Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kritika

    Někdy ani Čubka nepomůže

    Při četbě Příběhů nečekaných konců od Roalda Dahla mě napadalo, že nepředstavují materiál volající po zdivadelnění, a doufala jsem, že mne v brněnském Buranteatru vyvedou z omylu. Bohužel, nestalo se. Tři zvolené příběhy nepostrádají vydatnou kapku černého humoru. Především první o Mary Maloneyové (Barbora de Sousa), která přes svou jemnou a nevinnou povahu chladnokrevně zabije manžela (Lukáš Rieger) skopovou kýtou. Všechny ovšem fungují lépe na knižních stránkách. Tam příliš nevadí, že se k nečekanému (o pravdivosti tohoto pojmenování by se rovněž dalo diskutovat) konci sunou rozvláčným tempem, a to díky autorskému nadhledu a až karikaturnímu popisu postav. Leč na jevišti nezkrácené příběhy nedostávají potřebnou dynamiku, takže publikum se vcelku lhostejně kolébá ku pointě.

    FOTO ARCHIV

    Ani herecké výkony, na „buranský“ standard vlastně průměrné, nepomohou dílu Příběhy nekonečných konců vyšplhat se o laťku výš FOTO ARCHIV SOUBORU

    Příběhy tak nenavazují ani na tradici smíchově výživných komedií souboru – jako byly inscenace 39 stupňů či Amazonie, tím méně na drsnější dramatickou linku – vrcholící prozatím ve Skleněném zvěřinci či Panu Polštářovi. Třeskutý vtip se v inscenaci objevuje zřídka, přičemž největší odezvu má, hereckou dikcí ještě podtržené, lascivní pojmenování vůně pro ženskou ne­odo­la­tel­nost – Čubka – ze stejnojmenné povídky. Oba její stvořitelé v podání Lukáše Riegera a Petra Tlustého si slůvko vychutnávají i s mírně šovinistickým podtextem.

    Ani herecké výkony, na „buranský“ standard vlastně průměrné, nepomohou dílu vyšplhat se o laťku výš. Scéna složená z pěti bílých skříní se sice vy­uží­vá hojně, ale překvapení také nepřináší. Více než dvě hodiny tak uplynou poměrně příjemně, v poklidu, nicméně stejně samovolně zřejmě zapadnou i v myslích diváků.

    Buranteatr – Roald Dahl, Jakub Nvota: Příběhy nečekaných konců. Režie a dramatizace Jakub Nvota, dramaturgie Miroslav Ondra, scéna a kostýmy Tom Ciller. Premiéra 28. března 2015. (Psáno z reprízy 18. dubna 2015).


    Komentáře k článku: Někdy ani Čubka nepomůže

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,