Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Primátor Budějovic vyznamenával

    V pondělí 14. prosince 2015 ocenil primátor města České Budějovice Jiří Svoboda osobnosti roku 2015. Jako každoročně byly v rámci slavnostního večera na českobudějovické radnici předány medaile Za statečnost a Za zásluhy, tentokrát celkem devíti osobnostem.

    FOTO JAROSLAV SÝBEK

    9 oceněných s primátorem Jiří Svobodou (stojící třetí zleva). FOTO JAROSLAV SÝBEK

    Vyznamenání primátora města, medaile Za statečnost a medaile Za zásluhy, se udělují od roku 2008. Medaili Za statečnost uděluje primátor města osobám, které se s nasazením vlastního života zasloužily o záchranu lidského života nebo značných materiálních hodnot, medaili Za zásluhy pak osobám, které se zasloužily o České Budějovice v oblasti hospodářství, vědy, techniky, kultury, umění, sportu, výchovy a školství. Osobnosti, které by mohly být takto oceněny, navrhují každoročně nejen ředitelé či zástupci důležitých institucí a organizací města, ale také široká veřejnost. Mezi takto vyznamenané osobnosti Jihočeského divadla patří také pěvec, režisér, pedagog a kdysi i umělecký šéf operního souboru JD Josef Průdek, který byl oceněn v roce 2011.

    Primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda (ANO). FOTO TOMÁŠ BINTER

    Primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda (ANO). FOTO TOMÁŠ BINTER

    Mezi oceněnými byli letos i houslový virtuos Pavel Šporcl, který společně s baletem Jihočeského divadla připravil jednu z premiér letošní divadelní sezóny – baletní večer Pas de trois, a Karel Roden, který spolu se souborem činohry JD účinkuje v inscenaci Pes baskervillský před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Karel Roden a Pavel Šporcl patří k nejvýznamnějším umělcům, se kterými v současnosti spolupracujeme. Pro naše divadlo je velkým přínosem, že oba pánové účinkují v našich představeních. Jsem rád, že to tak vnímá i pan primátor a medaile předal právě těmto umělcům, komentoval spolupráci s umělci ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

    FOTO JAROSLAV SÝBEK

    FOTO JAROSLAV SÝBEK

    Primátor města ocenil také paní Hanu Tvrskou, poslední pamětnici transportu do Terezína. Paní Tvrská se spolu s lektorkou Alicí Michalcovou účastní cyklu besed a přednášek pro žáky základních a středních škol, které jsou pořádány v rámci rozsáhlého projektu Jihočeského divadla Archa naděje. Přednášky se tematicky pojí s nově připravovanou stejnojmennou inscenací činohry JD. Cílem je studentům na příkladu konkrétní události – potopení lodi Patria – přiblížit historii 2. světové války a téma holocaustu. Mimo jiné upozorňuje také na problematiku rasových předsudků a extremismu. Jedna z těchto přednášek s následnou besedou, která bude přístupna veřejnosti, se uskuteční 20. ledna 2016 na Studiové scéně Na Půdě v budově Jihočeského divadla. Inscenace Archa naděje bude měla premiéru v pátek 18. prosince 2015.

    ///

    Oceněné osobnosti spolupracující s Jihočeským divadlem v Českých Budějovicích:

    Karel Roden. FOTO JAROSLAV SÝBEK

    Karel Roden (v šátku). FOTO JAROSLAV SÝBEK

    Karel Roden
    Jeden z nejvýznamnějších a charismatických umělců se narodil v Českých Budějovicích do slavného rodu. Uznávanými herci byl jeho otec i děda. Po absolvování studia na DAMU hrál v několika divadelních souborech, mezi jinými i v Národním divadle. Zkušenosti získával také ve Velké Británii. Několikrát byl nominován na prestižní cenu Alfreda Radoka a v roce 1999 ji za roli Bruna ve hře Velký paroháč získal. Jako filmový herec exceloval v mnoha známých tuzemských i zahraničních snímcích. Je také jedním z mála českých herců, kteří se dokázali prosadit na mezinárodní scéně. V první hollywoodské roli zločince v akčním thrilleru 15 minut byl jeho protihráčem Robert De Niro. Mimořádné výkony předvedl ve filmech Lidice, Hlídač č. 44, Habermannův mlýn, Alois Nebel a v mnoha dalších. Karel Roden zářil také na českokrumlovském Otáčivém hledišti ve hře Pes baskervillský. Svým hostováním se připojil k nejzajímavějším „hvězdám pod hvězdami“.

    ///

    Šporcl. FOTO JAROSLAV SÝBEK

    Pavel Šporcl. FOTO JAROSLAV SÝBEK

    Pavel Šporcl
    Začal hrát na housle v pěti letech u českobudějovického pedagoga Ladislava Havla. Vystudoval Pražskou konzervatoř a hudební fakultu AMU. V letech 1991–96 studoval v Americe. Je nositelem významných cen, koncertuje po celém světě, spolupracuje s řadou významných umělců a orchestrů. Jeho repertoár zahrnuje 40 houslových koncertů, mnoho sonát, komorních a virtuózních děl. Často také vystupuje na koncertech pro školy, které mají mimořádný ohlas. Od roku 2011 se věnuje pedagogické činnosti. Od roku 2014 je členem poroty prestižní mezinárodní Kocianovy houslové soutěže v Ústí nad Orlicí. Prostřednictvím svých vystoupení podporuje benefiční projekty nadací a neziskových organizací. Je patronem SOS vesniček, Centra pěstounských rodin a Asociace Apla pomáhající lidem s autismem.

    ///

    Hana Tvrská. FOTO JAROSLAV SÝBEK

    Hana Tvrská. FOTO JAROSLAV SÝBEK

    Hana Tvrská
    Hana Tvrská, rodným jménem Hana Weilová, je poslední pamětnicí transportu Akb a svědkyní nelidských útrap spojených s historickými událostmi holocaustu Židů. Narodila se v roce 1928 v Protivíně. Bylo jí pouhých 14 let, když byla 18. dubna 1942 společně s dalšími 910 Židy na základě povolávacího rozkazu transportována do koncentračního tábora v Terezíně. Od této chvíle už neměla jméno, ale pouze číslo Akb 385. V Terezíně byla do prosince 1943, poté byla deportována v dobytčích vagonech na východ. Konečnou stanicí byla Osvětim. Z čísla Akb 385 se stala číslem 73 685. V osvětimském pekle zažila i doktora Josefa Mengeleho. Podle jejích slov byl nejhorší pohled na kouř stoupající z komínů plynových komor. V dubnu 1945 byla Hana transportována do koncentračního tábora Bergen-Belsen, kde zázrakem přežila epidemii tyfu. Z 67 členů své rodiny se dočkala konce druhé světové války jen ona s maminkou. Domů se vrátila v červnu 1945 s váhou 34 kilogramů v necelých 18 letech. Tuto bolestnou zkušenost se dlouhodobě snaží předávat současným generacím, beseduje s mladými lidmi o tom, co by nemělo být nikdy zapomenuto.

    15. prosince 2015 v Českých Budějovicích

    Věra Ernstová, Jihočeské divadlo

    /Z internetových stránek Jihočeského divadla převzala upravil hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 21. prosince 2015

    Komentáře k článku: Primátor Budějovic vyznamenával

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,