Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Před 150 lety zahájilo Prozatímní divadlo pravidelný provoz

    150. výročí otevření první stálé a samostatné české divadelní scény si v těchto dnech připomíná Národní divadlo, které je s Prozatímním divadlem historicky i architektonicky úzce spojené. U této příležitosti bude v historické budově ND otevřena tematická výstava, a odehrána tři slavnostní představení:  Labutí jezero (18. 11.), Zkrocení zlé ženy (19. 11.) a Prodaná nevěsta (20. 11.).

    Budova podle plánů architekta V. I. Ullmanna byla postavena během šesti měsíců v roce 1862. Po slavnostním otevření znovuvystavěného Národního divadla 14. dubna 1883 byla budova Prozatímního divadla přestavěna a propojena s jižním křídlem Národního divadla, jehož se stala součástí. FOTO archiv ND

    Národní divadlo si v letošním listopadu připomíná 150. výročí otevření Prozatímního divadla, první stálé a samostatné české profesionální scény a svého bezprostředního historického předchůdce. 18. listopadu 1862 zahájilo Prozatímní divadlo pravidelný provoz premiérou hry Král Vukašín od básníka a dramatika Vítězslava Hálka, o dva dny později, 20. listopadu se hrála poprvé i opera – Cherubiniho Vodař.

    Repro archiv ND

    Stavba Prozatímního divadla byla – jak název napovídá – dočasným vyústěním dlouholetého úsilí představitelů české společnosti a kulturního života o vznik samostatného českého Národního divadla. Proti takovému prozatímnímu řešení znělo ve své době mnoho hlasů, dočasné divadlo však bylo nakonec přeci jen vybudováno. V místech, kde nyní stojí zadní trakt Národního divadla, vyrostla za šest měsíců budova architekta Ignáce Ullmanna, která byla pro svou stísněnost mnohokrát kritizována a která přesto sloužila českému divadlu přes dvacet let. Právě těchto dvacet let bylo pro českou divadelní kulturu klíčových – pěstovalo se tu moderní pojetí divadelní režie, původní české drama, herecké umění velkých českých tragédů, ale také skvělých komiků a právě zde zapustila své kořeny i česká opera, zažívající první velký vzmach především za působení Bedřicha Smetany, který zde působil osm let jako kapelník. Prozatímní divadlo hrálo pro české publikum celých 21 let. V roce 1883 tak do nově otevřeného Národního divadla mohl přejít již vyzrálý, profesionální a zkušený ansámbl.

    Výstava o Prozatímním divadle

    K 150. výročí vzniku Prozatímního divadla otevírá Národní divadlo v historické budově výstavu z dějin této první české stálé a samostatné divadelní scény. Výstava bude zahájena ve výroční den 18. listopadu 2012. Jejími partnery jsou Národní muzeum a Národní technické muzeum.

    Interiér Prozatímního divadla. Repro archiv ND

    S úctyhodným a občas i úsměvným snažením našich předků, kteří před 150 lety tlačili či táhli pověstnou „Thespidovu káru“ českého divadla – i když tu a tam každý jiným směrem – se budou moci seznámit od 18. listopadu návštěvníci Národního divadla na výstavě o Královském zemském českém divadle, které vešlo do historie pod názvem Prozatímní divadlo. Výstava bude instalována v kuloáru na I. balkonu historické budovy a bude zde k vidění do podzimu 2013, kdy ji nahradí navazující výstava k 130. výročí znovuotevření Národního divadla.
    Ve spolupráci s Národním muzeem – konkrétně jeho Divadelním oddělením a Muzeem Bedřicha Smetany – připravili dramaturgové opery Ondřej Hučín a Beno Blachut pro diváky Národního divadla výstavu formou devatenácti zastavení nad nejrůznějšími uměleckými, architektonickými, provozními, společenskými i politickými tématy spojenými s dějinami Prozatímního divadla. Přáním autorů je, aby dobové fotografie, divadelní cedule a oznámení, rukopisy, dokumenty, pokladní účty a další zajímavosti, pocházející ze sbírek Divadelního oddělení Národního muzea, Muzea Bedřicha Smetany, Národního technického muzea a Archivu Národního divadla, diváky nepoučovaly a nezahlcovaly množstvím informací, nýbrž aby v nich zanechaly příjemnou nostalgii po zašlých divadelních časech, atmosféru, který v realitě dneška tak často a rádi vyhledáváme.

    Stavba Národního divadla (Prozatímní divadlo v pozadí). FOTO archiv ND

    Vernisáž výstavy se koná 20. listopadu 2012 v 18:30 v hlavním foyer historické budovy Národního divadla před představením Prodané nevěsty za účasti pověřeného ředitele Národního divadla Václava Peloucha a řady hostů. Při vernisáži bude zároveň do ND znovu navrácena busta baronky Eleonory z Ehrenbergu, velké pěvkyně Prozatímního divadla, která je známa především jako první Mařenka ze Smetanovy Prodané nevěsty.

    Eleonora z Ehrenbergů (vl. jm. Gayer, svobodná paní von Ehrenberg, Ehrenbergová roz. Gayerová), koloraturní sopranistka, narozena 1. 11. 1832, Modrá Hůrka (u Českých Budějovic), zemřela 30. 8. 1912, Ondřejov. 30. listopadu 1862 zpívala Konstanci v zahajovacím operním představení Prozatímního divadla Cherubiniho Vodaři. 30. května 1866 byla v Prozatímní nevěstě první Mařenkou ve Smetanově 1. verzi Prodané nevěsty. Repro archiv

    /pro i-DN z více zdrojů připravil hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 18. listopadu 2012

    Komentáře k článku: Před 150 lety zahájilo Prozatímní divadlo pravidelný provoz

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,