Před 150 lety zahájilo Prozatímní divadlo pravidelný provoz
150. výročí otevření první stálé a samostatné české divadelní scény si v těchto dnech připomíná Národní divadlo, které je s Prozatímním divadlem historicky i architektonicky úzce spojené. U této příležitosti bude v historické budově ND otevřena tematická výstava, a odehrána tři slavnostní představení: Labutí jezero (18. 11.), Zkrocení zlé ženy (19. 11.) a Prodaná nevěsta (20. 11.).
Národní divadlo si v letošním listopadu připomíná 150. výročí otevření Prozatímního divadla, první stálé a samostatné české profesionální scény a svého bezprostředního historického předchůdce. 18. listopadu 1862 zahájilo Prozatímní divadlo pravidelný provoz premiérou hry Král Vukašín od básníka a dramatika Vítězslava Hálka, o dva dny později, 20. listopadu se hrála poprvé i opera – Cherubiniho Vodař.
Stavba Prozatímního divadla byla – jak název napovídá – dočasným vyústěním dlouholetého úsilí představitelů české společnosti a kulturního života o vznik samostatného českého Národního divadla. Proti takovému prozatímnímu řešení znělo ve své době mnoho hlasů, dočasné divadlo však bylo nakonec přeci jen vybudováno. V místech, kde nyní stojí zadní trakt Národního divadla, vyrostla za šest měsíců budova architekta Ignáce Ullmanna, která byla pro svou stísněnost mnohokrát kritizována a která přesto sloužila českému divadlu přes dvacet let. Právě těchto dvacet let bylo pro českou divadelní kulturu klíčových – pěstovalo se tu moderní pojetí divadelní režie, původní české drama, herecké umění velkých českých tragédů, ale také skvělých komiků a právě zde zapustila své kořeny i česká opera, zažívající první velký vzmach především za působení Bedřicha Smetany, který zde působil osm let jako kapelník. Prozatímní divadlo hrálo pro české publikum celých 21 let. V roce 1883 tak do nově otevřeného Národního divadla mohl přejít již vyzrálý, profesionální a zkušený ansámbl.
Výstava o Prozatímním divadle
K 150. výročí vzniku Prozatímního divadla otevírá Národní divadlo v historické budově výstavu z dějin této první české stálé a samostatné divadelní scény. Výstava bude zahájena ve výroční den 18. listopadu 2012. Jejími partnery jsou Národní muzeum a Národní technické muzeum.
S úctyhodným a občas i úsměvným snažením našich předků, kteří před 150 lety tlačili či táhli pověstnou „Thespidovu káru“ českého divadla – i když tu a tam každý jiným směrem – se budou moci seznámit od 18. listopadu návštěvníci Národního divadla na výstavě o Královském zemském českém divadle, které vešlo do historie pod názvem Prozatímní divadlo. Výstava bude instalována v kuloáru na I. balkonu historické budovy a bude zde k vidění do podzimu 2013, kdy ji nahradí navazující výstava k 130. výročí znovuotevření Národního divadla.
Ve spolupráci s Národním muzeem – konkrétně jeho Divadelním oddělením a Muzeem Bedřicha Smetany – připravili dramaturgové opery Ondřej Hučín a Beno Blachut pro diváky Národního divadla výstavu formou devatenácti zastavení nad nejrůznějšími uměleckými, architektonickými, provozními, společenskými i politickými tématy spojenými s dějinami Prozatímního divadla. Přáním autorů je, aby dobové fotografie, divadelní cedule a oznámení, rukopisy, dokumenty, pokladní účty a další zajímavosti, pocházející ze sbírek Divadelního oddělení Národního muzea, Muzea Bedřicha Smetany, Národního technického muzea a Archivu Národního divadla, diváky nepoučovaly a nezahlcovaly množstvím informací, nýbrž aby v nich zanechaly příjemnou nostalgii po zašlých divadelních časech, atmosféru, který v realitě dneška tak často a rádi vyhledáváme.
Vernisáž výstavy se koná 20. listopadu 2012 v 18:30 v hlavním foyer historické budovy Národního divadla před představením Prodané nevěsty za účasti pověřeného ředitele Národního divadla Václava Peloucha a řady hostů. Při vernisáži bude zároveň do ND znovu navrácena busta baronky Eleonory z Ehrenbergu, velké pěvkyně Prozatímního divadla, která je známa především jako první Mařenka ze Smetanovy Prodané nevěsty.
/pro i-DN z více zdrojů připravil hul/
Komentáře k článku: Před 150 lety zahájilo Prozatímní divadlo pravidelný provoz
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)