Příběhy o lidech, pro lidi!!!
Třetí ročník nízkonákladového festivalu Sudety, který vzniká za spolupráce tří subjektů – Činoherního studia, Ústecké kulturní platformy a Lesa divokých sviní, se bude jako vždy zabývat reflexí nedávné středoevropské minulosti skrze příběhy lidí, kteří se ocitli v soukolí dějin. Tentokrát však nebude cele podřízen tématu českoněmeckých vztahů, ale pokusí se o jejich reflexi v širších souvislostech, jež vyplývaly z poválečného uspořádání regionu i země.
Ústředním projektem letošního ročníku se tak stává monodrama Byly jsme tam taky věnované životním osudům politické vězeňkyně Dagmar Šimkové. Tato dcera z dobré rodiny, zatčená kvůli své touze po svobodě ve třiadvaceti letech, prožila patnáct let svého života v hrůzných podmínkách komunistických věznic a lágrů. Po propuštění se jí podařilo emigrovat do Austrálie, kde vystudovala dvě vysoké školy, působila jako terapeutka ve věznicích a podílela se na činnosti nevládních organizací zabývajících se lidskými právy. Inscenace pojatá jako minimalistické monodrama nabídne silný příběh o síle lidské důstojnosti, kterou si lze uchovat i v nelidských podmínkách.
Inscenované čtení Činžák – Před Sověty do Ústí inspirované knihou Sudetské osudy občanského sdružení Antikomplex a vlastním terénním výzkumem představí příběhy sousedů z jednoho ústeckého domu – reemigrantů z ukrajinské Volyně a vnučky prvorepublikového starosty Užhorodu, v jejichž vyprávění se odráží mohutné stěhování národů v poválečných Sudetech i na různorodé kořeny nově příchozího obyvatelstva, které zde za padesát let zdomácnělo.
Součástí festivalu budou dvě výstavy – jedna v Informačním středisku města Ústí nad Labem (pokračování výstavy Města, Obce, osady a lidé severního Polabí), druhá v Činoherním studiu (výstava věnovaná inscenaci Byly jsme tam taky).
Program doplní veřejné přednášky, diskuse a projekce filmů. Zvláštní pozornost jistě vzbudí retrospektiva legendárního ústeckého uměleckého uskupení Vyžvejklá bambule.
Pořad Totalitní design divákům představí několik krátkých dokumentárních a animovaných filmů Pavla Lukáše, které se hravou formou zabývají reflexí mechanismů fungování totalitní moci a propagandy.
Na závěrečném večírku festivalu Zwei Kessel Buntes 7. vystoupí hudební avantgardisté WWW, electropunková Nauzea Orchestra a math-rockoví Depakine Chrono.
///
Více na: Činoherní studio Ústí nad Labem a na webových a facebookových stránkách festivalu Sudety
///
Jana Válková, o.s. Les divokých sviní
Vojtěch Bárta, Činoherní studio Ústí nad Labem
/pro i-DN zpracoval hul/
Komentáře k článku: Příběhy o lidech, pro lidi!!!
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)