lokálními kulturami.
Doporučujeme:
Česká výstava / studenti pražské DAMU: Obálkové divadlo – koncept dopisového divadla pracuje se zapojením diváka skrze tvorbu inscenací, které se vejdou do standardní obálky formátu C5. Expozice má podobu poštovní přepážky, u které je možné si „svoje“ dopisové divadlo zakoupit, upravit a odeslat adresátovi. Klíčová je spolupráce tvůrce s divákem, který má přímý vliv na konečnou scénografickou podobu díla.
Estonská výstava / Laboratoř figurativního myšlení: Máš jenom okamžik – projekt, který po několik večerů nabídne anti-módní přehlídky po mole na Hlavním náměstí Holešovické tržnice za doprovodu techna.
Fragmenty II
Veletržní palác Národní galerie Praha
10.00–18.00
Výstava Fragmenty II představuje díla 23 umělců z 16 různých zemí a zkoumá scénografický přístup k práci s měřítkem. Výstava akcentuje rozmanitost použitých materiálů a práci s měřítkem v kombinaci s výjimečným řemeslným zpracováním.
Doporučujeme:
Gigantická kočka – Gigantická kočka je dioráma, které zobrazuje scénu v obyčejném městě, kde kočka, podřimující mezi budovami, způsobuje chaos a vzbuzuje různé reakce. Malé postavy se před přítomností této obří a nevysvětlitelné bytosti ponoří do strachu a vede je k izolaci, ke zvědavosti a k útěku.
Matria – Matria je dílo, které vyzývá diváka, aby se spojil s okamžikem svého vlastního zrození. Návštěvníci vstupují štěrbinou do prostoru jeden po druhém a jsou ponořeni do slavnostní atmosféry vytvořené žlutou barvou (RAL 1026).
Výstava divadelního prostoru
Veletržní palác Národní galerie Praha
10.00–18.00
Výstava představuje širokou škálu performančních prostorů a přístupů k jejich vystavování. Zahrnuty jsou příklady nově postavených divadel a center scénických umění, rekonstrukce stávajících divadel a adaptace nalezených prostorů. Chybět nebudou ani zásahy do veřejných prostorů či místa zkoumající digitální technologie.
Doporučujeme:
Pohupující se pokoj – Pohupující se pokoj je pohyblivá prostorová performance, komorní prohlídka skutečných i fiktivních památek města, které účastníci performance poznávají přímo zevnitř „pokoje“ pohybujícího se ulicemi Prahy.
PQ Performance
Holešovická tržnice, ulice a parky Prahy
různé časy v průběhu každého dne
PQ Performance představí 20 performancí, neobyčejných setkání, která odhalí poetický a kritický potenciál prostoru. Vybrané performance vycházejí z rozmanitých kulturních prostředí, ze zemí Evropy, ale i Latinské Ameriky nebo Asie.
Doporučujeme:
Dr. Doros Polydorou, Maria Mitsi a Nasia Papavasiliou: Victor X – Victor X, participativní/imerzivní performance inspirovaná knihou Mary Shelley Frankenstein aneb Moderní Prométheus. V této interpretaci se diváci vžijí do role Victora jako „nového Frankensteina“, aby jeho příběh prožili a předvedli.
Pietro Marullo: VRAK – Seznam vyhynulých druhů – interdisciplinární performance, která kombinuje pohyb, zvuk a vizuální umění. Obrovská socha z měkkého černého plastu, nafouknutá vzduchem, se pohybuje prostorem jako lovec, polyká a plive lidské bytosti.
Rosa Landabur: Nuevo zoologique Mexicano – interaktivní performance, která se zamýšlí nad identitou, jinakostí, kolonialismem a současnou folklorizací subalterního světa prostřednictvím propojení lidských zoologických zahrad (známých z Evropy 19. století) a mexického folklorního tance.
PQ Studio
DAMU, ulice a parky Prahy
10.00–18.00
PQ Studio je aktivní vzdělávací platforma sestávající ze tří částí, které podporují práci a rozvoj začínajících umělců, profesionálů a pedagogů v oblasti umění: [UN]Common Design Project, sérii performance mladých tvůrců PQ Studio Stage a Workshopy.
Doporučujeme:
Eyrunmüller & Eliahlillis & Yaniv Cohen: – Metafora – My, Poutníci – kostým a tanec na základě básně, metafory o rychlém tání našich ledovců. V průběhu tance dojde k proměně. Kostým změní barvu z bílé na zářivě modrou (sníh se změní na vodu) působením UV záření. Aby se proces zastavil, je třeba se zcela ponořit do vody. Tato změna nastane v důsledku fotografické techniky kyanotypie. Tanečník bude jednat o tom, jak chemikálie ovlivní kostým. Vše, co se stane, se může stát pouze jednou. Jakmile je chemický proces ukončen, performance se už nikdy nemůže opakovat, kostým je hotový.
Tooth n’ Fang: Chór nesmrtelných toxinů – site-specific maskový rituál, který kriticky nahlíží na dopad znečišťujících látek na náš svět. Na břehu Vltavy se sešel kult postapokalyptických učedníků, aby vzdal hold pěti z nejtoxičtějších a nejkatastrofálnějších průmyslových materiálů: chromu, azbestu, olovu, petroleji a formaldehydu.
PQ Talks
Holešovická tržnice – Jatka78
10.00–21.00
PQ Talks 2023 jsou koncipovány jako série přednášek a rozhovorů o současném designu performance / scénografii v jejich různých podobách. Program zahrne diskusní panely a kulaté stoly v šesti tematických okruzích, keynote prezentace a flash talks.
Doporučujeme:
Katrin Brack – scénografka Katrin Brack ve své přednášce rozebírá, proč u svých scénických návrhů nepřemýšlí nad tím, zda se jedná o umění. Přiblíží, kde a jak se inspiruje nebo jakou roli v jejích návrzích hrají text a herci. Zamýšlí se také nad tím, zda je v jejích scénografiích zahrnuto vše, co je k dispozici – od prostoru, řemesla a divadla až po diváky. Středem její pozornosti je rovněž otázka, jak udržovat významy v pohybu a vytvářet vír nečekaného.
Asiimwe Deborah Kawe – ve své keynote prezentaci Asiimwe D. Kawe promluví o vlastní práci na Mezinárodním divadelním festivalu v Kampale v Ugandě, jednom z nejzajímavějších divadelních festivalů v Africe.
36Q°+H40
H40
9.00–22.00
36Q°+H40 je multimediální výstava a program workshopů zaměřených na jevištní technologie i digitální divadelní prostředí jako jsou VR a AR, motion capture nebo laserové technologie, ve spojení s uměním performance.
Doporučujeme:
Série přednášek 10. června:
Být spolu odděleně – představení nového kyberneticko-fyzikálního estetického a 3D modelovacího systému, který vytváří digitální dvojčata designových konceptů a animuje interakci komponent v reálném čase – obohacuje a zefektivňuje společný tvůrčí vývoj.
Divadlo s sebou – Theatre To Go je experimentální projekt spolupráce mezi živým a virtuálním prostředím, jehož cílem je překonat sociální vzdálenost v živém zážitku.
Tato hra neexistuje – umělá inteligence pronikla do našich zařízení a změnila způsob, jakým konzumujeme a vytváříme umění. Jaké příležitosti nabízejí Midjourney, DALL-E a Stable Diffusion? A co vědí roboti o scénografii?
PQ Dětem
Holešovická tržnice,
hala 23
9.00–18.00
Tvůrčí dílny a interaktivní prohlídky vybraných výstav na PQ 2023 pro nejmladší generaci návštěvníků festivalu připravuje tým Máš umělecké střevo? se zvláštním důrazem na aktivní zapojení dětí do scénografického světa PQ.
Doporučujeme:
Víkendový program pro rodiny – program pro rodiny s dětmi s názvem Vzácný je čas být spolu. Mezigenerační workshopy nabídnou dětem a jejich (pra)rodičům kreativní prostředí pro sdílení scénografických zážitků. Součástí vstupenky bude prohlídka výstavy PQ. Přesný harmonogram víkendových dílen sledujte na webu festivalu.
Cena za nejlepší publikaci
Veletržní palác Národní Galerie Praha
10.00–18.00
Cena za nejlepší publikaci uvádí široké spektrum knižních publikací v jakémkoli formátu a jazyce, které se zabývají performance designem a scénografií, od světelného a zvukového designu až po virtuální představení, nová média nebo instalační umění.
Vstupenky a Festival Passy
Na festival si můžete zakoupit jednodenní vstupenku na výstavy, se kterou máte vstup na všechny výstavní sekce PQ ve vnitřních prostorách. Studentská výstava a PQ Performance na místech pod širým nebem jsou zdarma. Dále nabízíme jednodenní, třídenní a jedenáctidenní Festival Passy, které také umožňují vstup na diskusní program PQ Talks, vybrané projekty PQ Studia a slevu na inscenace v rámci programu PQ Studio Stage na DAMU.
Vstupenky i Festival Passy můžete nyní pořídit na webu Goout.net. Festival Passy zakoupíte i na místě v centrální hale PQ v Holešovické tržnici. Kompletní program i informace k festivalu nejdete na www.pq.cz.
Komentáře k článku: Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2023
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)