Divadelní noviny > Festivaly Zprávy
Pražské Quadriennale zpět na Výstavišti
Pražské Quadriennale 2019 se po 12 letech vrátí do prostoru Výstaviště, aby na 11 dní oživilo nejen Průmyslový palác, ale i celý přilehlý areál. Čtrnáctý ročník největší mezinárodní přehlídky divadla a scénografie se odehraje od 6. do 16. června 2019.
Jedna z nejvýznamnějších událostí české kultury, která již od roku 1967 mapuje nejnovější trendy scénografie a divadelní architektury, představí tři tematické okruhy: Imaginace, Proměny a Reflexe. Součástí PQ 2019 budou tři soutěžní výstavy: Výstava zemí a regionů, Studentská výstava a Výstava divadelní architektury a prostoru – Naše divadlo světa. Českou republiku bude na Výstavě zemí a regionů reprezentovat CAMPQ – koprodukční projekt tří divadel: Divadla LETÍ, Tygra v tísni a Jihočeského divadla. Studentskou expozici Pražského Quadriennale vyhrál kolektiv INTELEKTRURÁLNĚ, který tvoří studenti ateliéru scénografie brněnské JAMU.
Po dlouhých 12 letech se s Pražským Quadriennale vracíme do místa, které je s jeho historií velmi úzce spjato. Proběhl zde i úplně první ročník v roce 1967. Kromě rozmanitých prostorových možností, které pro jednotlivé výstavy nabízí rozsáhlý areál pražského Výstaviště a samotný Průmyslový palác, se těšíme také na přilehlý park a klidnější atmosféru, říká umělecká ředitelka PQ Markéta Fantová. Pražskému Výstavišti, které vzniklo pro Jubilejní zemskou výstavu v roce 1891, dominuje právě budova Průmyslového paláce navržená architekty Bedřichem Münzbergrem a Františkem Prášilem. Zde se Pražské Quadriennale odehrávalo v letech 1995, 1999, 2003 a 2007. V roce 2008 však levé křídlo Průmyslového paláce shořelo a další ročníky PQ se přesunuly do Veletržního paláce či historického centra města.
Koncepce následujícího ročníku PQ je volně inspirována sousoším Zlaté trigy, tedy hlavní cenou, která je na PQ tradičně udělována za nejlepší expozici. Triga je pro nás metaforou propojení tří různých sil v jednu společnou, vedoucí ke společnému cíli, a poukazuje na důležitost úzké spolupráce, která díky spojení různých schopností a talentů vede k výsledkům, jichž by jedinec jen těžko dosáhl sám. Budeme zkoumat tři různé a cyklicky se opakující fáze kreativního procesu: Imaginace, Proměny a Reflexe, vysvětluje umělecká ředitelka PQ 2019 Markéta Fantová. Okruh Imaginace bude zahrnovat Studentskou výstavu – Výstavu prací studentů, mladých scénografů a nových scénografických ateliérů, Site specific festival, program pro začínající divadelní tvůrce PQ Studio a program pro rodiny s dětmi. Okruh Proměny bude zahrnovat Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru – Naše divadlo světa, projekt Formace propojující architekturu, urbanismus, tanec a pohybové divadlo, projekt 36Q° věnovaný světelnému a zvukovému designu a sérii prezentací, přednášek a diskuzí PQ Talks. Okruh Reflexe bude zahrnovat výstavu Fragmenty. Napříč všemi tematickými okruhy se prolíná projekt Emergence.
Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru vzniklo v roce 1967 za účelem dostat to nejlepší z divadelního designu, scénografie a divadelní architektury do popředí kulturních událostí a seznámit tak profesionální i začínající umělce a širokou veřejnost se současnou scénografií. Výstavy, festivaly a vzdělávací programy pořádané jednou za čtyři roky podporují experimentální tvorbu, networking, inovaci a budoucí spolupráci mezi umělecky činorodými autory. PQ má za cíl oslavovat, posilovat a vyzdvihovat práci scénografů, umělců a architektů a zároveň inspirovat a vzdělávat diváky, kteří jsou tím nejdůležitějším prvkem jakéhokoli živého představení.
Aktuální informace najdete na www.pq.cz.
Komentáře k článku: Pražské Quadriennale zpět na Výstavišti
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)