Divadelní noviny Aktuální vydání 22/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

22/2024

ročník 33
24. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Prezident Pavel v Carnegie Hall

    Koncert mladých talentů 2. prosince zahájí Český týden v Carnegie Hall, který je vrcholem oslav Roku české hudby. Na koncertech, které proběhnou ve světově proslulé koncertní síni, v České národní budově na Manhattanu i na ikonickém náměstí Times Square vystoupí Česká filharmonie se svým šéfdirigentem a hudebním ředitelem Semjonem Byčkovem, Pražský filharmonický sbor pod vedením hlavního sbormistra Lukáše Vasilka a Pavel Haas Quartet. Část prvního koncertu, během níž zazní Smetanovy symfonické básně Vyšehrad, Vltava a Šárka, bude publikum moci sledovat také online na stránkách České filharmonie 4. prosince od 20 hodin. Na koncertě 5. prosince převezmou Česká filharmonie a Semjon Byčkov Cenu Americké Dvořákovy společnosti za mimořádný přínos české hudbě. Koncert navštíví také prezident České republiky Petr Pavel.

     Český týden v Carnegie Hall je vzácná příležitost a mimořádný okamžik pro celou českou kulturu, který potvrzuje její pevné místo na mezinárodním poli, a pro mě jedna z nejkrásnějších podob propagace české kultury a naší země ve světě. Konání této události navíc připadá na Rok české hudby, což dělá tyto koncerty ještě významnějšími, uvedl prezident republiky Petr Pavel, který se zúčastní koncertu České filharmonie a Pražského filharmonického sboru v Carnegie Hall 5. prosince.

    Jsem nesmírně hrdý, že právě Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor – vynikající tělesa, jež jsou dlouhodobými nositeli odkazu českého hudebního dědictví – budou reprezentovat naši zemi na tak prestižním místě, jakým je Carnegie Hall, dodal ministr kultury Martin Baxa.

    Koncert mladých talentů, který v České národní budově celý týden symbolicky zahájí, nabídne program složený ze skladeb Wyntona Marsalise, Edwarda Elgara a Antonína Dvořáka. V návaznosti na svou dlouhodobou vizi rozvoje talentů přizvala Česká filharmonie k účasti na Českém týdnu v Carnegie Hall čtyři studenty londýnské Královské hudební akademie a čtyři absolventy Národního studentské orchestru USA při Carnegie Hall. Ti, stejně jako členové Orchestrální akademie České filharmonie, vystoupí jak na koncertu 2. prosince, tak na všech třech filharmonických koncertech v Carnegie Hall.

    Českou hudbu miluje a obdivuje publikum po celém světě. Pro absolventy našeho studentského orchestru je proto velkou poctou, že mohou vystupovat po boku svých vrstevníků z Královské hudební akademie a také členů České filharmonie, jejichž specifický zvuk je pověstný. Pro všechny tyto mladé hudebníky to je cenná a inspirativní zkušenost, řekl Clive Gillinson, výkonný a umělecký ředitel Carnegie Hall.

    Studenty Královské hudební akademie a jejich účast na těchto koncertech podpořil Fond Semjona Byčkova na podporu vzdělávání. Ten byl založen v roce 2022 u příležitosti Byčkovových sedmdesátých narozenin a klade si za cíl podporovat spolupráci mezi Českou filharmonií a Královskou hudební akademií, která trvá od roku 2019 a umožňuje mladým hudebníkům získávat mezinárodní umělecké zkušenosti. Do konceptu podpory mladých talentů spadají i mistrovské kurzy, které v Carnegie Hall nabídnou hornistka Kateřina Javůrková, violoncellista Václav Petr a kontrabasista Petr Ries. Těchto kurzů se zúčastní studenti z prestižních amerických institucí, mezi nimiž jsou Juilliard School, Curtis Institute of Music, Manhattan School of Music a Princeton University.

    Česká filharmonie spolu s Berlínskými a Vídeňskými filharmoniky patří mezi pouhé tři orchestry, které v letošním roce získaly možnost vystoupit v Carnegie Hall hned třikrát. Na programu se objeví instrumentální koncerty Antonína Dvořáka, které postupně uvedou violoncellista Yo-Yo Ma, houslista Gil Shaham a pianista Daniil Trifonov. Vedle Dvořáka zazní také první polovina Smetanovy Mé vlasti, Mahlerova Symfonie č. 5 a Janáčkova Glagolská mše, v níž se k České filharmonii přidá také Pražský filharmonický sbor.

     Pro orchestr je vystoupení v Carnegie Hall tím, čím je pro atlety olympijské finále nebo pro herce červený koberec v Hollywoodu. V roce, kdy slavíme Rok české hudby, je tento okamžik nejen vyvrcholením naší snahy a důkazem umělecké kvality orchestru, ale také poctou celé české kulturní tradici, shrnuje význam rezidence David Mareček, generální ředitel České filharmonie a ředitel Pražského filharmonického sboru.

    Česká filharmonie se americkému publiku ve zdejším legendárním sále představila celkem devatenáctkrát. Poprvé to bylo v roce 1965 s Karlem Ančerlem, naposledy v roce 2018 se Semjonem Byčkovem. Na programu koncertů se v průběhu let objevila Má vlast, Dvořákovy symfonie a instrumentální koncerty, skladby Bohuslava Martinů či Miloslava Kabeláče, ale také Mozart, Brahms nebo Čajkovskij. Hudba Gustava Mahlera, pro niž mají čeští filharmonikové podle názoru mnohých mimořádný cit, zde v jejich podání letos zazní teprve podruhé. Před šesti lety Semjon Byčkov jako součást svého inauguračního turné přivezl Symfonii č. 2 „Vzkříšení“. Ze skladeb Leoše Janáčka v New Yorku v podání České filharmonie dosud nezazněla ani jediná.

    Také Pražský filharmonický sbor se do Carnegie Hall vrací po šesti letech. Letos zde ale vůbec poprvé ve své devadesátileté historii vystoupí v samostatném a cappella koncertu. Chtěli jsme ukázat to nejlepší z české tvorby, zároveň ale představit i skladby, které se provádějí vzácněji. Vedle vrcholných kompozic Dvořáka, Janáčka a Martinů proto zazní i vynikající díla od Petra Ebena a Jana Nováka, objasnil výběr repertoáru hlavní sbormistr Pražského filharmonického sboru Lukáš Vasilek. Třešničkou na dortu, kterou během svého amerického pobytu nabídne Pražský filharmonický sbor široké veřejnosti, bude vystoupení na ikonickém náměstí Times Square ve středu 4. prosince. Program bude pro zdejší prostředí i roční dobu více než přiléhavý. Zazní výběr amerických spirituálů a gospelů a také koledy Adeste fideles a Ding Dong Merrily on High.

    Sérii koncertů v Carnegie Hall završí 7. prosince Pavel Haas Quartet. Také v podání jednoho z nejuznávanějších českých komorních souborů zazní výhradně český repertoár. Je pre nás veľkou cťou a radosťou, že sme sa stali súčasťou vyvrcholenia osláv českej hudby v newyorskej Carnegie Hall. Do programu koncertu našeho kvarteta sme vybrali diela Josefa Suka, Bedřicha Smetanu a Leoša Janáčka, ktoré sú nielen zásadnými dielami svetovej kvartetnej literatúry, ale aj ich silnými osobnými výpoveďami, ktoré nám dávajú šancu nahliadnuť do ich duše, uvedla za Pavel Haas Quartet houslistka Veronika Jarůšková.

    Český týden v Carnegie Hall letos doplňuje také celá řada doprovodných programů. V České národní budově, sídle Českého centra a Generálního konzulátu České republiky v New Yorku, se uskuteční filmový festival, který nabídne americkou premiéru nového životopisného snímku Smetana, dokumenty o Jiřím Bělohlávkovi, Semjonu Byčkovovi a projektu Čhavorenge Idy Kelarové. Až do konce roku lze navštívit také fotografickou výstavu Allegro Forte: Tváře české hudby. Autorky výstavy Štěpánka Stein a Vendy Mlejnská shodně uvádějí: Allegro Forte je nejen oslavou klasické hudby, ale také pozvánkou k tomu, aby lidé objevili krásu hudby v každodenních situacích. Snažily jsme se vymanit klasickou hudbu z elitářských rámců a představit ji jako živoucí, dynamickou a přístupnou formu umění, kterou může zažít každý — kdykoliv a kdekoliv.

    Český týden v Carnegie Hall se koná za podpory globálního partnera České filharmonie skupiny PPF, mecenášů sdružených v Dynamickém klubu České filharmonie a Nadace pro rozvoj České filharmonie.

    • Autor:
    • Publikováno: 25. listopadu 2024

    Komentáře k článku: Prezident Pavel v Carnegie Hall

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,